PİLATES EĞİTMENİ TERCİHİNDE ÖNEMLİ ETKENLER

blog yazısı ekle !

PİLATES EĞİTMENİ TERCİHİNDE ÖNEMLİ ETKENLER

Hem pilates eğitmenlerinin hem de pilates uygulayıcılarının üzerinde anlaştıkları bir nokta, öğrenci ve eğitmen arasındaki iletişimin güçlü olması gerektiğidir. Ancak öğrenciden öğrenciye değişmek şartıyla, bazı çalıştırıcıları diğerlerinden ayıran ve tercih edilmesine neden olan bir takım sebepler vardır. Peki, bir pilates eğitmeni neden diğerlerinden daha fazla tercih edilir? Ya da bir öğretmen, neden diğerlerinden çok daha kısa süre için deneyim sahibi iken, çok daha tecrübeli hocalardan daha fazla ilgi görmektedir? Bu gibi sorular için oraya atılan birkaç madde, sizin için en doğru pilates eğitmenini tercih etmeniz için faydalı olabilir.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates


Güven: Her pilates gönüllüsü, nihai amacın ne olduğunu çok fazla umursamadan; kendilerine en kısa, güvenli, etkili ve akılcı yoldan rehberlik edebileceklerini inandıkları kişilerle çalışmayı tercih eder. Öğrenciler, bir sakatlığın rehabilitasyon süreci, doğum sonrası toparlanma ya da tamamen kişisel hevese bağlı bir pilates eğitiminde, eğitmenlerinin kendilerini istedikleri noktaya bir adım daha fazla yaklaştırmış olmasını beklemektedirler.

Hoşgörü: Bir eğitmenin tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden birisi de şefkatli ve ilgili yaklaşımı olarak gösterilebilir. Hoşgörü sahibi bir eğitmen, müşterilerinin isteklerini ve aslında tam olarak ne istediklerini bilir ve onlara anlayışla yaklaşır. Bir öğrencinin hareketler üzerindeki fiziksel kapasitesini algılayarak, dersten derse değişim gösterebilecek bedensel, ruhsal ve zihinsel durumunu göz önünde bulundurarak çalışmalarını yönlendirir.

Bilgi: Bu madde, aslında "Güven" başlığı ile yakından alakalıdır. Pilates çalışacak öğrenciler, para ve zaman ayıracakları eğitmenlerinin eğitimi, altyapısı ve deneyimi ile aslında oldukça yakından ilgilenirler. Eğer yatırımlarının karşılığını bedensel, duygusal ve zihinsel bir geri dönüşüm olarak alamadıklarını düşünürlerse, bu başka tercihlere yönelmelerine neden olacaktır.

Profesyonellik: İletişim kolaylığı ve güvenlik gibi konular, çalışmanın içeriği ne olursa olsun, bir eğiticinin profesyonelliğinin birer işaretidir. Bununla birlikte, bir düşüncesizlik eseri olarak, pilates gibi uzun bir süreç içerisinde öğrenci ile eğitmen arasında kişisel bir ilişki de gelişebilir. Birlikte harcanan uzun zaman sonrasında, öğrenci- öğretmen yaklaşımından uzak, süresiz sohbet molasına dönen egzersiz saatleri yüzünden, bir süre sonra pilates uygulayıcısı hedefinden uzaklaşabilir ve pilatese olan ilgisini kaybedebilir.

Stres Topu: Hızlı akan bir hayatın içerisinde, stresli ve yoğun bir tempoda, zorundalık olan işlere gerçek bir mola vermeden yüz yüze kalınan üzüntü ve yorgunluğun bir telafisi mutlaka vardır. Bir ev hanımından, bir işadamına ya da bir tıp öğrencisine kadar herkes, günün tüm yükünü üzerinden atarak hafiflemek isteyebilir. İşte yetenekli bir pilates hocası, güzel bir idman sonrasında öğrencilerini çok yorgun ancak bir o kadar da stresten arınmış bir halde bırakabilmiş olandır.

İpucu Sihri: Herkes farklı şekillerde ve farklı seviyelerde algılar, öğrenir ve sergiler. Bu kaçınılmayacak derecede doğru bir tespittir. Ancak başarılı bir pilates eğitmeni, birkaç ders sonrasında öğrencisini tanımış olmalıdır. Egzersizlerinde izlemesi gereken yolu veya tekniğindeki eksiklikleri dokunarak, göstererek ya da uygulayarak en doğru biçimde öğrenciye aktarabilmek çok önemlidir.