PİLATESTE NEFESİN ÖNEMİ

blog yazısı ekle !

PİLATESTE NEFESİN ÖNEMİ

Nefesimizi kontrol edebilmenin ve en doğru şekli ile nefes alabilmenin sağlık açısından sayısız yararının olduğu, artık yaygın olarak bilinen bir olgudur. Ayrıca, nefesin bu yararları içermekle kalmayıp; sadece adı geçen başlıklarda sınırlandırılamayacak kadar etki alanı da vardır: artmış bir odaklanma, azalmış stres seviyesi, rahatlama, gelişmiş bir dolaşım, çok daha verimli solunum ve daha düşük kan basıncı.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates


Pilatesin kendine özgü bir takım nefes kuralları ve takip edilen egzersizleri vardır. Nefes üzerinde bu şekilde çalışılacak odaklanma sayesinde, aktiviteler daha akıcı ve kolay bir hal alırken, çalışanın zihninde ise rahatsız edici düşüncelerden uzaklaşma hissi meydana gelecektir. Bu şekilde nefes odaklı bir pilates egzersizi sonunda ise, kişi çok daha rahatlamış, daha az stresli ve beden – zihin arasındaki ilişkiyi çok daha fazla içselleştirmiş bir hale gelecektir.

Pilates Nefesine Ayrıntılı Bir Bakış:

Pilates çalışmalarındaki özel nefes alıştırmaları ne anlama gelmektedir? Her bir pilates egzersizi, metodolojisi ne olursa olsun, nefes almak ve nefes vermek ya da her ikisinin kombinasyonu üzerine temellendirilmiştir. Örneğin çift bacak germe mat egzersizinde, bacaklar gövdeden uzaklaşırken, başlangıç pozisyonuna dönüş esnasında nefes verilir.

Peki, yatay nefes alma nedir? Temelde bu türlü nefesin anlamı, karın kasları yardımıyla, göğüs kafesini yana doğru genişletip daraltarak nefes almak ve vermek demektir. Gövdeden uzaklaşırken bir nefes alınır ve başlangıç pozisyonuna dönüşte ise nefes verilir. Yatay nefes egzersizleri çalışan bir kişi, bunu bir kez pilates çalışmalarına doğru bir şekilde entegre etmeyi başarırsa, gerçek pilates dünyasına adım atmış demektir. Ancak elbette günlük rutin içerisinde, her an bu şekilde nefes alıp – vermek mümkün olmayabilir.

Son olarak aktif nefes denen kavramı açıklamaya çalışalım. Pasif nefes alma gibi düşünce ya da kontrol dışı içerikleri olan bir kavramın aksine, aktif nefes alımı bir egzersizin dinamiklerini değiştirebilir. Örneğin, klasik bir "Hundred (Yüz)" çalışmasında, TA kası (Tbialis Anterior) aktif olmak üzere, nefes verme esnasında sesli bir tempo gözlemlenecektir.

Ancak tüm pilates saati boyunca nefes konusunda odaklanmak, daha doğrusu abartılı bir biçimde takılı kalmak, dersleriniz içinde daha fazla strese yol açacaktır. Olması gereken her şeyin olduğu bir dünyada; yeterince pratik yapılırsa, en doğru şekli ile bu zorluğun da üstesinden gelinebilir. Pilates programınızda ümitsizliğe yer olmamalıdır.