PİLATES: NECK PULL (BOYUN ÇEKME) HAREKETİ

blog yazısı ekle !

PİLATES: NECK PULL (BOYUN ÇEKME) HAREKETİ

Birebir Türkçe karşılığı ile "Boyun Çekme" olarak adlandırılan, ancak daha çok orijinal ismi ile anılan "Neck Pull" pilates egzersizi, orta ve ileri seviye öğrencilerine hitap eden bir mat tekniğidir. Adının içeriğine kanmadan incelenecek olursa, yalnızca bir boyun bölgesi çalışmasından ziyade, bir abdominal çalışması olduğu görülür. Neck Pull, arka bacak (harmstring) kas grubunu esnetmeye ve sırt ile omurgayı güçlendirmeye yönelik bir sistemdir. Bununla birlikte, bir diğer önemli avantajı da, güç evi (powerhouse) olarak bilinen alanı şekillendirmesi ve dengelemesi; bu sayede karın kaslarının sırt bölgesine sağladığı desteğin artarak, aynı zamanda bel kısmının daha ince görünmesine yardımcı olmasıdır. Egzersizin temelleri koordinasyon ve kontrol üzerine kurgulanmıştır. Bu çalışma bedene güzel bir duruş kazandırırken, omurgayı güçlendirecektir. Ancak bu çalışma, Roll Up egzersizini rahatlıkla ve gerekli yeterlilikte uygulayabilen düzeydeki kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.
Base Life Club Pilates

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Athletique Pilates

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2812.Cadde İlko İstesi No:19/1 Çayyolu-Ankara

1on1 Personal Training Pilates

Çankaya

devamını oku... Adres: Reşit Galip Caddesi No:2/B 100.Yıl Mahallesi Çankaya-Ankara

PilateSystem Studio Plus

Çayyolu

Türkiye'nin En Büyük Pilates Studyosu olan PilateSystem Studio Plus, yoğunlukla Pilates olmakla birlikte pek çok spor hizmetini de vermektedir.
Tüm Eğitmenler BodySystem Pilates Akademisi mezunudur. Stüdyolarımızda üyelerimizin tüm yağ-kas-su ölçümleri, postür analizleri, antropometrik ölçümleri yapılarak bir PAR Q Testi doldurulur. Düzenli olarak ölçümler tekrarlanarak sonuçlar doğrultusunda değerlendirmeler yapılır.

Studyolarımızda hafta içi 09:00-22:00, hafta sonu 09:00-17:30 saatleri arasında hizmet verilmektedir.
Özel Pilates Dersleri
Grup Reformer Pilates
Grup Mat Pilates
Hamile Pilatesi
Klinik Pilates
Kick Boks
Boks
Zumba
Body Jump
X-Body (EMS System)
Functional Training
Yoga-Fit
Body Barre Class
Tabata
Personel Coaching
Grup Chair
Cadillac
Spine Corrector
Ladder Barrel
Arc Barrel
TRX
Kardiyo Ekipmanları
Vücut Analiz Cihazı Ölçümleridevamını oku...
Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2846. Sokak 2H-1 Dorapark Villaları Çayyolu-Ankara

Çıldırın Cimnastik ve Dans Akademisi

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mah. 3207. Cad. No: 19/2 Yaşamkent-Ankara

bySANAT Pilates

GOP

devamını oku... Adres: Mahat Magandi cad. 26/1 GOP-Ankara

Bella Pilates Stüdyo

Yıldız

devamını oku... Adres: Turan Güneş Bulvarı 28/3 B Blok Yıldız-Ankara

Salsa Ankara Dans Pilates

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 3. Cad. No: 38 Bahçelievler-Ankara

Pilates Time Academy

Eryaman

devamını oku... Adres: Ertuğrul Bey Caddesi 269.Sokak Ra-Da Life Plaza No:4 Kat:2 Daire:11 Eryaman-Ankara

Mia Pilates

Çankaya

Mia Pilates; üyelerine profesyonel ve eksiksiz egzersiz ekipmanlarıyla, kaliteli hizmet sunmayı hedefleyen, kendilerini özel ve evindeymiş gibi, huzurlu hissettiren VIP bir pilates stüdyosudur.

Eğitmen eğitimi ve gelişimlerine, üye memnuniyeti ve mahremiyetine, egzersiz alanı ve kişisel hijyene önem veren, özel ders prosedürlerine bağlı olan pilates stüdyomuzda, size özel egzersiz ve çalışma programları ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
devamını oku...
Adres: Büyükesat Mahallesi Koza 1 Cadde No:143 Daire:3 GOP-Çankaya-Ankara

Upright Pilates Studio

GOP

Fizyoterapistler tarafından güncel metodlar gözönüne alınarak kurulan UPRIGHT PILATES, 2018 yılı itibariyle Ankara Gaziosmanpaşa'da hizmet vermeye başlamıştır.

Uzman fizyoterapist kadromuz tarafından yapılan değerlendirme ile size en uygun programı belirleyerek yaşam kalitenizi ve farkındalığınızı arttırmayı hedefliyoruz.

Mesleki bilgi ve birikimimizi Pilates ile birleştirerek hayatınıza dokunmak için merkezimize bekliyoruz
devamını oku...
Adres: Ugur Mumcu'nun Sokağı Özeş Apartmanı No:21/2 Çankaya-G.O.P-Ankara

Çayyolu Pilates

Çayyolu

EMS Hakkında

EMS elektronik kas uyarım sistemi olarak bilinmektedir. Basitçe şu şekilde anlatılabilir; normal egzersizleriniz sırasında bir hareketi yapabilmek için beyin kasa bir sinyal göndermek zorundadır bunu göndermezse zaten hareketi yapamazsınız her vücut hareketimizde bu sinyaller gönderilmektedir.

Bu cihaz da beyinden gelen sinyallerin aynısını dışardan sadece kaslarımıza göndererek kasılma seviyesini arttırmaktadır. EMS sayesinde bir hareketi gelen akım eşliğinde yaparak kasılmayı arttırıp o kasın gelişimini daha kısa sürede sağlamaktayız. Egzersiz, kişinin anatomik ve mekanik tüm özellikleri göz önünde bulundurularak yapıldığından sakatlanma riski yoktur ve elektrik uyarımı sayesinde çok verimli olur.

Özellikle zamanım yok spora vakit ayıramıyorum diyenler içim haftada 2 kez ve bir seansta toplam 20 dakika uygulanan bu egzersiz sistemi ile tüm vücut ve özellikle de omurgada yeterli güçlendirme ile birlikte v6-10 seans arasında gözle görünür incelme sağlanabilir.

20 dakikada 4 saat antereman yapmış gibi maksimum kalori yakımı sağlayan KABLOSUZ ve KURU EN SON EMS SİSTEMİ ile forma girmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

DOĞRU SİSTEM ,DOĞRU ANTREMAN VE PROFESYONEL ELLERDE KISA SÜREDE HEDEFE ULAŞABİLİRSİNİZ..

devamını oku...
Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2780. Cadde No: 86 İlko Konutları Çayyolu-Ankara

Quads Team Pilates

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

19 Fit Pilates by Şerife Kurt

Yaşamkent

19 Fit Pilates by Şerife Kurt

2 KATLI BUTİK BİR SALONDUR.
ALETLİ PİLATES, HAMİLE PİLATESİ, CADİLLAC, BARREL, CHAİR VE FONKSİYONEL ÇALIŞMALAR YAPILMAKTADIR.

STÜDYOMUZDA OTOPARK SIKINTISI YOKTUR.devamını oku...
Adres: Yaşamkent Mah. 3158. Cad. 32/1 C Blok Dorlin Sit. Yaşamkent-Ankara

Gymfona Personal Training Studio

Yıldız

devamını oku... Adres: Hilal Mah. 676. Sok. No:23 Yıldız Çankaya-Ankara

Gymnasium Cimnastik ve Pilates Stüdyo

Çayyolu

devamını oku... Adres: Park Caddesi No:19-1/A Çayyolu-Ankara

Switch Zone Pilates Çayyolu

Çayyolu

Uzun zamandır sağlığınız ve bedeniniz için bir şeyler yapmanız gerektiğinin farkındasınız. Çayyolu civarında oturuyor veya çalışıyorsunuz ve ''Peki ama hangi sporu yapmalı nereden başlamalıyım?'' diye düşünüyorsunuz.

