7 MADDE İLE PİLATES HAYATIMIZI NASIL GÜZELLEŞTİYOR?

blog yazısı ekle !

7 MADDE İLE PİLATES HAYATIMIZI NASIL GÜZELLEŞTİYOR?

Modern yaşamlarımızda var olduğu hali ile pilates, düşüncelerimizi berraklaştırmak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için takip ettiğimiz önemli egzersiz serilerinden birisi haline gelmiştir. Peki, ama pilates, bu kadar kısa bir sürede, hepimiz için nasıl da adeta bir gereksinim haline geldi? Pilates bizlere nasıl yardımcı olur?
Güçlüklerle dolu yorgun bir mesainin ardından, diğer spor aktiviteleri bizlere angarya gibi göründüğü zamanlarda, ruhumuzu dinginleştirecek ve formda kalmamıza ciddi bir katkı sağlayacak olan bir dizi egzersiz imdadımıza yetişir. Ayrıca, pilates olarak tanıdığımız bu hareketler bütünü, hiç de öyle ünlü hevesinden ibaret bir balon da sayılmaz. Peki neden?

Base Life Club Pilates

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Fizyopark Pilates Studio

Çayyolu

FizyoPark Sağlıklı Yaşam Merkezi
Fizyoterapist Eşliğinde Pilates

Genel Bilgi
Reformer (Aletli) pilatesi FizyoPark ayrıcalıklarıyla sunuyoruz. En yeni aletler, bahçe konsepti, şık stüdyosu ve Reformer Pilates Uzmanlık Belgeli Fizyoterapistimiz ve Alannda Uzman Ekibimizle kalite ve bilimselliği üst düzeye taşıyoruz.
Reformer (Aletli) Pilates doğru şekilde uygulandığında bel-boyun fıtığı gibi rahatsızlıklarda çok büyük bir faydası olduğu artık kanıtlanmıştır. Ancak altını önemle çizmemiz gerekir ki, uygulanan egzersizlerin doğru ve kişinin ihtiyacı doğrultusunda olması gerektiğidir. Gereksiz zorlamalar ya da bilinçsizce yaptırılan hareketler sağlam bir omurgada bile sorunlara yol açabilir. Yani eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız ya da işinde uzman kişilerle çalışmıyorsanız, egzersizlerden kalıcı hasarlar ile ayrılmanız olasıdır.
Reformer (Aletli) Pilates de amaç güç kazanmak, denge merkezini postür bozukluklarını düzeltmek, vücudu kendi sınırları içinde doğru şekilde esnetmek, ve tüm bunlar esnasında doğru nefes, doğru tempo, odaklanma ve akıcı hareket ilkelerine sadık kalmaktır. Derslerde dengeli bir bütünlük olmalıdır; çünkü, amaç belirli kas gruplarını şişirmek ya da büyütmek değil, esnetip uzatarak kuvvetlendirmektir.
Reformer (Aletli) Pilates ile tüm vücut çalışır. Kişi aletli pilates yaparken vücudun kuvvet merkezini de kullanır, böylece aslında kollarıyla bantları çekerken ya da bacaklarıyla barı iterken sadece tek bir kas grubuna yüklenmemiş olur. Vücuttaki tüm kas grupları aynı anda ve hemen hemen eşit düzeyde çalışır ve güçlenir. Bu aletli pilatesi diğer egzersiz türlerinden ayıran en önemli özelliktir. Bu özellik sayesinde pilates aletleri normal hayattaki aktivitelere de en benzer egzersizlerin yapılmasını sağlar. Aletli pilatesin bir diğer özelliği de yatarak uygulanan hereketlerde yerçekiminin etkisini azalttığı için kuvvet olarak zayıf kişilerin dahi birçok egzersizi yapabilmesini sağlamasıdır. Egzersizler sırasında eklemlere az yük biner ve kişi güçlenerek normal hayattaki fizyolojik hareketleri yapabilmeye başlar.

