HAMİLE PİLATESİ NASIL YAPILMALIDIR?

blog yazısı ekle !

HAMİLE PİLATESİ NASIL YAPILMALIDIR?

Kadınların hormonal, psikolojik ve fiziksel anlamda pek çok değişiklik yaşadığı gebelik dönemi oldukça uzun bir süreçtir. Bu dönemde salgılanacak olan hormonların yanı sıra büyümeye başlayan bebeğin ağırlığı anne adayının özellikle de iskelet ve kas sisteminde çok ciddi değişiklikler yaratmaya başlayacaktır. Gebelik dönemi sürecinde anne sırt ve bel ağrıları ile karşı karşıya kalabilir, bağ dokusunda gevşemeler görülür ve eklemler kolaylıkla yaralanabilir. Ayak ve el bileklerinde ödem, karpal tünel ve karsal tünel sendromları da yine gebelik dönemi boyunca anne adaylarının en fazla karşılaştığı sorunların başında gelebilir. Bununla birlikte hamilelik süreci esnasında idrar kaçırma gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Ankara'daki tüm Hamile Pilatesi Salonları için tıklayınız
Ankara Hamile Pilatesi
Sorunun en büyük nedeni ise bebeğin ilerleyen dönemlerde meydana gelen ağırlığının artmaya başlaması sonrasında pelvik taban kaslarına baskı yapması. Yer çekimi de bunun içerisine girdiği zaman taban yaklaşık olarak 2.5 cm aşağıya çökecektir. Bu kasları güçlendirmek isteyen anne adayları ise Ankara pilates merkezlerine giderek düzenli bir şekilde egzersiz yapmaya başlıyorlar. Pilatesin en önemli özelliklerinden bir diğeri de insanlara doğru nefes alma tekniklerini öğretmesi. Gebelik sona ererken kendi nefes kontrolünü yapamayan kadınların büyük bir kısmı doğumlarında sıkıntı yaşamıyor. Hamile pilatesi yaparken mutlaka eğitimli kişilerden yardım almalı. Özellikle de ilk gebelik esnasında zaten anneler kendilerini çok zorlu bir süreç içerisinde bulacaktır.

Dolayısıyla bu aşamada yapılacak yanlış bir hareket bebeğin anne karnına tutunmasını zorlayabilecektir. Ankara pilates merkezleri bundan dolayı anne adaylarından öncelikli olarak doktorları ile görüşmelerini istiyor. Sonrasında da egzersizler için hangi hareketlerin yapılmasının gerektiğine karar verilecektir. Haftada en az bir kere yapılacak olan hamile pilatesi esnasında anne adaylarının vücutları esnemeye ve güçlenmeye başlayacaktır. Bu güçlenme de onları her açıdan çok ciddi anlamda etkiler. Böylece özellikle de doğuma çok kısa bir süre kala anne adayları doğumdan korkmayacak ve doğru şekilde nefes alış veriş teknikleri sayesinde de kendini ve bebeğini sağlık anlamında en iyi duruma getirmeyi de başaracak. Üstelik hamile pilatesi yapmak tahmin edilenden çok daha kolay.