HAMİLELİKTE PİLATES ZARARLI MIDIR?

blog yazısı ekle !

HAMİLELİKTE PİLATES ZARARLI MIDIR?

Egzersiz, sağlıklı bir yaşama sahip olmak isteyen her insanın yapması gereken şeylerden bir tanesidir. Bundan dolayı da günümüzde artık insanlar bu konuda çok daha büyük bir bilince sahip. Hangi yaşta olurlarsa olsunlar kendilerini ve sağlıklarını korumak adına düzenli bir şekilde egzersiz yapıyorlar. Bu egzersizlerden bir tanesi de pilates. İnsanların vücutlarının farkına varması ve doğru bir şekilde nefes alıp verecek iskelet sistemlerini güçlendirmesi adına pilates yapmak birçok kişinin tercihi. Şimdilerde ise anne adayları da bu konuda araştırmalar yapıyor. Ankara içerisinde yer alan pilates merkezleri de anne adaylarının bu konuda bilinçlenmesi adına çalışmalar yapıyorlar. Çünkü pek çok anne adayı pilatesin hamilelik döneminde yapılmaması gerektiğini düşünüyor.

Ankara'daki tüm Hamile Pilatesi Salonları için tıklayınız
Ankara Hamile Pilatesi
Gerçekte ise bu durum tam tersi şekilde işlemekte. Düzenli bir şekilde yapılacak olan hamile pilatesi ile birlikte annenin gebelik döneminde yaşadığı sorunlar birer birer ortadan kaldırılıyor ve anne çok daha rahat bir gebelik dönemi geçirmiş oluyor. Kilonun artışı, annenin psikolojik ve fizyolojik anlamda yıpranmasının üzerine bir de hormonal değişimlerin gelmesi sonrasında oluşan durumu düzeltmek isteyen tüm anneler herhangi bir sorun meydana gelmeden hamile pilatesini yapabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor. Bunların başında ise doğru merkezlere gitmek gelmekte. Çok rahat bir şekilde evde de yapılabilecek bir egzersiz türü olsa da söz konusu hamileler olduğu zaman yapılacak pilates hareketlerinin mümkün olduğu kadar eğitmenler eşliğinde yapılması gerekmektedir.

Bunun nedeni ise pilates hareketleri yapılırken anneye ve bebeğe zarar vermesini engellemektir. Çünkü bazı hareketler özellikle de gebeliğin ilk dönemlerinde annenin karnına tutunmaya çalışan bebeğin düşmesini etkileyen etkenler arasında yer alabiliyor. Bu durumu engellemek için hareketlerin hangilerinin olduğu belirlemek adına eğitmenlerden yardım alınabilir. Vücudu zorlamayacak hareketlerin yapılması sayesinde bir taraftan istenilen esneklik kazanılırken diğer bir taraftan da kadınların doğuma hazırlanması sağlanacaktır. Kadınlar daha ilk egzersizden itibaren kendi vücutlarında meydana gelen değişimleri görebilecek ve çok zorlu geçeceği görülen doğumunu kolaylıkla gerçekleştirecektir. Üstelik yapılacak pilates hareketleri onlara doğu sonrasında da yardı etmeye devam edecektir.