PİLATES VE ÇOCUKLARIMIZ : GELECEĞİN EGZERSİZİ

blog yazısı ekle !

PİLATES VE ÇOCUKLARIMIZ : GELECEĞİN EGZERSİZİ

Günümüz çocuklarının popüler kültürü, giderek daha da hareketsizleşen bir alışkanlık kaynağı haline gelmiştir. Ayaküstü atıştırmalıklar, uzun televizyon izleme saatleri ve video oyunları karşısında geçirilen saatler yüzünden, besleyici diyetlerden ve fiziksel aktivitelerden uzak bir nesil yetişiyor.

Orta ve ileri yaşlarda, sağlığı ciddi anlamda tehdit eden obezite raporları artık çocuklar arasındaki yüksek obezite oranlarını gösterirken, diyabet ya da karaciğer rahatsızlıkları da giderek artan bir şekilde çocuklarımızı tehdit eder bir hal alıyor.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates

Bilinçli ebeveynler, artık çocuklarını obeziteden uzak tutabilmek ve onlara sağlıklı beslenebilecekleri, hareketli bir gündelik yaşam sunabilmek için çeşitli arayışlara giriyorlar. Ancak iskelet ve kas sistemleri tam olarak gelişimini tamamlamamış bu taze bünyeler için, izlenecek gelişigüzel aktiviteler, onlara yarardan çok zarar gelmesine yol açabilir. Yine bazı özel rahatsızlıklarından dolayı, fiziksel bir takım yetersizlikleri ya da dikkat edilmesi gereken sağlık değerleri olan çocuklar için de, pilates gibi yumuşak ve güçlendirici bir program faydalı olabilir.

Yetişkinler arasında hızla artan popülaritesi ile gitgide günlük rutine daha çok yerleşen pilates bilinci, artık çocukların fiziksel eğitimi için de yaygınlaşmaktadır. Karın bölgesi ve derin kasların çalışması ile artan esneklik ve dayanıklılık çocuklar için de geçerli bir veri olup; aynı zamanda gelişme çağındaki bünyeleri için en doğru omurga duruşunu da sağlamaktadır.

İnsanların doğru ya da yanlış, hayatları boyunca gerçekleştirecekleri tüm aktiviteler, yürüyüş, duruş, zarafet, eğilme ya da kalkma gibi tüm hareketlerin temelleri çocukluk dönemlerinde tecrübe edilen alışkanlıklara göre şekillenmektedir. Ayrıca pilatesle birlikte gelişecek olan zihin ve beden disiplini sayesinde, çocuklar daha güçlü bir vücuda fakat çok daha rahatlamış bir zihne sahip olabilirler. Okulda uzun süreler boyunca oturma, ayakta durma ya da ani yapılabilecek dikkatsiz hareketler de çocukların gelişimi açısından olumsuzluklara yol açabilir. Zihinsel dinginlikle birlikte, enerjilerini en yoğun ve konsantre şekilde nasıl kullanabileceklerini bilen çocuklar ise, bu sancılı süreci çok daha rahat atlatabilmektedirler.

Artık birçok profesyonel pilates salonu ve özel eğitmenler çocuklara özel egzersiz sistemleri önermektedirler. Genellikle 8 ve üstü yaş grubundaki çocuklara tavsiye edilen pilates için aşağıdaki hususlara dikkat etmekte yarar vardır:

1) Pilates eğitmeninin yalnızca pilates tecrübesi değil, aynı zamanda çocuklara yönelik çalışma deneyiminin de çok fazla önemi olacaktır.

2) Birçok pilates sınıfı mat çalışmaları ağırlıklıdır. Bu sınıflarda pilates topu gibi basit ve eğlenceli aparatlar bulunur. Ancak bir de metal ağırlıklı, ipli, yaylı ekipmanlar içeren reformer pilates sınıfları vardır; çeşitli yaralanma risklerini taşıyabilecek bu aletlerin çocuklar için nasıl revize edildiği, mutlaka sorgulanmalıdır.