Hangi Durumlarda Merkezimizden Yararlanabilirsiniz?
- Bel, boyun fıtığı ve omurga ağrıları
- Osteoartrit (kireçlenme)
- Osteporoz (kemik erimesi)
- Eklem ve kas problemleri
- Fibromiyalji
- Kalça, diz, ayak, omuz, dirsek ve el gibi eklem ağrıları
- Topuk dikeni
- Temisçi, golfçü dirseği
- Carpal tunnel sendromu
- Skolyoz, kifoz, lordoz gibi omurga ve duruş bozuklukları
- Ankilozan Spondilit
- Yürüme, denge ve koordinasyon bozukluğu
- İdrar kaçırma problemi
- Hamilelik dönemi (Prenatal-Postnatal)
- Esnekliği arttırmak ve sıkılaştırmak
- Sağlıklı kas-iskelet sistemine sahip olmak
- Sporcu sakatlanmaları, yaralanmaları ya da ortopedik operasyonlar sonrasında kas kuvvetini arttırmak

Hizmetlerimiz
-Reformer (Aletli) Pilates
-Klinik Pilates
-Hamile Pilatesi
-Çocuk Pilatesi
-Mat Pilates
-Kişiye Özel Egzersizler
-Aletle Yumuşak Doku Mobilizasyonu

Doğru yapılan iki hareket, düşünmeden ve kontrolsüzce yapılan on hareketten iyidir.devamını oku...
Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2780.Cadde 2822.Sokak No:2 Çayyolu-Ankara

Çayyolu Pilates

Çayyolu

EMS Hakkında

EMS elektronik kas uyarım sistemi olarak bilinmektedir. Basitçe şu şekilde anlatılabilir; normal egzersizleriniz sırasında bir hareketi yapabilmek için beyin kasa bir sinyal göndermek zorundadır bunu göndermezse zaten hareketi yapamazsınız her vücut hareketimizde bu sinyaller gönderilmektedir.

Bu cihaz da beyinden gelen sinyallerin aynısını dışardan sadece kaslarımıza göndererek kasılma seviyesini arttırmaktadır. EMS sayesinde bir hareketi gelen akım eşliğinde yaparak kasılmayı arttırıp o kasın gelişimini daha kısa sürede sağlamaktayız. Egzersiz, kişinin anatomik ve mekanik tüm özellikleri göz önünde bulundurularak yapıldığından sakatlanma riski yoktur ve elektrik uyarımı sayesinde çok verimli olur.

Özellikle zamanım yok spora vakit ayıramıyorum diyenler içim haftada 2 kez ve bir seansta toplam 20 dakika uygulanan bu egzersiz sistemi ile tüm vücut ve özellikle de omurgada yeterli güçlendirme ile birlikte v6-10 seans arasında gözle görünür incelme sağlanabilir.

20 dakikada 4 saat antereman yapmış gibi maksimum kalori yakımı sağlayan KABLOSUZ ve KURU EN SON EMS SİSTEMİ ile forma girmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

DOĞRU SİSTEM ,DOĞRU ANTREMAN VE PROFESYONEL ELLERDE KISA SÜREDE HEDEFE ULAŞABİLİRSİNİZ..

devamını oku...
Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2780. Cadde No: 86 İlko Konutları Çayyolu-Ankara

HK Pilates Salonu

100. Yıl

Bayanlara özel salonumuzda, sizlere kendinizi güvende hissedeceğiniz sıcak bir ortam sunuyoruz.Alanında uzman ,son derece bilgili antrenörlerimiz ile kişiye özel programlar planlayarak hedefinize en kısa sürede ulaşmanızı sağlıyoruz.

