HAMİLE PİLATESİNDE TOP SEÇİMİ NASIL OLMALI?

blog yazısı ekle !

HAMİLE PİLATESİNDE TOP SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Şimdilerde insanların büyük bir kısmı gerek sağlıklarını gerekse esnekliklerini çok daha iyi bir hale getirmek adına kullandıkları pilates artık hamile kadınların da en fazla araştırdığı konuların başında geliyor. Kadınlar düzenli olarak pilates yaptıkları zaman özellikle de hamilelik döneminde çok büyük avantajlar elde edebiliyorlar. Üstelik hamile pilatesi oldukça kolay bir şekilde yapılıyor. Bunun için bazı hareketlerde kullanılması adına pilates toplarından yararlanabiliyor. Ancak hamile pilatesinde yapılacak olan çalışmalarda kullanılacak olan topların seçiminde de dikkatli olunması gerekiyor. Aksi halde alınacak toplar istenildiği gibi kullanılmayacak ve hareket kabiliyeti de ciddi anlamda azalabiliyor.

Ankara'daki tüm Hamile Pilatesi Salonları için tıklayınız
Ankara Hamile Pilatesi


Özellikle de bazı anne adayları internet üzerinden hızlıca pilates topu satın alıyorlar. Lakin bu tarz durumlarda eve gelecek olan pilates topunun kalitesi ya da gerçekten istenilenin gelip gelmeyeceği gibi konular ile alakalı tam olarak bilgi edinilemeyecektir. Pilates topu seçerken öncelikli olarak Ankara pilates merkezlerindeki eğitmenler ile görüşülmeli ve onların söyleyecekleri markalara ait toplar arasından seçim yapılmalıdır. Düşünülenin aksine aşırı derecede yumuşak pilates topları gebelik döneminde yapılacak hamile pilatesinde çok fazla kullanılması uygun görülmeyecektir. Bunun nedeni ise bu topların üzerine oturulduğunda mutlaka bedenin dengelenmesi gerekmesidir. Kişinin dengede durması için de topun belirli bir sertliğe sahip olması önemlidir. Düz bir zeminde yapılacak egzersizler arasında yer alan hamile pilatesinde aslında toplu olarak ölçümler bulunur.

Bu ölçümler arasından seçimler yapılır ve anne adayının bacak açısının topun üzerine dik bir şekilde oturulduğu zaman 90 derece olması gerekir. Her bir top için öncelikli olarak Ankara'da egzersizlerin türüne bakılmalı, ardından da bu egzersizlerde ihtiyaç duyulan topların neler olduğu belirlenir. Anne adayının pilates için top seçerken mutlaka hakim olacağı tarzdaki toplar arasından tercihini yapması gerekir. Aşırı büyük ya da küçük toplar dışarıdan bakıldığı zaman çok güzel bir görüntüye sahipmiş gibi görülse de hareketler esnasında anne adayına hiçbir fayda sağlamayacaktır. Toplar kullanıldıktan sonra istenirse söndürülebilir, sonrasında da özel olarak yanında verilen pompa yardımı ile tekrardan kolaylıkla şişirilir.