PİLATES: DOUBLE LEG KICK (ÇİFT BACAK TEKMESİ) HAREKETİ

blog yazısı ekle !

PİLATES: DOUBLE LEG KICK (ÇİFT BACAK TEKMESİ) HAREKETİ

Türkçede tam karşılığı ile kullanımına pek fazla rastlanmayan ve önemli mat pilatesi egzersizlerinden biri olarak anılan "Double Leg Kick" tekniği, vücudun arkasındaki kas gruplarının esnetilmesi ve güçlendirilmesi için başvurulan bir çalışmadır. Omuzları ve göğüs bölgesini esnetirken, aynı zamanda arka bacak ve kalçaların şekillendirilmesinde de oldukça yararlıdır. Bu egzersiz omurganın esnekliği ve stabilitesi için ilerleme kaydedilebilecek ve yine, omurga duruşunun düzeltilmesinde olumlu etkileri gözlemlenebilecek pilates yöntemlerindendir. Tıpkı "Swan" ya da "Single Leg Kick" hareketlerinde de gereksinim olduğu üzere, bu hareketi yapmak için de, ısınmanın iyi bir şekilde gerçekleştirilmiş olduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca, herhangi bir sırt ya da omuz incinmesi durumunda, bu egzersiz tavsiye edilmez.Base Life Club Pilates

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Spor Hocam Pilates

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028.Sokak No:16/A-6 Kule Evo 2. Kat Başkent Üniversitesi karşısı

Pilates Time Academy

Eryaman

devamını oku... Adres: Ertuğrul Bey Caddesi 269.Sokak Ra-Da Life Plaza No:4 Kat:2 Daire:11 Eryaman-Ankara

New York Pilates Academy

Çankaya

devamını oku... Adres: Kazım Gökalp Mah. Ziaur Rahman Cad. No15/1 Çankaya-Ankara

Athletique Pilates

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2812.Cadde İlko İstesi No:19/1 Çayyolu-Ankara

Çayyolu Pilates

Çayyolu

EMS Hakkında

EMS elektronik kas uyarım sistemi olarak bilinmektedir. Basitçe şu şekilde anlatılabilir; normal egzersizleriniz sırasında bir hareketi yapabilmek için beyin kasa bir sinyal göndermek zorundadır bunu göndermezse zaten hareketi yapamazsınız her vücut hareketimizde bu sinyaller gönderilmektedir.

Bu cihaz da beyinden gelen sinyallerin aynısını dışardan sadece kaslarımıza göndererek kasılma seviyesini arttırmaktadır. EMS sayesinde bir hareketi gelen akım eşliğinde yaparak kasılmayı arttırıp o kasın gelişimini daha kısa sürede sağlamaktayız. Egzersiz, kişinin anatomik ve mekanik tüm özellikleri göz önünde bulundurularak yapıldığından sakatlanma riski yoktur ve elektrik uyarımı sayesinde çok verimli olur.

Özellikle zamanım yok spora vakit ayıramıyorum diyenler içim haftada 2 kez ve bir seansta toplam 20 dakika uygulanan bu egzersiz sistemi ile tüm vücut ve özellikle de omurgada yeterli güçlendirme ile birlikte v6-10 seans arasında gözle görünür incelme sağlanabilir.

20 dakikada 4 saat antereman yapmış gibi maksimum kalori yakımı sağlayan KABLOSUZ ve KURU EN SON EMS SİSTEMİ ile forma girmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

DOĞRU SİSTEM ,DOĞRU ANTREMAN VE PROFESYONEL ELLERDE KISA SÜREDE HEDEFE ULAŞABİLİRSİNİZ..

devamını oku...
Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2780. Cadde No: 86 İlko Konutları Çayyolu-Ankara