Çayyolu şubemiz ile birlikte sizi Ankara'da 3 farklı semtte hizmet veren ve kendi ekipmanlarını üreten Switchzone ailesi ile pilatesi deneyimlemeye davet ediyoruz. Düzenli olarak pilates yapmaya başladığınızda vücudunuzda neler mi olacak? Duruşunuz düzelmeye başlayacak, eklem,sırt, bel ağrılarınızdan eser kalmayacak, daha esnek, daha sıkı olacaksınız. Daha güçlü kaslara sahip olacaksınız. Hayatınızın genelinde konsantrasyon gücünüz artacak, kendinize güveniniz artacak.

Çayyolu Switchzone ailesi olarak sizlerin yaşam kalitesini arttırmak amaçlı hizmet vermekteyiz. Bilindik spor salonlarının sıradan egzersizleri yerine, tamamen size özel egzersiz programları uygulamaktayız. Çayyolu Switch Zone'da uzman eğitmenlerimiz öncelikle postür ve vücut analizi yaparak sizler için en uygun programları hazırlayarak elde ettikleri veriler ile üzerinde durulması gereken noktaları belirlerler.

Pilates'ten tam fayda sağlayabilmeniz için bir düzen içinde çalışılması gerekir.

Pilates tekniğine ismini veren Joseph Pilates'in de söylediği gibi ''İyi tasarlanmış, doğru ve dengeli birkaç sıralamayla uygulanan birkaç hareket, saatlerce yapılan yarım yamalak egzersizlere ve zorlama esneme hareketlerine eş değerdir.''

Başlamak için daha fazla zaman kaybetmeyin! Çayyolu şubemizde sizleri bekliyoruz!devamını oku...
Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2880. Cadde Uyum Yapı Koop. No:3 Çayyolu-Ankara

Switch Zone Pilates

Yenimahalle

Uzman ekibimizi tanımadan ve ücretsiz demo dersi almadan stüdyonuza karar vermeyin.

devamını oku...
Adres: Çarşı Mahallesi Ragıp Tüzün Caddesi No: 152-8 Yenimahalle-Ankara

B-Fit Emek Pilates

Emek

Maksimum 12 kişilik Pilates stüdyomuzda yapılacak olan derslerimizin öncelikli amacı; kişilerde bedenin bütünlüğünü organize ederek yaşam kalitelerini arttırmaktır. Pilates eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kas güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarınının güçlendirilmesine dayanan bir sistemdir. Kaslarınızı aynı zamanda kalça, basen, karın, kol gibi sarkmaya meyilli bölgelerinizin toparlandığını ve sıkılaştığını göreceksiniz.

Joseph Hubertus Pilates, egzersizlerini şöyle tanımlamıştır: " 3 seansta farkı hissedecek, 10 seansta farkı görecek, 20 seansta ise farklı bir vücuda sahip olacaksınız."

Sizde bu farkı hissetmek istiyorsanız sadece bayanlara özel salonumuzda isterseniz grup derslerine isterseniz antrenörlerimiz ile birebir pilates dersi almak istiyorsanız mutlaka bize uğrayın..
devamını oku...
Adres: 18. Sokak No:13/A Emek-Ankara

Ncore Training Pilates Studio

Çayyolu

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3066. Sokak No:21 Çayyolu-Ankara


Talimatlar:

1. Ayaklarınız düz bir şekilde mat üzerine yatın. Bacakları kalça genişliğinde aralanmış ve tamamıyla uzatılmış olmalıdır. Parmaklarınız yardımı ile her iki elinizi de başınızın arkasında bağlayarak, dirseklerinizin yanlara açıldığını hissedin. Topuklarınızı net bir şekilde mat yüzeyine sabitleyin.

2. Göbeğinizin omurganıza doğru sıkıştırın ve sırtınızı tümüyle mat üzerine yayın.

3. Nefes alırken, kalçalarınızı sıkın, çenenizi göğsünüze doğru eğerek üst bedeninizi mat zemininden yukarı doğru usulca kıvırmaya (curl) başlayın. Bedeniniz bu esnada kavisli bir –C- şekli almış olmalıdır. Önce göğüs bölgesini kaldırarak, kaburgalarınızdan itibaren belinize doğru kıvrılmaya devam edin ve bel seviyesini mümkün olduğunca kalça hizasına kadar eğin. Bu sırada dirsekleriniz geniş bir şekilde konumlanmıştır.

