PILATES VE BESLENME

blog yazısı ekle !

PILATES VE BESLENME

Ankara 'da bulunan pilates okullarının eğitmenleri, bu egzersizlerin kurucusu olan Joseph Pilates' in bir sözünü hatırlatarak; fiziksel zindeliğin, mutlu olmak için gerekli olduğunu, zinde bir vücudunda iyi bir beslenmeden geçtiğini vurguluyorlar. Elbette fiziksel olarak zihninizin ve bedeninizin gelişme gösterebilmesi için besleyici gıdalar tüketmek pilates egzersizleri için de çok önemli.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates


Örneğin kahvaltı yapılmadan gerçekleştirilmek istenilen pilates egzersizlerinin olumsuz bir yönü vardır. Çünkü siz pilates ile karın bölgenizi çalıştırmak isterken, aynı zamanda vücudunuzda ki besin maddelerinin de doğru oranda karın bölgenize yayılmasını istersiniz. Eğer çalışmalarınız sonucunda bedeninizin ihtiyacı olan besinleri ona sağlayamazsanız antrenmanlarınız karşılıksız kalacaktır. Ayrıca beslenme alışkanlığımız bizi hastalıklara karşı da koruyan bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği için, sadece pilates matı üzerinde yaptığımız egzersizlere değil, bu egzersizler dışında kalan zamanlarda da yediklerimize dikkat etmeliyiz.

DENGE

Pilates antrenmanlarınızdan birinde, bacaklarınızı ve gövdenizi birbirlerine ters yönde açarak yaptığınız hareketlerden birini düşün. Böyle bir harekette, sadece bacaklarınızın kuvvetli olması değil aynı zamanda karın bölgenizin de sağlam durması gerekir. Ancak eğer o gün kahvaltı yapmadan boş bir mideyle egzersizlere başladıysanız, bedeninizin üst bölümünde ki bu boşluk alışık olduğunuz dengenizi bozacaktır. Ayrıca maalesef bir bardak çay ve yarım simit yemek, bir kahvaltı değildir. Eğer bu şekilde zayıf beslenerek egzersizlere katılıyorsanız oldukça bilinçsiz bir iş yapmış oluyorsunuz.

Tüm bunların yanında, yetersiz beslenme, hayatınızın farklı alanlarında da etkilerini göstermeye başlayacaktır. Öncelikle moral seviyeniz ve görünüşünüz bundan etkilenir, kendinizi bitkin ve yorgun hissedersiniz. En basit aktiviteler için bile yeterli enerjiniz olmaz.

Besleyici gıdalarla beslenmek ise, adeta bedeniniz üzerinde bir sihir gibi işe yarar ve her konuda olumlu geri dönüş alırsınız. Bu yüzden eğer siz de en azından pilates matının üzerine çıktığınızda kendinizi bitkin ve hevessiz hissediyorsanız, bunu önleyebilecek basit bir kaç yöntemi uygulayabilirsiniz.

- Yoğurt, kefir, öğütülmüş tohumlar ve protein tozları ile yulaf ve bazı dutsu meyveleri bir gece önceden karıştırıcıdan geçirerek, hazır hale getirip, sabahları bu karışımı içip, hem besleyici hem de zaman kazandıran bir kahvaltıyı kendiniz için hazırlamış olabilirsiniz. Böylece çay ve simitten elde edemeyeceğiniz lifleri, faydalı yağları, iyi karbonhidratları ve bol miktarda antioksidanı vücudunuza sağlamış olursunuz.

- Gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuzda atıştırabileceğiniz bazı meyveleri veya besleyici kuruyemişleri yanınızda bulundurabilirsiniz.

- Eğer gün içinde evde oluyorsanız veya işyerinizde bir buzdolabı bulma imkânınızda varsa, yine önceden hazırladığınız meyve salatanızı yanınıza alabilir, gün içinde tüketebileceğiniz ceviz, fındık badem gibi yemişlerle açlığınızı giderip, sağlıklı beslenmiş olabilirsiniz.

Görüldüğü gibi pilates egzersizlerine devam eden veya istediği sonuçları henüz elde edemeyen kişiler için genel tavsiye, doğru gıdalarla beslenmek ve vücudunuzun ihtiyacı olan besin maddelerini sağlamaktır.