Her ay düzenli olarak ölçüm (yağ,kas,kemik,iç yağ...) yaparak kişisel programınızı ölçüm sonuçlarına göre şekillendiriyoruz.Beslenmeniz konusunda sizi destekliyor ve istek üzerine diyetisyenimiz ile beslenme programı yapmanızı sağlıyoruz.Ortopedik rahatsızlıklarınızda size farklı programlar uygulayarak tedavinizde yardımcı oluyoruz.

Hedeflerinize giden yolda size yol arkadaşlığı yapmak istiyor ve yolculuğumuza başlamak için sizi bekliyoruz.
devamını oku...
Adres: 1427. Cad. 1522 Sok. Merkez Sahil Sitesi A Blok Gökhan Apt. No: 10-A 100. Yıl-Ankara

PilateSystem Studio Plus

Çayyolu

Türkiye'nin En Büyük Pilates Studyosu olan PilateSystem Studio Plus, yoğunlukla Pilates olmakla birlikte pek çok spor hizmetini de vermektedir.
Tüm Eğitmenler BodySystem Pilates Akademisi mezunudur. Stüdyolarımızda üyelerimizin tüm yağ-kas-su ölçümleri, postür analizleri, antropometrik ölçümleri yapılarak bir PAR Q Testi doldurulur. Düzenli olarak ölçümler tekrarlanarak sonuçlar doğrultusunda değerlendirmeler yapılır.

Studyolarımızda hafta içi 09:00-22:00, hafta sonu 09:00-17:30 saatleri arasında hizmet verilmektedir.
Özel Pilates Dersleri
Grup Reformer Pilates
Grup Mat Pilates
Hamile Pilatesi
Klinik Pilates
Kick Boks
Boks
Zumba
Body Jump
X-Body (EMS System)
Functional Training
Yoga-Fit
Body Barre Class
Tabata
Personel Coaching
Grup Chair
Cadillac
Spine Corrector
Ladder Barrel
Arc Barrel
TRX
Kardiyo Ekipmanları
Vücut Analiz Cihazı Ölçümleridevamını oku...
Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2846. Sokak 2H-1 Dorapark Villaları Çayyolu-Ankara

Mia Pilates

Çankaya

Mia Pilates; üyelerine profesyonel ve eksiksiz egzersiz ekipmanlarıyla, kaliteli hizmet sunmayı hedefleyen, kendilerini özel ve evindeymiş gibi, huzurlu hissettiren VIP bir pilates stüdyosudur.

Eğitmen eğitimi ve gelişimlerine, üye memnuniyeti ve mahremiyetine, egzersiz alanı ve kişisel hijyene önem veren, özel ders prosedürlerine bağlı olan pilates stüdyomuzda, size özel egzersiz ve çalışma programları ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
devamını oku...
Adres: Büyükesat Mahallesi Koza 1 Cadde No:143 Daire:3 GOP-Çankaya-Ankara

Gymfona Personal Training Studio

Yıldız

devamını oku... Adres: Hilal Mah. 676. Sok. No:23 Yıldız Çankaya-Ankara

Gym Button

Çankaya

devamını oku... Adres: Hilal Mah. Rabindranath Tagore Merkez 69 / B Çankaya - Ankara

Jungle Pilates Training Studio

Batıkent

Jungle Pilates & Training Studio - Batıkent Ankaradevamını oku... Adres: Yenibatı Mah. 2416. Cad. Kentpark Botanik Sit. No: 35 Çakırlar Batıkent-Ankara

Fame Dans Okulu Pilates

Ümitköy

devamını oku... Adres: 2494. Sokak No:17 Osman Ağa Konakları Ümit Mahallesi Ümitköy-Ankara

Self Control Pilates

Eryaman

Pilates;joseph H. Pilates tarafından 1900lü yılların başında geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Tüm vücut sağlığı, tüm vücut birlikteliği ve nefes almak üzere üç ana prensibe dayanır.

