PİLATES HAKKINDA MERAK EDİLENLER

blog yazısı ekle !

PİLATES HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Ankara 'da bulunan pilates kurslarının eğitmenleri pilates hakkında merak edilen bazı soruların cevaplarını sizlerle paylaşmak istiyorlar.

PİLATES NEDİR?

Pilates aletli veya aletsiz hareketlerle bütün vücudunuzu çalıştıran bir egzersizdir. Bütün vücudu çalıştırır ve bedeninizin zinde olmasını sağlar. Özellikle de bu egzersizlerin kurucusu olan Joseph Pilatesin tarifi ile "güç evi" olarak adlandırılan karın ve bel bölgesi üzerine yoğunlaşır.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates
TİPİK BİR PİLATES EGZERSİZİ NASILDIR?

Pilates egzersizlerine başladığınızda yapacağınız ilk hareket "100" adı verilen nefes her biri 10 saniye süren 10 kez nefes alıp vermektir. Ardından yere oturur, dizlerinizi çekebildiğiniz kadar kendinize çeker, sırtınızı düz bir şekilde tutarsınız ve ayaklarınızı yerden keserek karın bölgeniz üzerinde ki kasları çalıştırırsınız.

PİLATESİ DİĞER EGZERSİZLERDEN FARKLI YAPAN NEDİR?

Pilates egzersizleri darbeli hareketleri içermez, yaptığınız hareketler özellikle karnınızı ve belinizi güçlendirmeye odaklı olduğu için önemli olan "güç evinizi" güçlendirmek ve bu bölgede ki gücü kullanarak simetrik bir şekilde vücudunuzu çalıştırmaktır.

YOGA VE PİLATES ARASINDA Kİ TEMEL FARK NEDİR?

Elbette her iki egzersiz düzeni de vücudunuz ve zihninizi arasında bir bağ kurmanıza yardımcı olur. Bunun dışında kalan en önemli fark ise pilates egzersizlerinde bazı hafif ağırlıkların veya basit el aletlerinin kullanılmasıdır.

PİLATESİN SİZE FAYDALI OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

Elbette herkes de aynı etkiyi görmek mümkün olmayabilir ancak genel olarak bakıldığında Pilates egzersizlerini uygulayan herkes kendini çok daha iyi hissetmeye başlamış ve hatta varsa hafif sakatlıklarının bile daha iyiye gittiğini görmüştür.
PİLATES KARDİYOVASKÜLER BİR ÇALIŞMA MIDIR?

Başlangıç olarak daha çok yavaş gerçekleşen jimnastik hareketlerinden oluşan Pilates, kardiyo çalışmaları gerçekleştirilmek istenildiğinde bunu çeşitli aletler veya ağırlıklarla elde etmektedir.

PİLATES VÜCUDU DÜZELTİR Mİ?

Çoğu kişinin de söylediği gibi Pilates egzersizlerinin vücudun duruşuna olan olumlu etkileri ilk olarak karın bölgenizi ve bel bölgenizi güçlendirmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Böylece daha dik durmanızı sağlayıp mevcut simetrinizi de geri kazanmanızı sağlar.