FAVORİ ALETLİ PİLATES EGZERSİZİNİZ HANGİSİ?

blog yazısı ekle !

FAVORİ ALETLİ PİLATES EGZERSİZİNİZ HANGİSİ?

Bu soruyu sorabilmek için öncelikle en sevdiğiniz pilates ekipmanını seçmeniz gerekir. Cevabınız sevgili evrensel pilates aletimiz Reformer mı, mantıksal ve organize ekipmanımız, Cadillac olarak da adlandırılan Trapez Masası (Trapeze Table) mı ya da zorlu Wunda Sandalyesi (Wunda Chair) mı? Daha küçük olan ek ekipmanları dahil etmeye gerek yok aslında, çünkü bu büyük ve etkileyici aletler sevmek ya da nefret etmek için oldukça uygun

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates


Şimdi temel sorumuza gelebiliriz: Hangi alet üzerinde hangi pilates egzersizine aşıksınız? 40'ı aşkın temel mat egzersizine karşın, aletlerle gerçekleştirilebilecek sayısız pilates tekniği mevcuttur. Aslında aletli çalışmalar, klasik mat egzersizlerinin tamamlayıcısı olarak dizayn edilmişlerdir. Klasik mat egzersizlerine devam eden bir pilates uygulayıcısı için bu sistem sonsuz gibi görünebilir. Belki de "daimi bir mücadele", matlı pilates tekniği için daha yerinde bir ifade bile olabilir.

Son olarak, her bir alette, benzersiz bir çalışma sistemi bulunur. Her bir parçanın uzunluğu, gerilimi ya da ağırlık etkisi farklı dağılımlar gösterir. Böylece yapılacak olan her çalışma da adeta yaşayan, dinamik birer organizma halini almıştır. Aletli çalışmalarda, statik ya da durağan olarak düşünülebilecek hareketler yer almaz; aksine, süregelen ve olumlu olarak değişen bir dinamizm mevcuttur. Her aletin özgünlüğü, egzersizin zorluk derecesini ya da odak noktasını etkileyebilir. Biraz daha eğlenceli bir bakış açısından yaklaşacak olursak, örneğin Wunda Chair'da çalışılırken, yerçekimi etkisiyle gelen düşme korkusu, motive edici bir konsantrasyon etkeni olarak değerlendirilebilir.

Tıpkı matlı pilates çalışmalarında olduğu gibi, öğrenir öğrenmez sizi içine çeken, adeta bütünleştiğinizi hissettiğiniz aletli pilates egzersizi hangisidir?

İdman sırasında, motivasyonunuzun doruk noktada olduğu, heyecanla ve özenle çalıştığınız o özel hareketi bir kez daha düşünmek ister misiniz?