GÜÇLÜ OMUZLAR, GÖĞÜSLER VE AĞRISIZ BOYUNLAR

blog yazısı ekle !

GÜÇLÜ OMUZLAR, GÖĞÜSLER VE AĞRISIZ BOYUNLAR

İşiniz tüm gün boyunca bilgisayar karşısında, hareketsiz bir şekilde oturmayı mı gerektiriyor? Can sıkıcı uçak yolculukları, işinizin önemli bir parçası mı? Henüz yeni bebek sahibi oldunuz ve bakımı için uykusuz ve ağrılı geceler mi geçiriyorsunuz? Genelleme aslında oldukça basit: Çeşitli sabitlere bağlı olan günlük rutininiz içinde kendinizi adeta Notre Dame'nin Kamburu gibi mi hissediyorsunuz?

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates


Yorucu ve sık yolculuklar, hareketsiz masa başı mesaileri, annelik ya da aklınıza gelen tüm zorlayıcı nedenler… Bunlar pilates dünyasında, adı kifoz (kamburluk, sırt eğriliği) ile birlikte anılan sabıkalı rutin hareketlerdir. Tüm bu zararlı etkenler, günler ve haftalar ve yıllar boyu tekrarlı olarak yapıldığı zaman, zayıflayan sırt kasları, kasılan göğüs bölgesi, omurgaya göre öne doğru eğilmekte olan bir kafa ve boyun, yuvarlanmış ve yukarı çekilmiş omuzlar ve gergin bir boyun olarak bizlere kalıcı bir miras şeklinde intikal etmektedir.

Pilates, genel olarak bu eğrilme problemleri ile mücadele ederek, göğüs, boyun ve omuz bölgesini olması gerektiği gibi tutmamıza yardımcı olur. Matın üzerine yerleşerek, örneğin "Rowing" ya da "Swan" gibi hareketler serisi çalışıldığı takdirde, bu deformasyona elverişli kaslar büyük oranda güçlenecek ve doğru duruşu yakalayacaktır. Bir pilates çalışması, direkt olarak vücudun doğru omurga duruşunu sağlayabilmesi için dizayn edilmiştir. Elbette kasların dengeye gelmesi, onları olumsuz şekilde etkileyen masa başı işlerinin, ağırlık taşımanın ya da benzeri diğer günlük baskı etmenlerinin zararlarını en aza indirgeyecektir.

Salonda ya da kişisel pilates eğitmeni eşliğinde, bu gibi rahatsızlıkları hedef alan egzersiz programları oluşturulabilir ve en doğru şekilde çalışılabilir. Henüz başlangıç aşamasında ve özellikle evde çalışan bir pilates gönüllüsü ise, özel bölgeleri hedefleyen çok zorlu alıştırmalardan, bilinçsiz kas ve eklem zorlamalarından muhakkak surette kaçınmalıdır.