PİLATES YAPARAK KİLO VERİLİR Mİ?

blog yazısı ekle !

PİLATES YAPARAK KİLO VERİLİR Mİ?

Yüzeysel olarak bakıldığı takdirde, pilates mucizelere gebe bir kilo verme yöntemi değildir. Bununla birlikte, adeta hızlı kalori yakma potansiyelinizin bir göstergesi gibi olan karın kaslarınız üzerinde çalışır. Pilatesin ileri düzey teknikleri ile çalışırken bile, kalorilerinizi yakarak, yağlarınızdan kurtulma işini hızlandırmak istiyorsanız, kardiyovasküler çalışmaları da programınıza eklemeniz gerekmektedir. Etkili bir kilo verme isteği, hem aerobik hem de vücut geliştirme egzersizleri ile birleştirildiği takdirde, pilates yaparak oldukça başarılı bir sonuca ulaşabilir.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates


Kalori Yakımını Hesaplama

Pilates, bir saatlik bir çalışma seansında asgari düzeyde bir kalori yakımını sağlar. Başlangıç seviyesi çalışan, ortalama 70 kg. ağırlığındaki bir öğrenci için bu miktar, 250 kalori civarına tekabül ederken; orta seviyede aynı ağırlıkta bir öğrenci için yaklaşık 351 kalori ve ileri düzey yine aynı ağırlıktaki bir öğrenci içinse yaklaşık 432 kaloriyi bulmaktadır. Karşılaştırmak için örnek vermek gerekirse, aynı kilodaki bir insanın bir saatlik yürüyüşü 190 kaloriye yaklaşırken, saatte 8 km.lik bir hızla koşan koşucu yaklaşık 576 kalori harcayabilir.

Karın Kaslarının Önemi

Karın kasları üzerine yoğunlaşan bir pilates programı takip edilirken, yani detayda bakılacak olursa, ön karın bölgesine ek olarak, alt sırt ve kalça alanlarının da dahil olduğu bir aktivite, yağ yakımını olumlu yönde etkileyecektir. Daha güçlü karın çevresi kasları yardımıyla, esneklik ve hareket kabiliyeti artacak, fiziksel aktiviteleri daha seri bir halde yapmaya başlayarak, elbette, kalori yakımını arttıracaksınız. "Teaser, Criss-Cross veya Roll-Up" gibi bazı özel pilates egzersizleri ise, kasları sıkılaştırma ve çalıştırma konusunda çok daha etkili bir biçimde fayda sağlayabilir.

Yağlardan Kurtulmak İçin İpuçları

Çalışma yoğunluğunuzu arttırarak, yağlarınız ve kalorilerle daha hızlı bir şekilde vedalaşabilirsiniz. Daha hızlı bir tempo ile daha az aralıklı olarak çalışılan ileri düzey pilates sınıflarını takip ettiğinizde, aslında daha etkili bir şekilde varmak istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Kardiyo-interval çalışmalar ile zenginleştirilmiş ileri pilates egzersizleri, kilo kaybetme potansiyelini arttıracaktır. 2012 yılında, Amerikan Fizyoloji Derneği tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre, yalnızca 2,5 dakikalık interval çalışmalar eklenen, ortalama 1 saatlik egzersiz, sizin fazladan yaklaşık 200 kalori daha yakmanızı sağlayabilir.

Değerlendirmeler

Yaklaşık yarım kg.lık bir yağ kütlesinden kurtulmak için, ortalama 3500 kalori yakılmalıdır. Bu olay, hem fiziksel çalışmayı arttırmak hem de kalori alımını azaltarak dengelenmiş olmalıdır. Başka hiçbir yardımcı etken olmadan, tek başına pilates çalışmak kilo vermeye yarayan bir uygulama olmayacaktır. Bununla birlikte, diğer koşullar sağlandığında, kilo kaybetmeye başlamak için haftanın en az dört günü, 45 dakikadan az olmayacak şekilde pilates çalışmaları gerçekleştirilmelidir. Profesyonel yardımla ve ilerleyen zamanlarda, kalori yakımını arttırmak için çalışmalarınızı aerobik ve vücut geliştirici serilerle destekleyebilirsiniz. Bu esnada kesinlikle dengeli beslenmeyi ihmal etmemeniz gerekir; diyeti çok dikkatli bir şekilde oluşturarak, kalori yakımına yardımcı olması için sağlıklı besinleri tüketmeyi de unutmayın.