Düzgün postür
Akıl,beden,ruh bütünlüğü
İyi hissetme
Yaşam kalitesini arttırma
Kişisel farkındalık
Özgüven
Mental ve ruhsal yenilenme sayabileceğimiz amaç ve yararlarından sadece bir kaçıdır.

Bunun dışında kendine has egzersiz yöntemiyle kasların daha ince ve uzun olmasını sağlayarak hayal ettiğimiz sıkılaşmayı, ince ve uzun görüntüyü vadeder.

Stüdyomuzda deneyimli hocalar eşliğinde konforunuz için gereken her ayrıntı düşünüldü. Pilates esnasında ve sonrasında keyifle vakit geçirebileceğiniz özel bir ortam tasarlandı. Kişiye özel eğitiminizi aldıktan sonra butik dinlenme alanlarımızda keyifle vakit geçirebilirsiniz.

Eğitim programınız sizlerin ihtiyacınıza göre hocalarımız tarafından size sunulacaktır. Kilo,sağlıklı omurga,duruş bozukluğu,sırt ve boyun ağrıları,sağlıklı yaşam ya da sadece spor sizin amacınız olabilir. Her birinin karşılığını bulabileceğiniz bu elit ortamda sizleri ağırlamaktan mutluluk duyarız.
devamını oku...
Adres: Altay Mah. Arya Nüans Plaza 1408. Cad. No:37 Daire:74 Eryaman / Ankara

My Fizyo Klinik Pilates

Yenimahalle

MYFİZYOKLİNİK Sağlıklı Yaşam ve Pilates Merkezi Danışanlarına "Sağlıklı bir yaşam için kaliteli bir ortam " sunmak üzere FİZYOTERAPİST , DİYETİSYEN ve YOGA EĞİTMENİNDEN oluşan profesyonel bir çatı altında 2017 yılından buyana hizmet vermektedir.

devamını oku...
Adres: Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 83. Cadde 274. Sokak Wings Plaza 105 Yenimahalle-Ankara

1on1 Personal Training Pilates

Çankaya

devamını oku... Adres: Reşit Galip Caddesi No:2/B 100.Yıl Mahallesi Çankaya-Ankara

Fly Pilates

Tunalı

devamını oku... Adres: Tunalı Hilmi Cad. No: 51/3 (Esat 4 Yol Yakını) Tunalı-Ankara

Boon Pilates

Bağlıca

devamını oku... Adres: Bağlıca Mahallesi 1180. Cadde Kayra İş Merkezi 3. Kat 7/7 Bağlıca-Ankara

Eryaman Pilates Life Studio

Eryaman

Her ne sebeple olursa olsun, duruşunuzu, nefes alış verişinizi, oturmanızı – kalkmanızı, yürümenizi, sağlığınızı, kısacası; hayatınızı değiştirecek bir an yaşıyorsunuz Pilates ile yeni/yeniden tanışarak.

Düzenli Pilatese başladığınızda Pilates sizde neler mi yapacak? Postürünüz düzelmeye başlayacak, sırt, bel ve eklem ağrılarınızdan kurtulacaksınız, sıkı, esnek ve kuvvetli kaslara sahip olacaksınız, konsantrasyon gücünüz artacak, atletik performansınız artacak, güveniniz daha da gelişecek, sakatlanma riskiniz azalacak…

"10 Derste farkı hissedeceksiniz 20 derste farkı göreceksiniz 30 derste yepyeni bir vücudunuz olacaktır…" Joseph H. Pilates

Yüksek fayda için; postür analizi yapılarak egzersiz programınızın size özel olarak oluşturulması, fiziksel ve ruhsal durumunuzun, yaşantınızın, işinizin dikkate alınması, çalıştığınız eğitmen önemlidir. Yaptığınız egzersizlerin "pilates" olması ve yukarıdaki faydaları görebilmemiz için Joseph Pilates'in belirtmiş olduğu bazı ilkeler vardır. Bunlar;

Kontrol: Hareketlerin iyi dinlenmesi, doğru yapılmasıdır.

