YAŞLILIK ETKİLERİNİ AZALTMAK İÇİN İLERİ YAŞLARDA PİLATES

blog yazısı ekle !

YAŞLILIK ETKİLERİNİ AZALTMAK İÇİN İLERİ YAŞLARDA PİLATES

İlerlemiş yaşlardaki insanlar için temel sorun fit görünümde ve dinç kalabilmektir. Ancak çoğu egzersiz disiplini, artık gençlik dinamizminden uzaklaşan ileri yaştaki vücutlar için oldukça zorlayıcı olabilir. Böyle ağrı programların risklerinden kaçınarak, sağlıklarını korumak isteyen pek çok yaşlı insan, artık pilatesi önemsemeye ve ona zaman ayırmaya başladılar. Birçok uzman görüşe göre, hareket kabiliyetindeki iyileşmeler ve nefes kontrolü göz önüne alındığı zaman, pilates egzersizleri gerçekten de yaşlı insanlar için olumsuz etkileri en aza indirgeme konusunda en önemli desteği sağlamaktadır.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates


Yaşlı insanlarla çalışan pilates eğitmenleri ya da bizzat pilatesi deneyimlemiş olan ileri yaştaki kişiler, diğer egzersiz programındaki ağır çalışmaları içermeyen pilates hareketlerinin, bu narin vücutları için en olumlu etkiyi meydana getirdiği konusunda uzlaşıyorlar. Çünkü pilates sistemi, ileri yaştaki kişilerin altından kalkabileceği antrenmanlar için oldukça nazik bir yöntemdir. Artık kendisinde ciddi yaşlılık etkileri görmeye başlayan herkes, doktorları ve uzman eğitmenlerinin desteği ile pilatesin faydalarını hayatlarına kazandırabilir.

Alışıldık birçok egzersiz programı, gelişmiş kaslar gerektiren ani hareket serileri içermektedir. Bu da gençlere nazaran çok daha narin bir hale gelmiş olan yaşlı kişilerin kolaylıkla sakatlanabilmeleri riskini beraberinde getirir. Oysa pilates, daha derindeki kasları hedef alan bir bütünlüktür. Birçok hareketi uzanırken ya da oturur pozisyonda gerçekleştirilebilir ve diğer disiplinlere göre çok daha az zorlu hareket içerir. Ayrıca pilatesin omurga duruşu üzerindeki olumlu etkileri, yaşlı pilates gönüllülerinde bile rahatlıkla gözlemlenebilir. Günümüzde, çoğu fizik terapi uzmanının yaşlılara pilates yapmalarını öneriyor olması, yaygın şekilde bilinen bir olgudur.

Pilates ve Denge Gelişimi

Pilates, kol ve bacak odaklı alışılagelen sporlarda görülen yaygın yaralanma riskini, vücudun tam ortasını hedefleyen çalışmalar bütünü olması nedeniyle, içinde barındırmaz. Diğer egzersiz sistemlerinin aksine, eklemler etrafındaki kontrol yeteneğini arttıran ve karın bölgesini kuvvetlendirme temeli üzerine kurulmuş olan bir hareketler silsilesidir. Pilates, küçük bir hareket aralığı içinde dengeyi ve kontrolü sağlayabilme hedefi ile başlayarak; çok daha büyük bir alandaki hareket kontrol kabiliyetini, büyüyen bir güven ile birlikte geliştirebilme süreciyle sonlanır.

Artan bir kontrol ve stabilite yeteneği, yaşlıların hayati fonksiyonlarını içeren hareketleri, omurga duruşları ve dengeleri açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar, ilerleyen yaşları ile birlikte dengelerini ve koordinasyon yetenekleri de yitirmeye başlarlar. Pilates bu noktada devreye girerek, karın bölgesinde ve bacaklarda hem esneklik hem de güçlenmeyi destekleyerek dengeyi geliştirir. Bazı zorlu denge geliştirme egzersizlerinde karşılaşılan düşme ve yaralanma riski, yaşlılar için geliştirilen pilates programları sayesinde en aza indirgenmiş olmaktadır. Ayrıca, bu çalışmalar dizlerinden veya kalçalarından çeşitli operasyonlar geçiren yaşlıların rehabilitasyon süreçlerini de iyileştirmekte ve kısaltmaktadır.

Birçok Hastalık İçin Şifa Kaynağı

Pilates, aynı zamanda yaş kaynaklı rahatsızlıklar için olumlu bir çalışmadır. Örneğin orta düzey geliştirme hareketleri sayesinde, eklemlerin etrafındaki baskı azalarak, etraflarındaki hareket kabiliyetini etkileyen yapıları rahatlatmak suretiyle artrit hastaları için oldukça faydalı olmaktadır.

Yine pilates, osteoporoz (kemik erimesi) ya da stenoz (dar kanal, omurga kanallarının darlığı) hastaları için de yararlı olabilecek bir egzersiz sistemi olarak kabul edilir. Osteoporozdan şikayet eden hastaların uygulayacağı basit ve ayakta yapılan egzersizler, omurga ve kalçadaki kemik yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olacaktır. Stenoz hastaları ise, pilatesin sırt kaslarını güçlendiren ve omurga üzerindeki basıyı azaltan hareketlerden oldukça yarar görebilirler. Tüm bunlarla birlikte, dikkatli olmak ve mutlaka uzman denetimi altında bunları çalışmak oldukça önemlidir. Örneğin kas rahatsızlığı için başvurulan bir eğilip bükülme hareketi, örneğin osteoporoz hastası için riskli olabilir. Pilatese geç yaşlarda başlayacak kimseler için, öncelikle doktorlarına danışmak ve eğitimleri öncesinde, kişisel programlarını belirleyecek olan eğitmenlerini mutlaka bilgilendirmek oldukça büyük bir önem taşır.

Ayrıca, MS ve Parkinson gibi çok önemli hastalıklarda, pilatesin olumsuz etkileri yavaşlattığından bahseden araştırmalar yapılmıştır. Bu karın çevresi odaklı hareketler, hareket kabiliyetini sınırlayan hatta sıfırlayan bu hastalıklarda, katılığı azaltıcı ve esnekliği iyileştirici bir etkiye sahip olabilmektedir. Ayrıca inme gibi bazı beyin travmalarında da, rehabilitasyon amaçlı olarak, pilatese başvurulmaktadır. Yapılacak olan simetri içerikli denge hareketleri, beyindeki oluşan kalıcı ya da geçici hasarları biraz daha iyi bir noktaya taşımak için faydalı olacaktır.