Gymfona Personal Training Studio

Yıldız

devamını oku... Adres: Hilal Mah. 676. Sok. No:23 Yıldız Çankaya-Ankara

Dior Gym Pilates

Kızılay

devamını oku... Adres: Selanik cad. 7/13 Kızılay-Ankara

Gymnasium Cimnastik ve Pilates Stüdyo

Çayyolu

devamını oku... Adres: Park Caddesi No:19-1/A Çayyolu-Ankara

Fizyopark Pilates Studio

Çayyolu

FizyoPark Sağlıklı Yaşam Merkezi
Fizyoterapist Eşliğinde Pilates

Genel Bilgi
Reformer (Aletli) pilatesi FizyoPark ayrıcalıklarıyla sunuyoruz. En yeni aletler, bahçe konsepti, şık stüdyosu ve Reformer Pilates Uzmanlık Belgeli Fizyoterapistimiz ve Alannda Uzman Ekibimizle kalite ve bilimselliği üst düzeye taşıyoruz.
Reformer (Aletli) Pilates doğru şekilde uygulandığında bel-boyun fıtığı gibi rahatsızlıklarda çok büyük bir faydası olduğu artık kanıtlanmıştır. Ancak altını önemle çizmemiz gerekir ki, uygulanan egzersizlerin doğru ve kişinin ihtiyacı doğrultusunda olması gerektiğidir. Gereksiz zorlamalar ya da bilinçsizce yaptırılan hareketler sağlam bir omurgada bile sorunlara yol açabilir. Yani eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız ya da işinde uzman kişilerle çalışmıyorsanız, egzersizlerden kalıcı hasarlar ile ayrılmanız olasıdır.
Reformer (Aletli) Pilates de amaç güç kazanmak, denge merkezini postür bozukluklarını düzeltmek, vücudu kendi sınırları içinde doğru şekilde esnetmek, ve tüm bunlar esnasında doğru nefes, doğru tempo, odaklanma ve akıcı hareket ilkelerine sadık kalmaktır. Derslerde dengeli bir bütünlük olmalıdır; çünkü, amaç belirli kas gruplarını şişirmek ya da büyütmek değil, esnetip uzatarak kuvvetlendirmektir.
Reformer (Aletli) Pilates ile tüm vücut çalışır. Kişi aletli pilates yaparken vücudun kuvvet merkezini de kullanır, böylece aslında kollarıyla bantları çekerken ya da bacaklarıyla barı iterken sadece tek bir kas grubuna yüklenmemiş olur. Vücuttaki tüm kas grupları aynı anda ve hemen hemen eşit düzeyde çalışır ve güçlenir. Bu aletli pilatesi diğer egzersiz türlerinden ayıran en önemli özelliktir. Bu özellik sayesinde pilates aletleri normal hayattaki aktivitelere de en benzer egzersizlerin yapılmasını sağlar. Aletli pilatesin bir diğer özelliği de yatarak uygulanan hereketlerde yerçekiminin etkisini azalttığı için kuvvet olarak zayıf kişilerin dahi birçok egzersizi yapabilmesini sağlamasıdır. Egzersizler sırasında eklemlere az yük biner ve kişi güçlenerek normal hayattaki fizyolojik hareketleri yapabilmeye başlar.

Hangi Durumlarda Merkezimizden Yararlanabilirsiniz?
- Bel, boyun fıtığı ve omurga ağrıları
- Osteoartrit (kireçlenme)
- Osteporoz (kemik erimesi)
- Eklem ve kas problemleri
- Fibromiyalji
- Kalça, diz, ayak, omuz, dirsek ve el gibi eklem ağrıları
- Topuk dikeni
- Temisçi, golfçü dirseği
- Carpal tunnel sendromu
- Skolyoz, kifoz, lordoz gibi omurga ve duruş bozuklukları
- Ankilozan Spondilit
- Yürüme, denge ve koordinasyon bozukluğu
- İdrar kaçırma problemi
- Hamilelik dönemi (Prenatal-Postnatal)
- Esnekliği arttırmak ve sıkılaştırmak
- Sağlıklı kas-iskelet sistemine sahip olmak
- Sporcu sakatlanmaları, yaralanmaları ya da ortopedik operasyonlar sonrasında kas kuvvetini arttırmak

Hizmetlerimiz
-Reformer (Aletli) Pilates
-Klinik Pilates
-Hamile Pilatesi
-Çocuk Pilatesi
-Mat Pilates
-Kişiye Özel Egzersizler
-Aletle Yumuşak Doku Mobilizasyonu

Doğru yapılan iki hareket, düşünmeden ve kontrolsüzce yapılan on hareketten iyidir.devamını oku...
Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2780.Cadde 2822.Sokak No:2 Çayyolu-Ankara

Crypto Dans Stüdyosu Pilates

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler 3. cad 70. sok (eski 27.sok.) 3/A Bahçelievler-Ankara

My Fizyo Klinik Pilates

Yenimahalle

MYFİZYOKLİNİK Sağlıklı Yaşam ve Pilates Merkezi Danışanlarına "Sağlıklı bir yaşam için kaliteli bir ortam " sunmak üzere FİZYOTERAPİST , DİYETİSYEN ve YOGA EĞİTMENİNDEN oluşan profesyonel bir çatı altında 2017 yılından buyana hizmet vermektedir.

devamını oku...
Adres: Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 83. Cadde 274. Sokak Wings Plaza 105 Yenimahalle-Ankara

Pulse Health Sports Studio

Mustafa Kemal Mahallesi

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mah. 2133. Sok. 11/2 Mustafa Kemal Mah.-Ankara

Fly High Studio Pilates

Çukurambar

devamını oku... Adres: Regnum Sky Tower Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/9 K Çukurambar-Ankara

Home Pilates

Çankaya

devamını oku... Adres: Birlik Mahallesi 435. Cadde 458. Sokak 24/9 Çankaya-Ankara

Atılım Gym Pilates

Etimesgut

devamını oku... Adres: Bağlıca Bulvarı No:1 D3 Etimesgut-Ankara

Boon Pilates

Bağlıca

devamını oku... Adres: Bağlıca Mahallesi 1180. Cadde Kayra İş Merkezi 3. Kat 7/7 Bağlıca-Ankara

All in One Pilates Studio

Çankaya

4'lü Grup Pilates Reformer ve 4'lü Pilates Chair dersleri hakkında bilgi almak için bizi arayınız.devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2144 sok. 13-A Tevfik bey Apartmanı Çankaya-Ankara

Grenada Life Personal Training Pilates

Ümitköy

devamını oku... Adres: Ümitköy 1943 cad. (eski 1. cad) No:22 Ümitköy-Ankara

bySANAT Pilates

GOP

devamını oku... Adres: Mahat Magandi cad. 26/1 GOP-Ankara


Talimatlar:

1. Bacaklarınız uzatılmış halde, mat üzerine yüzükoyun (mata bakacak şekilde) uzanın. Bacaklarınızı birbirine bitiştirin ve ayaklarınızın üzerini de mata yatırın, topuklarınız tavana doğru bakacak şekilde kalmalıdır.

2. Başınızı sola doğru çevirin, sağ kulağınızı ve yanağınızı mat yüzeyine koyun.

3. Kollarınızı arkaya alın ve dirseklerinizi dışa doğru kıvırın, avuç içleri yukarıya doğru bakacak şekilde tutun. Sol elinizle sağ el parmaklarını kavrayın; omuzlarınız mat zemininden ayrılmayacak şekilde, elleriniz sırtınızın üzerinde olabildiğince üst noktaya kadar çekin. Dirsekleriniz mata doğru rahatça alçalabilir.

4. Bir kez nefes alırken, omurganızı birazcık uzatın ve egzersize hazırlanmak için ayak parmaklarınızı gerin.

5. Nefesinizi verirken, her iki topuğunuzu da kalçanıza doğru üç kısa çekme hareketi ile kaldırın. Üst bacak kaslarınız ve dizleriniz, bu aşamada birbirine bitişik ve baskılayacak şekilde olmalıdır.

