SİZ VE ÇOCUKLARINIZ İÇİN EN ETKİLİ PİLATES EGZERSİZİ

blog yazısı ekle !

SİZ VE ÇOCUKLARINIZ İÇİN EN ETKİLİ PİLATES EGZERSİZİ

Pilates bilindiği gibi en faydalı spor dallarından biridir. Sadece formunuzu korumak değil fiziksel ve zihinsel olarak tam güce ulaşmak isteyenler için pilates egzersizleri oldukça etkilidir. Bazı araştırmalar gösterir ki, uzun ömürlü olmak ve yaşlanınca zihinsel ve fizikse sağlığı korumak için yerde otururken yükselmeye yönelik tek bir tam vücut hareketi mevcuttur. Araştırmacılar en düşük destekle yerde oturma pozisyonundan ayakta durmaya geçişi pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirmek için becerinizi ölçen bir tarama testi geliştirdiler. Daha çok destek ve yardım kullanma ihtiyacı, fiziksel olarak daha az iyi olanıdır.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates

Hareketi gerçekleştirmek için daha az desteğe ihtiyaç duymak daha uzun bir yaşam için test puanınızı olumlu yönde etkileyecektir. Bahsi geçen bu geçiş hareketinin geleneksel pilates egzersizleri kapsamında defalarca tekrarlanıyor olması ise sürpriz değildir. Pilates sürümünde daha spesifik detaylar varken bilim insanlarının üzerinde çalıştığını ve gerçekleştirmeye uğraştığı kesin başarılı olan uygulama sonucudur.

Çocuğunuzla Birlikte Yapabilirsiniz

Bu egzersiz zor mudur? Evet, zordur. Ayrıca yeni başlayanlar için egzersizlerin her türü zor olabilir. Önemli olan yapamıyorum gibi bir yanılgıya düşmemektir. Ancak sıkı pratik yaparak kısa sürede çarpıcı iyileştirmeler sağlanabilir. En güzel olanı ise hayatınızdaki genç bir insanla ya da çocuğunuzla bu hareketi yapmaktır. Böylelikle genç bir insanın ya da çocuğunuzun sağlığına olumlu yönde katkıda bulunurken aynı zamanda birlikte eğlenebilirsiniz. Çocuklar için pilatesin nasıl yapılabileceğini anlatan kitaplarda vardır. Şimdi burada bahsedilen egzersize iki adımda bakacağız. Her yaştan öğrencinin yapabileceği ve keyif alabileceği egzersizlerdir.

Birinci Adım

Herhangi bir kısıtlaması bulunmayan sağlıklı bir vücut için varsayacağımız pozisyona bakalım. Yere oturun. Dizlerinizi kendinize doğru çekin. Bacaklarınızı çaprak pozisyona alın. Kollarınızı ise göğüs hizanızda yere paralel bakacak şekilde bir araya getirin. Karnınızı içeri çekin ve dışarı bırakın. Bu klasik bir pilates hareketidir. Boyun yukarı ve omuzlar aşağıya olmalıdır. Vücudunuzu harekete geçirmek için yavaşça öne doğru giderek alt vücudunuzu hazırlayınız.

İkinci Adım

Yerde oturuyormuş gibi yavaşça kalça, diz ve ayak bileklerinizi bükün. Bu bükülmeyle topuklar doğal olarak kalkış pozisyonuna doğru sizi itecektir. Maksimum kontrol ile tam bir oturma pozisyonuna doğru ilerleyin. Sonra geriye doğru durmanız gerekir. Buradaki zorluk ellerinizi, dizlerinizi ya da başka yardım alabileceğiniz bir şeyi kullanmamanız gerektiğidir. Başlangıçta ayaklarınızı uzatmayı deneyerek ve kendi ağırlığınızı iterek yapmayı deneyebilirsiniz. Özetle, bu harekette önemli olan yerde oturur pozisyonda iken destek almadan ve son derece kontrollü bir şekilde ayakta durur pozisyona geçmenizdir. Oluşabilecek sakatlıklar için dikkatli olmanız önemlidir. Eğer vücudunuzda herhangi bir kısıtlama varsa öncelikle doktora veya spor hocasına danışmanız daha sağlıklı olacaktır. Pilates yapmaya başlayarak çocuklarınızla beraber daha uzun ve sağlıklı bir ömür yaşamak istiyorsanız Ankara spor salonların da egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz.