ERKEKLER İÇİN PİLATES

blog yazısı ekle !

ERKEKLER İÇİN PİLATES

Pilates Erkekler İçin Kullanışlı mıdır?

Erkekler pilatese karşı genellikle ihtiyatlı yaklaşırlar. Erkek pilates yapmaz gibi bir yargı söz konusudur. Ancak neden olmasın? Pilates, Joseph Pilates adındaki bir erkeğin geliştirmesiyle başlar. 50 yıldan daha uzun bir süredir seçkin erkek ve kadın atletler için bir egzersiz yöntemidir ve erkekler dikkat çekici bir biçimde tarih boyunca pilates eğitmenliği ve kuruculuğu yapmış figürlerdir.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates
Erkeklerin pilates tarihinin hep önemli bir parçası olmasına rağmen birkaç yıldır kadın katılımcıların yoğun ilgisi sebebiyle pilates metodunun kadınlar için olduğu gibi bir izlenim söz konu olmuştur. Bir yandan olumlu bir gelişmeyken diğer yandan talihsiz bir etki yapmıştır. Neyse ki bu problem son zamanlarda hızla çözülmeye başlandı. Pilates dünyada hızla yaygınlaşan bir sağlıklı yaşam yöntemi ve erkeklerde pilatesin faydalarından kesinlikle yararlanıyorlar.

Pilates Erkekler İçin Neden İyidir?

Vücudun merkez gücü, esneklik, dayanıklılık, denge, etkili hareket modelleri gibi pilatesin sağladığı tüm faydalar erkeklerin yaptığı sporlarla son derece alakalıdır. Parça parça kaslarını çalıştıran, halter çalışan erkekler için bütünleştirici bir etkisi olan pilates erkekler için özellikle faydalıdır. Buna karşın, pilates bilhassa gövde merkezi üzerinde duran, sırt kaslarını koruyan, derin kasları güçlendirme üzerine egzersizlere sahiptir. Diğer egzersizlere göre pilatesin sahip olduğu bu tarz merkez gücü egzersizleri bütün vücut formu için mükemmel tekniklerdir. Pilates fonksiyonel vücut formu yönünde işler. Güç, denge ve esnekliğe sahip olma yeteneği diğer yapmak istedikleriniz ve günlük yaşantınız için rahat ve dayanıklı hareketleri sağlar. Pilates, hareket alanları ve esnekliğin artışı peşinde koşar.

Özellikle başlangıçta pilates egzersizlerinde erkekler için değişik olan bir şey yoktur. Pilates metodu tamamen aynıdır. Başlangıçta bir erkeğin vücudunda geliştirilen pilates, kadınlar ve erkekler için aynı genel sağlıklı hareket prensibi üzerine kurulmuştur. Erkekler özellikle arka bacak ve kalça kaslarını kadınlardan biraz daha sıkı bulabilir ama egzersizler zamanla bu bölgeleri başarılı bir şekilde esnetecektir.

Pilates tamamen dikkat ve işlev gerektiren zihin ve bedenin koordine hareket ettiği bir egzersiz türüdür. Benzer şekilde, güçlü merkez kasları yüzeysel kasların ötesinde erkeklerin beklediğinden farklı olarak ince dikkat ister ve mikro ayarlamalar gerektirir. Erkeklerin spor salonlarında kullandığı "sadece tamamen güç" tutumu bu derslerde geçerli değildir. Pilates aletleriyle çalışırken bu genellikle daha görünür hale gelir. Bazen bir ekipman üzerinde yapılan hafif ayar çekirdek kasları için en büyük değişimdir. Direnç ekipmanları yenmek için tasarlanmamıştır. Pilates daha derin bir vücut fitliğine giden kontrollü bir bilettir. Kendinize uygun bir antreman programı oluşturmak ve egzersizi spor hocalarıyla beraber yapmak için Ankara spor merkezleri ile çalışmaya başlayabilirsiniz.