ANNELER İÇİN YAŞAM BOYU SÜRECEK BİR PILATES ALIŞKANLIĞI

blog yazısı ekle !

ANNELER İÇİN YAŞAM BOYU SÜRECEK BİR PILATES ALIŞKANLIĞI

Hamilelik, bebek odasını hazırlamaktan, onun kıyafetlerini seçmeye kadar uzanan bir dolu hazırlıkla geçen oldukça heyecanlı bir süreçtir. Hamilelik süresince kadınlar, doğru yiyecekleri yemeye, yeteri kadar vitamin almaya, kafein ve alkol gibi zararlı kimyasallardan uzak durmaya çalışırlar. Genel olarak bakıldığındaysa, aslında bütün bunlar bir insanın yaşam tarzında ki önemli değişikliklerdir.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates

Ankara 'da bulunan pilates okullarının eğitmenleri ise bütün bu olumlu değişikliklerin hamilelik sonrasında da devam edebilmesinin mümkün olduğunu belirtiyorlar. Aynı zamanda hamilelik sırasında yapılan egzersizlerin de bu alışkanlığı kazanmaya başlamak için uygun bir zaman olduğunu ve ayrıca bu egzersizlerin anne adayının bedeninin ve eklemlerinin güçlenmesi için yardımcı olacağını vurguluyorlar. Bütün bu faydalarının yanında, ileri de annenin kendisine zaman ayırabileceği bir boşluğu da doğal olarak yaratacağını ekliyorlar.

Çoğu pilates eğitmeni hamile kadınların da egzersiz yapması gerektiğini ve eğer buna engel olacak başka hamilelik sorunları yoksa kendilerine uygun olan bir program oluşturulmasının da oldukça kolay olduğunu belirtiyorlar. Böylece bir doktor kontrolünden ve onayından geçen sağlıklı bir anne adayının hamile olmadan önceki egzersiz programına aynı şekilde devam edebileceğini veya ilk kez de olsa bir egzersiz düzenine başlayabileceğini söylüyorlar.

Aynı şekilde hamile olduğu dönemde egzersizlere başlayan kişilerin büyük çoğunluğunun da aynı egzersiz programlarına doğum sonrasında devam etmek istediği biliniyor. Çünkü hem hamilelik sırasında hem de doğumdan sonra yapılan pilates egzersizleri, kas ve iskelet sistemi üzerinde olabilecek rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı oluyor, sırt ve bel ağrılarının önüne geçip, daha iyi bir fiziksel görünüm ve dolaşım sistemi sağlanmasını mümkün kılıyor.

EGZERSİZ YOĞUNLUĞU

Elbette hamilelik süresince yapılan egzersizler, ciddi bir rekabet duygusunun gelişmesini veya fiziksel zindeliğin ötesinde kişinin performansında büyük bir artış olmasını hedeflemiyor. Burada ki amaç daha çok mevcut kuvvetin muhafaza edilmesi oluyor. Bu yüzden hamilelik sırasında yapılan çalışmalar, hamile olmadan önce yapılan egzersiz düzenlerinden daha yoğun ve daha sıkı olmamalıdır. Orta seviyede bir yoğunluk içeren egzersiz programı burada bahsedilmeye çalışılan faydaları sağlamaya yetecektir. Bunun dışında çeşitli yerlerde gördüğünüz veya okuduğunuz daha ağır çalışma programlarını uygulayan anne adaylarının, hamilelikleri öncesinde de çok daha yoğun egzersizlere tabi olduğunu bilmeniz gerekir.

HAMİLELİK SIRASINDA YAPILABİLECEK EGZERSİZLER

Ankara 'da bulunan pilates okullarının eğitmenleri, bu tür bir program için pilates egzersizleri dışında yüzme veya yürüyüş yapmanın da faydalı olduğunu belirtiyorlar. Seçilen pilates egzersizlerinde ise düşük veya orta yoğunluklu alıştırmalar seçilebiliyor.

Ancak hamilelik sırasında eklemler ve omurgalar için en nazik ve etkili çalışmaların pilates olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle de Ankara 'da yaşıyorsanız, anne adaylarının küçük gruplar halinde bir araya gelerek yaptıkları bu egzersizlere katılabilmek için kendinize en yakın pilates kursu eğitmeni ile iletişime geçebilirsiniz.