HAMİLELİKTE AYAK AĞRILARI PİLATESLE NASIL AZALTILIR?

blog yazısı ekle !

HAMİLELİKTE AYAK AĞRILARI PİLATESLE NASIL AZALTILIR?

9 aylık gebelik süreci içerisinde anne adaylarını en fazla zorlayan şeylerin başında ayaklardaki ağrılar ve ödemler gelmektedir. Düşünülenin aksine bu durum gebeliğin ilk aylarında kendini göstermemektedir. Bu aylarda her şey normal iken zamanın ilerlemeye başlaması ile birlikte kendini çok daha sık bir şekilde gösterecektir. Ayak bileklerindeki ağrı ve şişliklerin birçok farklı sebebi bulunuyor. Bunların başında ise vücudun çok fazla su tutması geliyor. Damarların içindeki kan miktarının artması sonrasında dokuların etraflarında ödemler oluşur. İlk zamanlarda ağrısız olan ödemler kısa bir süre içerisinde ciddi ağrıları da beraberinde getirebilmektedir. Zayıf hamilelerde çok fazla görülmese de olması gerekenden de fazla kilolu olan anne adayları bu sorunla çok daha fazla karşı karşıya kalırlar.

Ankara'daki tüm Hamile Pilatesi Salonları için tıklayınız
Ankara Hamile Pilatesi


Sonrasında ise genelde pek çoğunun yaptığı şeyler bellidir. Fazla su içmek, tuzu azaltmak gibi şeyler ilk başlarda istenilen sonuçları veriyormuş gibi görülse de aslında bir süre sonrasında yine ayaklarda ağrılar ve şişkinlikler kendini göstermeye başlayacaktır. Şimdilerde ise artık yapılan şey hiç olmadığı kadar kolay. Ankara pilates merkezleri tarafından anne adaylarına sunulan çalışmalar sayesinde artık çoğu zaman yanlış ya da hatalı gibi görülen egzersizler çok daha sağlıklı bir şekilde yapılabiliyor. Kimi zaman bu hareketler yapılırken anne adayının bel ağrısının artacağı düşünülebilir. Böylesi durumlarda ise ayak hareketlerinin yapıldığı durumlarda yere oturmaktan çok rulonun üzerinde kuyruk sokumu açıkta tarzda oturulabilir.

Dik tarzdaki oturuş bozulmadan ayaklar kalça genişliğinde açılır. Sonrasında ise anne adayının topuklarının altında hayali bir pedal var ve bu pedal ezilmek isteniyormuş gibi hareketler yapılmalıdır. Yapılacak bu hareketler anne adaylarının ayak tabanlarını güçlendirmek için yapılacaktır. Bunun ardından ise aynı tarzdaki hareket bu sefer ayakların burun kısmı aşağıya doğru indirilmeye çalışılarak devam edilmelidir. Ankara pilates merkezlerinde yer alan eğitmenler eşliğinde yapılacak olan bu hareket sayesinde ayakların şişmesi ya da ağrıması sorunu ortadan kalkmış olacaktır. Lakin hareketlerden istenilenin alınması için mutlaka düzenli olarak yapılması ve yapılırken tüm hareketlerin eksiksiz yerine getirilmesi gerekmektedir.