PİLATES İLE GÜÇLENİN: DOUBLE STRECTHING

blog yazısı ekle !

PİLATES İLE GÜÇLENİN: DOUBLE STRECTHING

Eğer daha önceleri herhangi bir Pilates egzersiz aletini gördüyseniz, üzerinde bulunan yayların ne kadar güçlü bir direnç uygulayabileceğini de az çok tahmin edebilirsiniz. Aynı zamanda aletlerde kullanılan bu yayların kalitesi bütün pilates egzersizlerinin işe yarayacağını gösteren birer kanıt gibidirler. Çünkü belirli bir süre aletli pilates egzersizlerini gerçekleştirdikten sonra, artık aletleri kullanmadan da egzersizleri gerçekleştirmeye çalışsanız bedeniniz benzer bir direnci size uygulayabilecektir.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates


Double leg stretch egzersizi de böyle bir çalışmaya en güzel örneklerden birisidir. Çünkü bu harekette büzülme ve uzatma hareketleri vardır. Böylelikle bacak kaslarınız esner ve gerilir. Düzenli olarak tekrarladığınız pek çok pilates egzersizi de aslında aynı etkiye sahiptir fakat size göstereceğimiz yeni hareket çok daha faydalı olacaktır. Elbette çeşitli sırt problemleri yaşıyorsanız bu harekete biraz temkinli yaklaşmanızda fayda olacaktır ancak eğer herhangi bir fiziksel zorluk yaşamayacağınızı biliyorsanız bu harekete balıklama atlayabilirsiniz.

Hareketi gerçekleştirmek için sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı dizlerden kırarak kendinize doğru çekin ve kollarınızı ayak bileklerinize değecek şekilde uzatın. Başınızı da mümkün olduğunca öne doğru kaldırıp dizlerinize doğru uzanmaya çalışın. Bu sayede karın kaslarınızı da harekete geçirmiş olun. Ardından bu pozisyonda dizlerinizi sıkıca sarın ve nefes alın.

Double Strecthing egzersizinde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar, sırtınızı pilates matına değecek şekilde tutmanız, uzatma ve büzülme anlarında çok uzun süre kalmadan hareketi akıcı ve sürekli bir şekilde icra etmek ve karnınızı mümkün olduğunca içinize çekerek, büzülme miktarını artırabilmenizdir.

Aynı zamanda eğer hareketin zorluğunu artırmak isterseniz kalçanızı ve pelvis bölgenizi mat üzerinde sabitlemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca bacaklarınızı uzattığınız açıyı 45 derece olarak tutmaya çalışmanızda hareketin etkisini artırmaya yardımcı olacaktır.

Bu hareketi gerçekleştirirken gövdenizi de sabit tutup oynatmamanız önemlidir. Eğer dengenizi korumakta zorlandığınızı fark ederseniz bunu ellerinizi ve kollarınızı yere değdirmeden fakat iki yana açarak sağlamaya çalışabilirsiniz.