Konsantrasyon: Yapılan harekete yoğunlaşmak, tüm bedenin, aktif olarak çalıştırılan ve çalıştırılmayan kasların farkında olmaktır. Hareket esnasında zihni kullanmaktır.

Merkezleme: Bütün hareketler merkezden başlar. Merkez; karın, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme, üst bedenin stabilitesini, esnemeyi ve uzamayı sağlar.

Akıcılık: Hareketler acele etmeden, bütün halinde, belli bir hızda ve duraksamadan yapılmalıdır.

Kesinlik: Hareketler düzgün, her noktasına odaklanılarak, tam ve koordineli yapılmalıdır.

Nefes: Rahat, sırtın arka ve altına alınır, tamamı verilir. Doğru nefes, enerjiyi artırır, stresi dağıtır, zihni vücutla birleştirir, kanın temizlenmesinde önemli rol oynar. Nefes alış verişler hareketle koordineli olmalıdır.

Pilates programınızın rutin olarak uygulanması ve aksatılmaması gereklidir. Bunun için haftada en az 2-3 gün şeklinde planlanması önerilir.

Bütün bunların yanında, pilates kardiyovasküler bir çalışma değildir. Uzun, ince, sıkı görünümlü, tonusu yüksek ve daha esnek kaslara sahip olmanızı sağlar. Kilo vermek ve fit kalmak için mutlaka kardiyovasküler çalışmayı da programınıza eklemelisiniz.

Birlikte Çalışmaya Başladığımızda Ne Yapacağız?

Bireysel seanslarınız yaklaşık 50 dakika sürmekte olup sadece ilk ders için 2-2,5 saatlik bir zaman ayırmanızı isteyeceğim.

İlk dersimizde; postür analizinizi yapacak, yaşantınızın postürünüze yansımasını değerlendirecek ve size uygun pilates egzersiz programınızı oluşturacağız. Kaslarınızı, eklemlerinizi tanıyacağız, hareketinizde temel unsurları gözden geçirip zihni daha fazla nasıl kullanacağımızı öğreneceğiz. Farklı nefes teknikleri ile doğru nefes alıp vermeyi öğreneceğiz. Varsa, mevcut sakatlık veya hastalığınıza fayda sağlayacak bir program oluşturacağız. Bu nedenle, rahatsızlığınızla ilgili rapor, MR vb. bilgilerinizi yanınızda bulundurmanız önemlidir.

O halde, hadi başlayalım!

"Şimdi değilse ne zaman?" William Shakespeare

Mutlu, sağlıklı, bol pilatesli günler ..devamını oku...
Adres: Eryaman Optimum Karşısı Ata Yıldız Plaza Kat:4 No:23 Eryaman-Ankara

Bella Pilates Stüdyo

Yıldız

devamını oku... Adres: Turan Güneş Bulvarı 28/3 B Blok Yıldız-Ankara

Main Core Pilates Stüdyosu

Tunalı

devamını oku... Adres: Tunus Caddesi No: 81 / 10 Tunalı - Ankara

Fly High Studio Pilates

Çukurambar

Uzman fizyoterapist Merve Sinem Çelik merkezimizde sizlere hacamat-kupa terapi ,tetik nokta tedavisi , pilates , manüel terapi hizmeti vermek için bizimle.devamını oku... Adres: Regnum Sky Tower Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/9 K Çukurambar-Ankara

My Gym

Çankaya

devamını oku... Adres: Gaziposmanpaşa Mah. Nene Hatun Cad. No: 56 Çankaya - Ankara


1. Strese Güle Güle Demek

En bilinen halinde mat ile gerçekleştirilen pilatesin yanı sıra, reformer pilates olarak da bilinen aletli pilates, dünya çapında birçok takipçisi ile en önemli aktiviteler arasında yer almaktadır. Uzmanlara göre bu popülerliğin ardında, sonuçları hızlı bir şekilde görmek ve hissetmek oldukça önemli bir neden olarak yatıyor. Bu olumlu sonuçlar da elbette motivasyonu kamçılayıcı bir etkiyi beraberinde getiriyor. Bütün vücudun çalıştırıldığı pilates sınıfları oldukça yoğun; ve insanlar yalnızca egzersiz yapmış olmanın ferahlığını değil, aynı zamanda çalışma sonrasındaki endorfin mutluluğundan da paylarına düşeni alıyorlar.

