MAT PİLATESİ NEDİR?

blog yazısı ekle !

MAT PİLATESİ NEDİR?

Çalışma programınıza farklı şekilde egzersizler ya da bir fitness sistemi eklemek, sizi zorlu program takibi esnasında sıkıntıdan kurtaracak ve ilerlemenize yardımcı olacaktır. Zihin – beden iletişimine yoğunlaşan egzersizler daha merkezci ve stres kontrollü olmanıza yarar sağlayabilir. Ayrıca bu gibi alıştırmalar, sizi eklemlere kuvvet uygulanan koşma veya ağırlık kaldırma gibi çalışmalara olan mahkumiyetten de kurtarabilir.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates


İşte böylesi disiplinlerden birisi olarak, mat pilatesi (ya da mat pilates), sizi daha uzun görünen, daha sıkı ve daha esnek bir vücudun sahibi haline getirecek olan zihin – beden egzersiz yöntemidir. Eğer hevesli bir pilates gönüllüsü iseniz, egzersiz programınıza bir mat pilatesi profesyonel eğitmen yardımı ekleyerek, diğer antrenmanlarınıza çok farklı bir tazelik katmış olabilirsiniz.

Mat Pilates Ekipmanları

Mat pilatesi, yere serilmiş olan egzersiz matı üzerinde gerçekleştirilen bir rutindir. Yıllar içerisinde mat pilatesi çalışmaları, çemberler, direnç bantları ya da toplar gibi irili ufaklı parçalar içeren bir disiplin haline geldi. Bununla birlikte, geleneksel mat pilatesi egzersizleri hala salt vücut kütlesi yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir ekipman desteği olmadan dahi, tek başına böyle bir çalışma, bizlere oldukça üstün bir sıkılaşma yararı sağlamaktadır.

Pilates Nefesi


Mat pilatesi egzersizlerinin anahtarı nefes alma çalışmalarında oldukça gelişmiş bir odaklanma gerektirir. Bu türden çalışmalar, göğüs nefesi yerine performansı karın bölgesinde gerçekleşecek olan bir nefesle yürütülür. Ellerinizi alt gövde ve kalça etrafına yerleştirmek suretiyle, pilates nefes egzersizini taklit edebilirsiniz. Nefes aldığınız anda, ciğerlerinizin havayla dolduğunu ve göğüs kafesinizin genişlediğini göz önüne getirin. Nefes verirken göğüs kafesiniz aksi yönde bir daralma hareketi gerçekleştirecektir. Kastedilen türden bir nefes alma mekanizmasında ise, omurga sabitlenecek ve mat pilatesi egzersizi boyunca abdominal kaslar doğru şekilde zorlanacaktır.

Mat Pilatesi Egzersizleri

Mat pilatesi disiplini, pilates jargonunda "güç evi (power house)" olarak bilinen kalça, karın ve alt arka kısım üzerine yoğunlaşmaktadır.

Egzersizler oldukça basit görünebilir fakat gövde stabilitesi ve egzersiz boyunca karnın çalışmasını gerektirir. "Hundred" gibi çok yaygın olarak bilinen bazı hareketler, abdominalleri kavisli bir biçimde tutarak güçlendirmeyi amaçlar.