4. Nefes verirken, omurganızın bacaklarınızın üzerinde iyice kıvrılmasına izin verin ve bu aşamada boynunuzun arkasındaki hafif esnemeyi hissetmeye çalışın.

5. Nefes alın ve omurganızı tavana doğru yükselterek, sanki dik bir şekilde oturur pozisyona geçin.

6. Nefes verirken, aynı zamanda kalçanızı sıkarak ve kuyruk sokumunuzun toparlandığını hissederek, karınızı iyice içeri çekin. Her seferinde tek bir omuru yayacak şekilde yavaşça geriye doğru kıvrımı açın; omurganızı, omuzlarınızı ve başınızı yavaşça matın üzerine indirin.

7. Bu çalışmayı beş defaya kadar tekrar edebilirsiniz.

İpucu:

Boynunuzu çekmeyin. İsmine bakılacak olursa, tekniğin gereksinimi olarak boynunuzu çekmeniz gerekiyor gibi görünse de, mat yüzeyinden yukarıya hareket edebilmek için başınızı ya da boynunuzu çekmeye çalışmayın. Bunu yapmak, boyun bölgesindeki kasların aşırı gerilimine yol açacaktır. Bunun yerine, hareketi gerçekleştirmek için güçevi (powerhouse) kaslarınızı kullanın. Pelvik bölge ve abdominal kaslarınızı harekete geçirin. Doğru bir şekilde yapıldığı takdirde, bu teknik, kontrollü ve boynunuz desteklenmiş olarak yukarı yönlü

Uyarılar:

Neck Pull tekniği, beden dayanıklılığını ve karın çevresindeki kontrolünüzü arttıran bir çalışmadır. Aşağıdaki bazı noktalara dikkat etmeniz, yararınıza olacaktır.

- Bu egzersizi, yalnızca Roll Up hareketini rahatlıkla ve kontrollü bir şekilde uygulayabilen kişiler yapmalıdır.

- Üst bedeninizi çok fazla kıvırmayın ya da sıkıştırmayın. Sadece kavisli bir –C- şekli alarak ileriye doğru uzanın.

- Egzersiz süresince ayaklarınızı hareketsiz tutmaya çalışın.

- Eğer ayaklarınızı düz bir şekilde, dizleriniz bükülü olarak çalışma boyunca sabitlemek sizi zorluyorsa, bunu kolaylaştırmak için bir bolster ya da rolled-up matından yardım alabilirsiniz.

- Pelvisiniz çalışma boyunca nötral pozisyonda kalabilmelidir. Hareket yönünüze göre pelvisin yer değiştirmesine ya da yukarı yönlü hareketine izin vermemeye çalışın.

- Neck Pull hareketini tek bir yöne doğru akıcı bir biçimde uygulayın. Egzersiziniz kontrollü ve ritmik olmalıdır.

- Kalçanız ve bacaklarınız tümüyle bitişik durmalıdır.

- Kol kaslarınız sıkı bir şekilde olmalıdır ancak kendinizi yukarı çekmek için omuzlarınızı kullanmayın.

- Egzersiz sırasında dirsekleriniz açık konumda olmalıdır.

- Kendinizi nefesle doldurun ve havayı abdomen kaslar yardımıyla bırakın.

- Hareketiniz ve nefesinizi senkronize bir biçimde kullanmaya özen gösterin.

Özet:

Neck Pull, doğru bir şekilde uygulanabildiği takdirde, birçok dayanıklılık, koordinasyon ve kontrol kabiliyetini bünyesinde barındıran bir tekniktir. Egzersiz çalışması sırasında, hareketinizi ritmik ve temiz bir şekilde tamamlamaya özen gösterin; eğer setler arasında ihtiyaç duyarsanız, kısa süreli olarak dinlenebilirsiniz. Alıştırmaya devam ettiğiniz takdirde, zamanla tekniğiniz akıcı ve pürüzsüz bir hale gelecektir. Dayanıklılığı ve esnekliği arttırabilmek için, tekniğinizde zarafet ve dengeye yer açmanız gerekecektir.