PILATES KONUSUNDAKI 5 EFSANE

blog yazısı ekle !

PILATES KONUSUNDAKI 5 EFSANE

Birçok ünlü ismin pilates yaparak mükemmel bir vücuda kavuştuklarını biliyoruz. Peki pilates nedir? Ve gerçekten pilates konusunda söylenen herşey doğru mu?

Şimdi pilates konusunda bilinen yanlış 5 efsaneden bahsedeceğiz.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates

Efsane 1: Pilates Kilo vermek için İyi bir Yoldur

Eğer amacınız kilo vermek ise pilates kesinlikle doğrudan bir çözüm olmayacaktır. Yoga ve pilates vücudun kompozisyonunu dengeli hale getirmektedir. Pilates yaparak vücudunuzun daha sıkı olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer esas amacınız kalori yakmazsa ve yağ kaybetmek istiyorsanız pilates yerine bir koşu bandı üzerinde koşu yapmak, bisiklete binmek ya da ağırlık kaldırma sizin için daha uygun bir çözüm olacaktır. Pilates vücudunuzun güçlenmesini, yaralanma riskinin azalmasını ve esnekliğinizi geliştirmeyi amaçlıyor.

Efsane 2: Pilates Sadece Kadınlar içindir

Kadınların doğumdan dolayı ve birçok sağlık nedenlerinden dolayı genellikle karın kısımlarında sorunları olmaktadır. Bu yüzden de pilates tamamen karın kaslarını geliştirmek ve sizin kondisyonunuzu arttırmak için uygun bir egzersizdir. Bu yüzden de genel anlamda kadın sporu olarak algılanır.

Ama sanıldığı gibi değildir. Çünkü pilates de bir adam bir adam (Joseph Pilates) tarafından icat edilmiştir. İkincisi, erkek sporcular ağırlık eğitimi ve kardiyo için pilates mükemmel bir tamamlayıcı olarak görülür. Bu yüzden de pilates hem kadınlar hem de erkekler için uygun bir egzersiz biçimidir.

Efsane 3: Pilates için Özel Makineler Gerekir


Pilates egzersizleri için özel bir makineye ihtiyaç olduğu algısı tamamen yanlıştır. Tüm egzersiz ilkelerini bir mat üzerinde yapmanız mümkün olacaktır. Aynı zamanda özel pilates stüdyosuna gitmeniz de gerekmeyecektir. Birçok video ile pilates yapmanız mümkün.

Efsane 4: Pilates Seni Çok daha Güçlü Hale Getirecek


Pilatesin esneklik ve dayanıklılık konusunda sizi oldukça kondisyona soktuğunu net bir şekilde gözlemleyeceksiniz. Ama özellikle sadece mat üzerinde egzersiz yapıyorsanız kaslarınızın güçlendiğini göreceksiniz. Çünkü yapılan tüm egzersizler vücudunuzdaki en küçük kasların bile harekete geçmesini sağlayacaktır. Birçok makine tabanlı egzersiz sayesinde de bunları gerçekleştirebilirsiniz. Ama pilatesin tek başına yenilik sağladığı bir gerçektir. Eğer yağ yakmak istiyorsanız haftada iki kez pilates yapmanızı tavsiye ederiz.

Efsane 5: Pilates Sadece karın için egzersiz sağlar

Bu yazıda öğrendiğiniz gibi, Pilates, düz bir karına sahip olmak için önemli bir egzersiz biçimidir. Ama karın kaslarınızı sıkılaştırmak dışında 6 tane daha faydası vardır:

Odak – bedeninizin merkez kısmını kullanarak nasıl bir denge oluşturacağınız konusunda odağa sahip olabilirsiniz.

Konsantrasyon--her egzersiz için geçerli olan odaklanma kazanacağınız yararları da belirler.
Kumanda – Aldığınız komutları dinleyerek istediğiniz kondisyonu elde edebilirsiniz.
Hassasiyet – egzersizlerin yapısını öğrenerek pilates konusunda daha net bir hassasiyete sahip olacaksınız. Nefesinizi kontrol ederek vücudunuzun daha az stresli olmasını ve egzersizlerin yararlarını göreceksiniz.