HAMİLELİĞİN İKİNCİ 3 AYINDAKİ PİLATES HAREKETLERİ

blog yazısı ekle !

HAMİLELİĞİN İKİNCİ 3 AYINDAKİ PİLATES HAREKETLERİ

Gebelik döneminin ilk 3 ayında anne adayları ağırlıklı olarak dengelerini düzenlemeye çalışıyorlar. Bu dönemde ayaklara geçmiş dönemlerden çok daha fazla yük binecek ve bundan dolayı da anne adayları zorlanacaktır. Dolayısıyla ağırlıklı olarak ayakları güçlendiren egzersizler Ankara'daki pilates eğitimlerinde öncelikli olarak yapılan egzersizler oluyor. İkinci 3 aylık döneme girildiği zaman ise artık sıra anne adayının omurga kontrolüne gelmekte. Bunun içinse yuvarlanma hareketleri yapılabilmektedir. Bu hareket bebeğin ağırlığının omurgadaki dengelerde yapacağı değişiklikleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Omurganın kontrolünde önemli olan şey ise omurganın bütün halde nasıl durması gerektiğinin öğrenilmesidir.

Ankara'daki tüm Hamile Pilatesi Salonları için tıklayınız
Ankara Hamile Pilatesi


Ankara pilates merkezlerinde hamile pilatesi için yapılacak hareketlerin ilkinde anne adayının dengede çalışabileceği bir pilates topuna ayrıca önünde yuvarlanabileceği ayrı bir topa sahip olması gerekiyor. Anne adayı topun üzerine oturmalı. Bu aşamada kuyruksokumu bölgesinde bir kuyruk olduğu düşünülmeli ve kuyruğun göbek kısmına doğru kıvrılmasının sonrasında göbek deliğine girdiği varsayılmalı. Kuyruğun göbek deliğine girdiğinin görülmesi için öne doğru anne adayı eğildiği zaman omurga kavis kazanacaktır. Ardından kavis dikleştirilmeli ve omuzlar çok fazla yukarıya çekilmeden serbest bırakılarak normal duruşa gelinir. Nefes verilirken ise olduğu düşünülen kuyruk göbeğe doğru kıvrılır ve baş öne doğru eğilmeye başlanır. Nefes alınırken de anne adayı dikleşir ve omuzların aşağıya doğru indirilmesi gerekir.

İkinci hamile pilatesi hareketinde ise özellikle de denge sorunu olan anne adayları çok az zorlansa da bu zorlanma kısa bir sonra geçecektir. Eğer isterlerse bacaklarının arasına top ya da yastık alarak dengenin sabitlenmesini sağlayabilirler. Omurganın dengesi için topun üzerine oturulması çok daha iyi olacaktır. Yapılacak harekette kolların iki tarafa doğru açılması gerekir ve sonrasında omuzlar herhangi bir kasılma olmadan serbest bırakılacaktır. Kuyruk ise bu aşamada karnın içerisine doğru yönlendirilecektir. Bu aşamada çene hafif bir şekilde öne alınır ve sonrasında derin nefes alınarak nefes iyi bir şekilde derine doğru inilmesi beklenecektir. Nefesin verilmesinin ardından başka birlikte vücut yavaşça yan kısma doğru dönülmelidir. Nefes alınarak ortaya gelinip nefes verilmesi esnasında diğer tarafa dönme hareketi yapılır.