ERKEKLER PILATESDEN KORKUYOR MU?

blog yazısı ekle !

ERKEKLER PILATESDEN KORKUYOR MU?

Çoğu erkek güç, esneklik, sağlamlık ve denge gerektiren tüm sporlara ilgi duyar. Peki öyleyse niçin aynı ilgi pilates için geçerli olmuyor?

Bunun cevabını ve aslında durumun değişmeye başladığını Ankara 'da bulunan pilates okullarının eğitmenlerinden öğreniyoruz. Uzun yıllardır devam eden tecrübeleri ve gözlemleri neticesinde, bu süre içerisinde profesyonel erkek sporcular dışında, çok fazla ilginin olmadığını ve bu nedenle de pilates salonlarında çoğunlukla kadınları görmeye alıştığımızı belirtiyorlar.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates


Ancak yakın zamanda durumun değişmeye başladığı ve artık erkeklerin de pilates egzersizlerini tercih etmeye başladıkları gözlemlenmektedir. Özellikle tanınmış futbolcuların ve diğer alanlarda başarılı olan sporcuların pilates egzersizlerini antrenmanlarında bulundurduğunu öğrenen çoğu genç, bu egzersizlere daha da ilgi duymaya başlamıştır.

Elbette bu nokta da erkekler üzerinde oluşmuş olan ön yargının sebebi, şimdiye kadar Pilatesin esneklik ve güç sağlayan yanlarının ihmal edilerek, daha feminen bir egzersiz olarak sunulmuş olması da olabilir.

Konu erkelerin pilates egzersizlerini tercih etmesi olunca, en bilindik kişisel tecrübe, bir
kickboks sporcusunun tesadüf eseri karşılaştığı bir pilates sınıfını görmesi ve ilk başta ihtiyacı olmadığını düşündüğü esnekliği kendisine pilates ile sağladıktan sonra ortaya çıkıyor. Ardından bu egzersizlerin onun dengesini de ne kadar olumlu yönde etkilediğini görmesi pilatesin profesyonel sporcular arasında da yaygınlaşmasına ön ayak oluyor. Hatta bugün pilates egzersizleri, sakatlıklar sonrası iyileştirme aşamasında bile tavsiye ediliyor.

Peki, öyleyse bir pilates sınıfı, sıradan bir erkeğe ne fayda sağlayabilir? İlk olarak şunun bilinmesi gerekiyor ki, ister profesyonel ister amatör şekilde bir sporla uğraşılıyor olsun, pilates kişinin fiziğini çok önemli ölçüde iyileştiriyor. Aynı zamanda bedeninizde ki esnekliğin artması, hareket kabiliyetinizi de arttırıyor ve sakatlık risklerini oldukça azaltıyor.

Profesyonel olarak bir sporla ilgilenen kişiler de ise kasların kapasitelerini artırmalarını sağlıyor. Aynı zamanda pilates egzersizleri, yapılan spor dalına göre de özelleştirilebiliyor. Oldukça önemli olan bu özellik sayesinde, sporcuların mevcut kapasitelerini tam olarak ortaya çıkarmaları sağlanmış oluyor.

Pilatese yeni başlayan çoğu kişinin de ilk dersten sonra tepkisi aynı oluyor. Hepsi ne kadar zorlandıklarını ve kendilerini test ettiklerini belirtiyorlar.

Eğer siz de kendi kapasitenizi artırmak, kaslarınızın esnekliği artırıp, daha sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, pilates egzersizlerini denemekten çekinmemeli ve Ankara 'da bulunan size en yakın pilates grubunun eğitmenleri ile iletişime geçmelisiniz.