PİLATES İÇİN ISINMA HAREKETLERİ

blog yazısı ekle !

PİLATES İÇİN ISINMA HAREKETLERİ

"İyi bir ısınma çalışması, başarılı bir antrenmanın anahtarıdır."

Herhangi bir antrenmana başlamadan, özenli şekilde düzenlenmiş bir ısınma oldukça yararlıdır. Örneğin uzun bir yaz tatili boyunca kendinizi yoga, crossfit gibi çalışmalara adamak ya da klasik bir mat pilatesi çalışmasına devam etmek istiyorsanız, öncelikle vücudunuzun hangi kısımlarını açmanız gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Eğer ısınma planını düzgün bir şekilde gerçekleştirmezseniz, tek bir egzersiz seansı alışılmış olanlardan çok daha yorucu olabilir ya da daha ciddi sonuçlar doğurarak, sakatlanmanıza bile yol açabilir.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates


Daha çok kardiyo tabanlı crossfit veya koşu gibi çalışmalar için, kalp ritmini dengelemek, sert kasları ısıtmak ya da eklemleri açmak için bazı dinamik hareketlere gereksinim duyulur. Bununla birlikte, zihin – beden temelli çalışmalarda, hareketin zihinde başladığı ilkesiyle yola çıkılarak, bir ısınma egzersizi farklı biçimlerde kurgulanabilir. Nefes farkındalığı, zihin sessizliği ve vücuttaki sert bölgeleri açmaya yönelik narin hareketler, temel amaca yönelik olarak rahatlıkla çalışılabilir. Bu demek değildir ki, örneğin zorlu bir yoga eğitimi öncesinde sade bir koşu tüm çalışmayı karşılamak için yeterli olacaktır; ancak en azından birkaç dakikayı fiziksel beden ile zihinsel ve duygusal boyutun iletişimini sağlamaya ayırmak, başarılı bir antrenmanın anahtarı haline gelir.

Pilates, egzersize başlamadan önce 5 – 10 dakika arasında gerçekleştirilecek bir takım özel ısınma hareketleri içermektedir; bu çalışmalar yardımıyla sadece ısı üretilmez, aynı zamanda sert olan bölgeler de en yüksek verimi alacak şekilde yumuşak bir hal alır. Aynı zamanda, profesyonel bir gözetim altında olmak koşuluyla, kişinin kendisine özel gergin bölgeleri için de bir takım açma – ısınma çalışmaları dizayn edilebilir.

  • Nefes- Lateral (kaburgalar arası) nefes çalışmalarının vurgulanması

  • Spinal (bel kemiği) esneme, açma çalışmaları, Roll-down ve yuvarlanmalar ile köprü hareketleri

  • Abdominal hareketler, Hundred çalışması

  • Omuz esnetme ve benzeri egzersizler

  • Kalça, bacak ve ayak çalışmaları

gibi yöntemlerin farklı düzeylerde, farklı etki alanları olması beklenir.

Bir kez pilates egzersizi temposunu, zorluk seviyesini ve yoğunluğunu arttırmaya başladığı takdirde, zihin de bedenin bu düzenine ayak uyduracaktır. Bu sistem doğru bir şekilde oturtulabildiği takdirde, pilatesin 6 temel prensibi de en güçlü ve canlandırıcı haliyle uygulanmış olacaktır.