PİLATES ÇALIŞMASI VE EGZERSİZLERİ

blog yazısı ekle !

PİLATES ÇALIŞMASI VE EGZERSİZLERİ

Hollywood ünlülerinden komşunuza kadar herkesin pilates yaptığını biliyorsunuz. Pilates dünya çapında hızlı bir şekilde fenomen olmuştur. Pilates sadece bir egzersiz biçimi değil, aynı zamanda vücudunuzu esnetmenin ve güçlendirmek için bir metottur. Pilates fiziksel aktivite olmasına rağmen, kardiyovasküler bir çalışma değildir. Kendinizi fazla yıpratma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu özelliği ile pilates oldukça yorucudur. Pilates egzersizleri vücudu denge, esneme, güçlendirme ve nefes egzersizleri ile geliştirmeye odaklanmaktadır. Pilatesi aerobik ve direnç eğitimi ile birlikte almanız tavsiye edilir.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates

Pilatesin Tarihi


Pilatesin beyni 1880 yılında doğan Alman Joseph H. Pilates. Birinci dünya savaşı boyunca, Joseph Pilates İngiliz hastanesindeydi. Joseph Pilates yaralı olan ve yatağa bağlı olan askerlerin egzersiz yapamadıklarını gözlemledi. Bu yüzden Joseph Pilates bir makine oluşturdu (eski hastane yataklarından) ve daha sonra da rehabilitasyonda olan askerlerin daha güçlü olması için ve güç kazanmaları için egzersiz metotları geliştirdi. 1926 yılında New York'a taşındı ve bu egzersiz metotunu buraya taşıdı. Pilates tanıtıldığında, balet sınıflarından yerel egzersizlere kadar her yerde görünmeye başladı.

Pilates nasıl çalışır?

Pilates, nefes alıp verme teknikleri ile özel esnetmelerin birleştirilmesi ile oluşur. Pilates vücudun daha esnek ve daha güçlü olması için odaklanan egzersiz metodudur. Yogadan daha dinamiktir. Çünkü vücudun esnetilmesi, duruş ve güç kazandırılması için uğraş verilmektedir. Pilates makinesi kullanarak, bireyler sistematik hareketlerden geçmelidir. Böylece kişi denge, güç ve esneklik kazanacaktır.

Pilatesin Yararları

Pilatesin gözle görülebilir yararları vardır ve birçok pilates hayranı düzenli olarak pilates sınıfına gittiklerinde vücutlarının daha esnek, dengeli ve daha güçlü olduğunu belirtmişlerdir. Pilates çalışmasından sonra, kişi hemen karın kaslarında, sırtında ve bacaklarındaki farklılığı hissederler. Pilatesle ilgili olan diğer sağlık yararları da kilo verme, enerji seviyesinin artması ve genel olarak iyi olmaktır. Pilates nazik ve çok etkilidir. Pilates atletlerin yaralanmalardan kurtulması için ideal çalışmadır. Aynı zamanda güç gereken egzersizleri yapamayan daha yaşlı insanların ya da hamile kadın için de uygundur. Genel olarak pilates rutin olarak yapılan egzersize takviye olarak yapılabilir.

Yararları:

 • Vücudunuzu hizaya getirmeye yardımcı olur.
 • Rehabilitasyon yaralanmalarına yardımcı olur.
 • Karın kasları oluşturmak için mükemmel bir egzersizdir.
 • Vücudu esnetir ve güçlendirir.
 • Modifiye edildiğinde, Pilates hamile kadınlar için mükemmel bir egzersiz biçimidir.
 • Kilo vermek
 • İyileşmek
 • Yükselen enerji seviyesi
Pilates Egzersizleri

Aşağıda basit pilates egzersizleri bulunmaktadır.

Balerin Kollar

 1. Bağdaş kurun
 2. Omurganızın sanki duvara dayanır gibi düz tutun.
 3. Dirseklerinizi 90 derece olacak şekilde tutun.
 4. Kollarınızı arkanıza alın.
 5. Kollarınızı aşağı doğru indirin. Böylece omuzlarınız aşağı doğru düşecektir.
 6. Dirsekleriniz doksan derecedeyken kollarınızı yukarı doğru kaldırın.
 7. Ve kollarınızı tekrar önünüze getirin.
Her gün üç kere tekrar edin. Aradaki farkı göreceksiniz.