Örneğin yalnızca bir saat gibi kısa bir sürede, etkili hareketler tekrar tekrar çalışılabilir; bu bakımdan zamandan tasarruflu bir yöntemdir pilates. Sürecin sonunda da, hiç azımsanmayacak bir şekilde, stres avcısı görevini en iyi şekilde yerine getirir. Eğlence vadeden küçük bir grup aktivitesi keşfetmek isterseniz, sabah günün ilk işi olarak ya da yoğun bir mesainin yorgunluğu üzerine, pilatesi tercih edilebilirsiniz.

2. Bir Mankenin Kol Formuna Sahip Olmak

Popüler insanlar, genellikle çok beğenilen biçimli kaslarının mimarı olarak pilatesi işaret ederler. Pilates çalışmaları, yığınla fotoğraf çekimi, röportaj veya toplantı gibi birçok etkinliğe katılmak ve her birini son dakikasına kadar dikkatle planlamak zorunda kalan ünlülerin yoğunluğuna kolaylıkla uyum sağlamaktadır.

Elbette, yalnızca tüm vücudu çalıştırmış olmanın yanında, bazı başka faydaları da vardır. Ünlüler arasında oldukça kabul gören ortak kanıya göre, özenilen o kırmızı halı görüntülerini pilatese borçludurlar. Daha uzun, biçimli ve ince kasları ile olduklarından daha ince ve uzun görünürken, bu manzaraya ek olarak sıkı bir karın, esneklik ve denge unsuru da eşlik etmektedir.

3. Egzersizleri Rahatlıkla Gerçekleştirebilmek

Herhangi bir saate bağımlı spor programı için korku dolu bir şekilde salona gitmek zorunda kalmak oldukça can sıkıcı olabilir. Ancak pilates, kendi zamanınızı sizin tasnif etmenizi sağlarken, evde dahi günlük programınızı takip edebilmenize olanak tanır.

Hatta oldukça yoğun iş temposu olan kişiler için, örneğin kişisel bir spor eğitmeni ile birlikte çalışmak ve birçok çalışmayı kendisine öğretildiği şekilde, zamana ve salona bağlı kalmadan gerçekleştirmesi ve en uygun zamanlarda kontrol için eğitmenini görmesi tavsiye edilir.

Esnek, sportif ya da çok istekli bir durumda bile olsanız, mutlaka bir uzman öğreticiden fayda alarak pilates çalışmak oldukça önemlidir. Çünkü kimi zaman fayda getirmesi umulan bilinçsiz hareketler, umulmadık zararlara yol açabilirler.

Profesyonel bir kişiden alınacak destek programına sadık kalın ve bedeninizde gerçekleşecek mucizeye tanık olun.

4. Pilates Çalışarak Formda Kalmak

Bazı eğitmenlere göre, mat ile gerçekleştirilen klasik pilatese nazaran, reformer olarak adlandırılan aletli pilates çalışmaları daha fazla kalori yakılmasına ve daha hızlı form kazanmaya yardımcı olmaktadır.

Özellikle fazla kiloları ile mücadele eden, azimli savaşçılardansanız; aletli pilates çalışmaları ile kardiyo egzersizlerini, profesyonel yardım ile harmanlayarak çalışabilir, böylelikle çok daha doğru ve etkili bir şekilde arzu ettiğiniz formu yakalayabilirsiniz.


