HAMİLE PİLATESİ NEDİR?

blog yazısı ekle !

HAMİLE PİLATESİ NEDİR?

Son dönemlerde anne adayları hamilelik dönemlerini çok daha kolay bir şekilde geçirmek adına araştırmalar yapıyorlar. Burada tek amaç annelerin formlarını korumak değil, aynı zamanda kolay bir şekilde doğumlarını gerçekleştirmek. Çok uzun yıllardır dünya üzerindeki milyonlarca kişi tarafından yapılmakta olan pilates sporunun faydaları her geçen gün çok daha fazla artmaya başladı. Ve şimdilerde anne adayları gebelik dönemine başlamaları sonrasında Ankara'da bulunan salonlarda hamile pilatesi yapmayı tercih ediyorlar. Yapılacak olan düzenli pilates işlemleri sayesinde anne adaylarının hamilelik döneminde karın bölgesinin büyümesinin sonrasında ortaya çıkan bel ve sırt ağrılarının azaltılması, gebelik süreci boyunca anne adayının çok daha dirençli ve dinç olmasını sağlamak, gebeliğin son dönemlerinde kendini gösteren ödem gibi şikayetlerin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Ankara'daki tüm Hamile Pilatesi Salonları için tıklayınız
Ankara Hamile Pilatesi

Bununla birlikte hamile pilatesi sayesinde anne adayları doğum sonrasındaki çok yorucu geçecek olan dönem için de kendilerini çok iyi bir şekilde hazırlarlar. Pilates yapılırken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında doğru nefes alış veriş teknikleri sayesinde hem anne adayı hem de bebek için oldukça yoğun bir halde oksijen aktarımı yapılabilmektedir. Özellikle normal doğum gibi çok zor geçen durumlarda gerekli olan odaklanma ve konsantrasyon daha ilk dersten itibaren öğrenilecek şeylerin başında gelmektedir. Pelvic kaslarının en doğru şekilde çalışması, gerek doğum gerekse doğumdan sonra büyük bir öneme sahiptir.

Bunun nedeni ise anne adaylarının bir kısmının doğumdan sonra idrar kaçırma problemi yaşamasıdır. Ancak hamilelikte ve doğum sonrasında düzenli olarak yapılan pilatesler ile birlikte hem bu sorun gidecek hem de doğumun ardından postürlerin sağlıklı olması, yapılacak kol ve sırt egzersizleri ile birlikte alt değiştirme, emzirme gibi aktivitelerin anneyi zorlamaması gibi pek çok fayda ortaya çıkmış olacaktır. Gebelik süreci her kadında farklı ilerler ve kimi zaman farklı sorunların kendini göstermesine neden olur. Oluşacak bu gelişmeleri çok daha iyi bir şekilde ilerletmek adına annenin hem kendi hem de bebeğinin sağlığı için mutlaka kendine dikkat etmesi ve en sağlıklı egzersiz programlarından bir tanesi olan pilates ile sağlıklarını koruması önem taşımaktadır.