KONSANTRASYON ZİHNİ RAHATLATIR

blog yazısı ekle !

KONSANTRASYON ZİHNİ RAHATLATIR

Ankara 'da bulunan pilates kursu eğitmenleri, pilates çalışmalarının sunduğu en değerli şeylerden birinin zihninizi temizlemek olduğunu ancak çoğu kişinin pilatesin bu özelliğinden yeterince faydalanamadığını belirtiyorlar.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates


Gerçekten de günlük koşuşturmaca ve yetiştirmeniz gereken işler arasında tıpkı yanınızda bir valiz gibi taşıdığınız bu yükleri, bir pilates dersine girdiğiniz andan itibaren kapıda bırakmanız mümkün. Zaten bu egzersizlerin kurucusu olan Joe Pilates de aslında bu egzersizler ile spor yapma alışkanlığına zihninizi de eklemenizi hedeflemişti. Böylece o sırada yaptığınız işe tamamen odaklanarak, yaptığınız şeyleri daha doğru bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayacak oto pilotunuzu da devreye sokmuş olacaktınız. Bu nedenle pilatesin temel prensiplerinden biri konsantrasyondur. Bu sayede zihniniz ve bedeniniz uyum içinde çalışır. Bu uyumu sağlamak için de zekânızın, sezgilerinizin, hayal gücünüzün, iradenizin ve hafızanızın aynı şeye odaklanması gerekir. Siz de ancak bu odaklanmayı sağlayarak zihninizi serbest bırakabilirsiniz.

Bunu sağlayabilecek bazı yöntemleri ise aşağıda bulabilirsiniz.

1. Kapıda bırakın: Pilates kursuna girdiğiniz andan itibaren kendinize buraya isteyerek geldiğinizi, zamanınızı buraya ayıracağınızı söyleyin. Burada olduğum süre boyunca diğer bütün her şey olduğu yerde duracak ve buradan çıktığımda ise bıraktığım yerde olacaklar. (Hatta eğer orada değillerse, böylesi daha iyi olacak)

2. Odak noktası bulun (Zekâ): Egzersizlerinizde nelerin eksik olduğunu bilin. Örneğin pilates eğitmeniniz size sürekli kalçanızı sıkmanızı hatırlatıyorsa, bunu onun hatırlatmasına gerek kalmadan siz aklınızda tutun ve kalçanızı her zaman sıkmaya odaklanın.

3. İçgüdülerinize güvenin (Sezgi): Eğer o gün egzersizlerinizi gerçek anlamıyla yapmak istiyorsanız, sizin için hangi hareketlerin doğru olduğunu bilirsiniz. Belki bedeniniz her gün aynı enerjiyi veya kuvveti taşıyamayabilir ancak o gün için enerjinizin nerede toplandığını hissedebilirseniz, o bölgeyi çalıştıracak hareketleri yapmaya yoğunlaşabilirsiniz.

4. Baskıdan uzak durmanın bir yolunu bulun (Hayal gücü): Bunun için pilates salonunun girişinde bir bölüm olduğunu ve bütün bu sıkıntılarınızı içeren valizinizi geçici olarak oraya bıraktığınızı hayal edin.

5. Dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin (İrade): Odaklanmaya çalıştıkça dikkatiniz dağılabilir. Böyle durumlarda zihninizi tekrar yapmakta olduğunuz işe odaklayıp iradenizi kontrol altına alın.

6. Egzersizlerinizin sırasını ezberleyin (Hafıza): Bu sırayı öğrenmenin size birden fazla yararı olacaktır. Öncelikle bir şeyleri akılda tutmaya çalıştığınız için aklınızı zinde tutacak ve hafızanızın gelişmesine katkınız olacaktır.

Unutmayın; Pilates egzersizlerinizde zihninizi de işin içine katmanız, gün içerisinde yaşadığınız baskı ve stresten bir süreliğine uzak kalmanızı ve rahat bir nefes almanızı sağlayacak. Böylece çalışmalarınız sonrasında daha temiz ve daha taze bir başlangıç yapmak için doğru bakış açısına sahip olmuş olacaksınız.