6. Nefes alın ve bacaklarınızı mat yüzeyine paralel olacak şekilde, tamamen uzatılmış halde alçaltın. Bacaklarınız yere alçalırken, bu kez aynı anda, yüzünüz ileri bakacak şekilde başınızı kaldırın. Kollarınızı vücudunuzun arkasında uzatın. Avuç içleriniz başınıza, parmak uçlarınız topuklarınıza doğru bakacak şekilde olmalıdır. Ardından, göğüs kafesinizi mat zemininden ve ellerinizi kalça seviyesinden birkaç cm. uzaklıkta olacak şekilde yükseltmeye çalışın.

7. Nefes verirken, üç adet kısa zamanlı bacak çekme hareketini gerçekleştirin ve eş zamanlı olarak yüzünüzü ve göğsünüzü mata doğru çevirin. Kollarınızı başlangıç pozisyonuna döndürün.

8. Bu çalışmayı beş defaya kadar tekrar edebilirsiniz. Gevşemek için nefes verin ve göğsünüzü ve alnınızı mata yavaşça koyun. Ardından, topuklarınızı kalçalarınızın altına getirerek, oturma pozisyonuna geçecekmiş gibi toparlanın ancak alnınızı mat zemininden kaldırmayın.

İpucu:

Kalçanız aşağıda kalmalıdır. Topuklarınızla arka bacağınızı tekmeliyor gibi çekme hareketini gerçekleştirirken, kalça ve basen bölgesi tamamen mat zemininde kalmalıdır. Topuklarınızı daha derine doğru hareket ettirebilmek için, bu bölgeleri birazcık hareket ettirmek cazip bir fikir gibi görünse de, sabit olarak kalabilme yeteneği size arka bacak kaslarınızı izole edebilmeyi öğretecektir. Yalnızca arka bacak kaslarını kullanabilmek ise, bu bölgenin çok daha etkili bir biçimde şekillendirilmesine yardımcı olacaktır.

Uyarılar:

Double Leg Kick, üst bedeninizin esnemesine yardımcı olurken, alt bedenin de şekillendirilmesini sağlar. Aşağıdaki bazı küçük noktalara dikkat etmek, çalışma esnasında fayda sağlayabilir.

- Topuklarınızı mümkün olduğunca kalçalarınıza yaklaştırmaya çalışın.

- Göğüs kafesini mat zemininden kaldırırken, kalçanızı sağlam şekilde tutun; böylece üst bedeninizi yukarıda ve göğüs bölgesini açık şekilde tutmuş olacaksınız.

- Üst bedeni kaldırma esnasında, ayaklarınızın üst kısmıyla mata baskı uygulayarak güç alabilirsiniz.

- Kalça ve dizler arasında kalan bölgeler için, egzersiz boyunca bacaklarınızı birbirinden ayrılmayacak şekilde baskılayın.

- Pelvik bölgenizi zeminden ayırmayın.

- Mat zeminine dönerken, üst bedeninizi aniden mata bırakmayın.

- Üst bedeni kaldırma aşamasında, boynunuzu uzun tutun ve başınızın üst kısmıyla tavana değmeye çalışır gibi bir doğrultu yakalayın.

- Sırtınızda herhangi bir acı hissi, bir ağrı hissedecek olursanız egzersizi bırakın.

- Nefesiniz ve hareketleriniz arasında koordinasyonu sağlayın.

- Bu alıştırmayı yavaş bir şekilde ve gerçekten çok iyi bir ısınmadan sonra gerçekleştirin.

Özet:

Bu çalışmayı istikrarla sürdürerek, nefesinizle gerçekten koordineli bir şekilde yürütebilirseniz, hareketlerinizde kontrol ve hassasiyet gelişecektir. Omurga duruşunu düzeltmek ve vücudun arka bölgesini güçlendirmek için yararlı bir tekniktir. Çalışmalar sırasında, hareketlerin akıcı ve temiz olmasına dikkat edilmeli, rastgele manevralardan kaçınılmalıdır. Bu çalışma ile birlikte zaman içinde, daha rahat ve etkileyici şekilde bir performans sergilemek mümkündür.