5. En Doğru Duruş Alışkanlığını Kazanmak


Genellikle pilates programları, dayanıklılığını arttırmak isteyen, doğru vücut pozisyonunda duruşu öğrenmeye çalışan, sahalardaki genç atletlerden ofisteki orta yaşlı insanlara kadar, herkes için uygun hareketleri bünyesinde barındırır. Özellikle durağanlık mağduru olan kalça, sırt ve boyun bölgelerini etkili bir biçimde çalıştırır.

Çoğu pilates eğitmeni, öğrencilerine en çok hangi bölgelerinden yakındıklarını sorduklarında, çoğunlukla aldıkları yanıtlar omuz kasılmaları, boyun tutulmaları ya da bacak yorgunlukları gibi yanıtlar olmaktadır. Peki, siz bu şikayetlerden hangisine sahipsiniz?

Pilates eğitimlerinde birçok kas grubunuz, ve elbette şikayetçi olduklarınız da dahil olmak üzere, giderek daha fazla bileşen içeren ve daha dinamik, fonksiyonel hareketler aracılığıyla çalıştırılır; ayrıca bu hareketler genellikle günlük rutin içerisinde sergilediğiniz aktivitelerin mekaniği ile oldukça benzer özellikler taşırlar.

Tüm bu egzersizler yardımı ile dinamik dengeniz artacak; yani vücut, daha uzun süre zinde kalabilen, en doğru ve dik duruş pozisyonunu kolaylıkla alabilen bir dayanım ve esneklik seviyesine ulaşacaktır.

6. Gebelik Döneminde Pilates Çalışabilmek

Kadınlar için, hamilelik ve doğum süreci, vücutta önemli değişimler gözlemlenen oldukça önemli bir zaman dilimidir. Bazı kadınlar, gebeliğiyle tanışır tanışmaz spordan vazgeçen hemcinslerinin aksine, günlük fiziksel aktivitelerinden vazgeçmek istemezler.

Hamilelikle birlikte sorunsuz bir şekilde yürütülebilecek sistem olarak pilates, sizlere bir çok açıdan oldukça yarar sağlayacaktır; ancak pilates uzmanlarının konu ile ilgili uyarılarına da kulak vermek şartıyla. "Bebek öncesinde karın sıkılaştırma ve güçlendirme hareketleri çalışmakta olan bir anne adayı, gebelik süresince daha çok bacak ya da sırt gibi çalışmalara devam etmelidir ve karın kaslarını çok fazla zorlamamalıdır."

Bu zaman zarfında pilates çalışmalarına devam etmek, doğum sonrasında arzu edilen vücut toparlanmasını, hızlandırır ve oldukça kolaylaştırır. Doğru bir hareket serisi ve doğru çalışma yöntemi ile bağışıklı sistemi ve sirkülasyonu artacak; daha kolay bir doğum olayı için gereken enerji seviyesine en iyi şekilde yaklaşılacaktır.

Bununla birlikte, her türlü egzersiz şeklini öncelikle doktor kontrolü altında gerçekleştirmek ve konu hakkında çalışmalar öncesi eğitmenleri bilgilendirmek öncelikli kuralınız olmalıdır.

7. Yaşasın Sırt Ağrılarına Veda Etmek

Pilates önceleri bir rehabilitasyon yöntemi olarak doğmuştur. 1883 yılında dünyaya gelen Joseph Pilates isimli Alman sporcu, zayıf bir duruşun zaman içerisinde vücut dayanıklılığını da zayıflatacağına inanmıştır. Sonrasında, hayatını kendi egzersiz tekniklerini öğretmeye adayacaktır.

Kendi adı ile anılan bu önemli dalın mimarı Pilates, nefes kontrolü ve omurganın doğru duruşu ile derin gövde ve abdominal kaslarımızı güçlendirerek, stresi de yenebileceğimizi belirtmiştir.