HAMİLELİKTE YAŞANAN BEL AĞRILARI PİLATES İLE NASIL AZALTILIR?

blog yazısı ekle !

HAMİLELİKTE YAŞANAN BEL AĞRILARI PİLATES İLE NASIL AZALTILIR?

Hamilelik dönemi, annelerin vücutlarının çok ciddi anlamda değişime uğradığı bir dönem. İlk aylarlardan itibaren kilo alınması sonrasında vücut bu ağırlığı taşımak için ekstra bir uğraş verir. Kilo almanın yanı sıra aşırı stres, vücudun ciddi oranda ağırlaşması ve karnın irileşmesi sonrasında bel bölgesinde ağrılar kendini göstermeye başlar. Lakin gebelik döneminde ortaya çıkan bel ağrılarının tamamının hormonsal değişimlere ya da gebeliğe bağlanmaması gerekecektir. Gebelikte meydana gelecek olan bel ağrılarının ortaya çıkışı ise genel olarak 4. ayı bulabilir. Bunun nedeni ise bel ağrısına sebep olacak nedenlerin bu aylarda yoğunlaşmaya başlamasıdır. Birçok anne adayı bel ağrılarını doğal olarak karşılayıp doğum bitene kadar bu ağrıları çekmek zorunda olduklarını düşünürler. Halbuki gerçekte yapılacak pilates ile birlikte bel ağrıları ortadan kaldırılabilecek.

Ankara'daki tüm Hamile Pilatesi Salonları için tıklayınız
Ankara Hamile Pilatesi


Yapılacak olan hamile pilatesi ile birlikte bel kaslarının güçlendirilmesi ve bu sayede de beldeki anne adaylarını ciddi şekilde etkileyen bel ağrıları hafifletilebilmektedir. İnsanların bellerinde normal tarzda, hafif çukur bir kavis bulunur. Hamilelik döneminde bebeğin büyümesi ile birlikte belin öne doğru çekilmeye başlaması sonrasında bu bölge çok daha fazla çukurlaşmaya başlar. Dolayısıyla yapılması gereken şey belin desteklenmesi olmalıdır. Ankara'daki pilates merkezlerinde yapılacak olan pilates hareketinde anne adayı yere uzanır ve ayaklarını da pilates topunun üzerine koyar. Ellerini belin altında bulunan boşluğa koyar.

Omuzlarını ve çenesini hafifçe yerde tutar ve bel kısmı aşağıya doğru yavaş bir şekilde bastırılır. Pelvik tabanı yukarıya doğru kıvrılıp bırakılacaktır. Ankara'daki merkezlerde yapılacak diğer harekette ise yine yere sırtüstü uzanılması gerekmektedir. Sonrasında ise ayaklar yukarıya doğru dikkatlice kaldırılır. Ayakların kaldırılması esnasında anne adayı dizlerin arkalarından tutulması gerekir. Kuyruk sokumuna yakın olan bölümün esnek olması ise önemlidir. Karnın büyüklüğüne göre ayakların arasının açılması ve dizlerin göğse doğru bastırılması hareket rahatlığını sağlayacaktır. Belin alt kısmının yerden yükseltilmesinin sonrasında ise bacaklar yavaş bir şekilde bırakılır. Böylece anne adaylarının her geçen gün şiddetleşmeye başlayan bel ağrısı da pilates ile hafiflemiş olur.