GEÇMİŞTEN BUGÜNE PİLATES

blog yazısı ekle !

GEÇMİŞTEN BUGÜNE PİLATES

1. Dünya savaşı zamanından bu yana pilatesin hikâyesi şu şekildedir:

Pilatesin kurucusu Joseph Pilates, Almanya Düsseldorf' ta 1880 yılında dünyaya gelmiştir. 1912 yılında sirklerde cambazlık yapmak üzere Pilates, İngiltere'ye taşınmıştır. 1. Dünya savaşı devam ederken İngiltere hükümeti tarafından Alman vatandaşlarıyla beraber Man Adası'ndaki kampa alınmıştır.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara PilatesBu kamp sırasında Alman vatandaşlarına Doğu ve Batı öğretilerini birleştirip geliştirdiği Pilates egzersizini yaptırmıştır. Bu egzersiz beden ve zihin bağlantısıyla doğrudan ilgili hareketler içermekteydi. Pilates, boks gibi başka sporların hareketlerini de birleştirerek özel nefes alma teknikleriyle beraber yeni bir teknik oluşturmuştur.

1918 yılında İngiltere'de yayılan salgın sırasında yüzlerce kişi hayatını kaybetmiş fakat kampta yaşayanların hiçbirisi bundan etkilenmemişti. Bunun üzerine Pilates'in bu egzersiz sistemi ün kazanmıştır. Senelerce süren uzun çalışmalarla Pilates'te kullanılan ekipmanları geliştirmiş, bu ekipmanları geliştirerek hareketlerde çeşitlilik sağlamıştır. Esneme, vücut şekillendirip kuvvetlendirme konusunda oldukça etkili olmaktaydı.

1926 yılında savaş sonrasında Pilates, Almanya'ya geri dönmüş fakat Nazi ordularına fayda sağlamak istemediği için eşi Clara ile New York'a kaçmıştır. İlk defa spor salonu pilates ağırlıklı olarak burada açıldı.

1934 yılında Pilates'in ilk kitabı olan Sağlığınız: Fiziksel Eğitim Alanını Kökten Değiştiren Düzeltici Egzersiz Sistemi yayınlanmıştır( Your Health: A Corrective System Of Exercising That Revolutionizes The Entire Field Of Physical Education)

Yıl 1945 olduğunda diğer kitabı olan Kontroloji İle Yaşama Geri Dönüş (Return To Life Through Contrology) yayınlanmıştır. Kontroloji kelimesinin kullanılmasındaki amaç pilates metodunun kas kontrolü fikrine dayanmasıydı.

1967 yılında pilatesin kurucusu Joseph Pilates hayata veda etmiştir.

1980 yılında Pilates hakkında yazılmış ilk modern kitap Philip Friedman ve Gail Eisen tarafından yazılmıştır. Fiziksel Ve Mental Koşullandırma Pilates Metodu, dünyaca kabul edilen 6 temel hareketi, yani konsantrasyon, kontrol, merkez, akış, duyarlılık, nefes ilkelerini içermekteydi.

2000 yılında pilatesle ilgili tüm telif hakları uzun bir süre boyunca pilates'e ait devam etti fakat bu yıl içinde açılan bir davada ABD federal mahkemesi pilatesin herkes tarafından kullanıma açık olduğuna karar verdi. Bu karar pilatesin ana spor akımından biri olmasında oldukça etkili olmuştur.

2005 senesinde Amerika'da düzenli olarak pilates yapanların sayısı 11 milyona ulaşmıştır. Eğitmenler de 15 bine yakın bir rakamı bulmuştur.

2015 yılı, pilates için yıllar süresince değişime uğramış pilatesin son halini barındırıyor. Teknik anlamda değişikliğe uğramış pilates klasik, geliştirilmiş ve klinik olarak çeşitlenmektedir. Spor merkezi bünyesinde eğitimli hocalar tarafından uygulanmakta olan pilates ülkemizde de başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok şehirde aktif olarak yapılan ve sevilen bir spordur.