PILATES HAKKINDA 5 EFSANE

blog yazısı ekle !

PILATES HAKKINDA 5 EFSANE

Ankara 'da bulunan pilates kursu eğitmenleri, genellikle pilates egzersizlerine devam eden kişilerin elde ettiği sonuçlardan memnun olduğunu ancak daha önce pilates derslerine hiç katılmamış birinin ise bazı önyargılar nedeniyle uzak durduğunu belirtiyorlar. Bizler de pilates hakkında yanlış bilinen 5 efsaneyi açıklığa kavuşturmak istiyoruz.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates
1. PILATES SADECE KADINLAR İÇİNDİR

Pilates, I. Dünya savaşı sırasında İngiltere de yaşayan Alman asıllı Joe Pilates tarafından ilk başlarda düşünce gücüyle kaslarınızı kontrol etmenize yarayan öğretilerle uygulanmaya başladı. Ardından çevresinde olan tüm erkek ve kadınlarla birlikte gerçekleştirmeye başladığı, karnınızı ve omurganızı güçlendirip, dengenizi geliştirmenize yarayan Pilates egzersizleri ortaya çıktı.

2. PILATES ÇOK YAVAŞ BİR EGZERSİZ

Pilates egzersizlerinde ki hız ve tempo yapılan hareketlerin yoğunluğuna göre değişebilir. Özellikle şunun bilinmesi gerekir ki, hızlı bir tempoyla yapılan hareketler büyük kas gruplarını çalıştırır, yavaş bir şekilde çalışmak ise ağırlığın tüm kaslara dağıtılarak, her kas lifinin en mükemmel halini almasını ve doğru çalışmasını sağlar. Ancak tabii ki formunuzu belli bir seviyeye getirdikten sonra dilediğiniz tempoda hareketlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

3. PILATES SADECE BALERİNLER İÇİNDİR

Pilates, Amerika kıtasına yayıldığında, bu egzersizlerle sağlanan esneklik, güç ve dayanıklılık çoğunlukla dansçıların dikkatini çekti ve halen de oldukça popülerdir. Ancak zaman içerisinde birçok farklı dalda ki sporcu bu egzersizleri kendi antrenmanları içerisine dâhil etmeye başladı ve artık bu egzersizler fiziksel tedavilerde bile kullanılmaktadır.4. PILATES YAŞLI İNSANLAR İÇİNDİR

Yanlış! Genellikle belli bir fiziksel rahatsızlık veya hastalık geçirmiş ve iyileşme sürecinde pilates egzersizleri tavsiye edilen orta veya ileri yaşta kişiler olabilir. Ancak Pilates bütün bedeninizi çalıştıran ve sağlıklı bir fiziksel yapıya sahip olmanızı sağlayan oldukça yararlı egzersizlerden oluşur ve ne kadar erken yaşta başlanırsa etkileri de bir o kadar kalıcı olacaktır.

5. YETERİNCE ESNEK DEĞİLİM

Ankara 'da bulunan Pilates eğitmenlerinin sıklıkla duyduğunu belirttiği bir diğer önyargı ise, Pilates derslerine katılmak isteyip, vücutlarının bu alıştırmalar için yeterli esnekliğe sahip olmadığını düşünmek olduğunu belirtiyorlar. Elbette bazı hareketleri gerçekleştirmek için vücudunuzun ısınmış olması ve belirli bir süre vücudunuzun esnekliğini fazla test etmeyecek egzersizlere devam etmiş olmanız gerekecektir. Ancak bunu asla başaramayacağınızı düşünmek doğru değildir.