BİR DANSÇI FİZİĞİNE SAHİP OLABİLMEK İÇİN PİLATES

blog yazısı ekle !

BİR DANSÇI FİZİĞİNE SAHİP OLABİLMEK İÇİN PİLATES

Çoğu insan izlediği şahane bir dans gösterisi esnasında, gösteriyi sergileyen dansçıların esnekliğine, zarafetine ve vücut yapısına hayranlık duyar. Pilatesin geliştirdiği dinamiklere bakılınca, "Pilates yaparak bir dansçı fiziğine sahip olabilmek mümkün müdür?" gibi sorular sıklıkla aklımıza gelir. Ancak ne yazık ki bu sorunun cevabı çok basit olmayacaktır. Gerçekten bir dansçı fiziğine sahip olmak için, pilates yaparken, aynı zamanda da dans etmek iyi bir fikir olabilir. Doğru tekniklere dayanan bir bale, swing, tango ya da salsa sınıfında eğitiminizi alırken bir de artı olarak pilatese devam ettiğiniz takdirde, arzu edilen o zarif ve güçlü fiziğe sahip olmanız, zannedildiği kadar imkansız değildir.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates

Okuluna giderek gerçek anlamda dans eğitimi almış, yıllarca çeşitli dans hareketlerinde profesyonel hale gelmiş dansçılar çeşitli eğitmenlerin gözetiminde pilates kurslarına devam etmektedirler. Bu konuda tecrübe sahibi olan öğrenci ve öğreticilerin üzerinde birleştiği bir nokta var ki o da dans disiplininin vücuda kazandırdığı gerçek bir olumlu etkinin varlığıdır. O ilgi çekici dansçı fiziğinin en büyük etkeninin de, esneklik olduğu söylenebilir. Eminiz ki bir dansçının esneme kabiliyetine gerçek anlamda tanık olma şansları olsa, neredeyse herkes bunu tam anlamı ile "inanılmaz" olarak niteleyeceklerdir.

Bu yaklaşım ele alındığı takdirde, pilates çalışan ama aynı zamanda bir dansçı duruşuna sahip olmak isteyen pilates gönüllüsü, profesyonel bir yardım sayesinde, özellikle bacak ve kalça kısmını çalıştıracak kombine çalışmalar geliştirebilir. Bu çalışmaların, karın kası odaklı, bacak ve kalça kaslarını kuvvetlendiren ve esneten egzersizler olması beklenir.

Elbette bu uzun ve zorlu süreç içinde, yıllarca sabırlı bir çalışma ile mükemmel fiziklerini inşa etmiş dansçılara bakarak demoralize olmayın. Vücut yapınız ne olursa olsun, doğasına aykırı olduğu halde görece kısa boylu başarılı basketbolcuların bile var olduğu bir dünyada; hedefinize ulaşabilmek için, hala en önemli anahtar her zaman sizin ellerinizin içinde durmaktadır.