HAMİLELİĞİN İLK 3 AYINDAKİ PİLATES HAREKETLERİ

blog yazısı ekle !

HAMİLELİĞİN İLK 3 AYINDAKİ PİLATES HAREKETLERİ

Pilates, insanların kendi bedenlerini tanımasına ve esneklik kazanmasına yardımcı olan egzersizler arasında yer alıyor. Böyle olunca da artık pek çok kişi sıkı bir görünüme erişmek, kilo kontrolünü yapmak için bu egzersizleri yapıyor. Şimdilerde ise başta Ankara olmak üzere birçok farklı ilde anne adayları gerek kendileri gerekse bebekleri için en doğru sonuçları elde etmek adına pilates yapmaya başlayabiliyorlar. Pek çok anne adayı özellikle de hamilelik döneminin ilk zamanlarında pilates dahil hiçbir egzersizi yapmaması gerektiğini düşünüyor. Halbuki gerçekte bu durum çok daha farklı. Burada önemli olan şey bebeğin ve anne adayının sağlık durumu. Eğer ki doktor anne adayının belirli bir süre spor yapmasını doğru bulmuyorsa, o halde sürenin geçmesinin beklenmesi gerekmektedir.

Ankara'daki tüm Hamile Pilatesi Salonları için tıklayınız
Ankara Hamile Pilatesi


Aksi bir durumda çok hafif bir şekilde pilates yapılsa bile ortaya ciddi sorunlar çıkabilecektir. Dolayısıyla özellikle de hamileliğin ilk 3 aynında Ankara'daki pilates merkezleri üzerinden bu egzersizleri yapmaya başlamadan önce doktorunuz ile iletişime geçmeniz önemlidir. Herhangi bir sorun yoksa artık sıra hamile pilatesinin yapmaya geliyor. Hamilelik pilatesi konusunda eğitimli olan kişiler ile yapacağınız pilates eğitimleri ile birlikte vücudunuzu esnetmeye başlayacaksınız. Bu dönemde öncelikli olarak yapmanız gereken hareketler ayak hareketleri olarak belirlenir. Bunun nedeni ise ayakların normalden çok daha fazla yük taşıyacağı için bu bölgenin hazırlanması gerekmektedir. Anne adaylarının dengede kalmasına yardımcı olacak ayakların bundan dolayı ilk dönemlerden itibaren hazırlanması gerekir.

Ayakların iç yüzeylerin kullanıldığının yanı sıra ayak tabanlarının basılan noktalarının tam anlamıyla hissedilmesi bu hareketler ile birlikte sağlanacaktır. Hamilelik pilatesinde yapılan ayak hareketleri için pilates topu kullanılabilmektedir. Pilates topunun üzerinde oturacak olan anne adayı parmak uçlarından itibaren topuklara kadar ileri geri gitme hareketleri yapılabilir. Ayrıca yine pilates topunun üzerinde duran anne adayı bu esnada topuklarının arasına küçük bir top almalı. Egzersiz esnasında bir de bu top sıkılarak ayak egzersizi de yapılmış olacaktır. Bu dönemde yapılacak olan pilates egzersizleri sayesinde vücut, var olan ağırlığa rağmen dengede durmaya sorunsuzca devam edecektir.