7 MADDE İLE PİLATES HAYATIMIZI NASIL GÜZELLEŞTİYOR?

blog yazısı ekle !

7 MADDE İLE PİLATES HAYATIMIZI NASIL GÜZELLEŞTİYOR?

Modern yaşamlarımızda var olduğu hali ile pilates, düşüncelerimizi berraklaştırmak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için takip ettiğimiz önemli egzersiz serilerinden birisi haline gelmiştir. Peki, ama pilates, bu kadar kısa bir sürede, hepimiz için nasıl da adeta bir gereksinim haline geldi? Pilates bizlere nasıl yardımcı olur?
Güçlüklerle dolu yorgun bir mesainin ardından, diğer spor aktiviteleri bizlere angarya gibi göründüğü zamanlarda, ruhumuzu dinginleştirecek ve formda kalmamıza ciddi bir katkı sağlayacak olan bir dizi egzersiz imdadımıza yetişir. Ayrıca, pilates olarak tanıdığımız bu hareketler bütünü, hiç de öyle ünlü hevesinden ibaret bir balon da sayılmaz. Peki neden?

Base Life Club Pilates

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Sinewy Pilates Stüdyosu

Yenimahalle

Sinewy Pilates - Yenimahalle Ankara

Pilates sadece bir egzersiz değildir. Pilates sadece özel hareketlerin rastgele bir seçimi de değildir. Pilates fiziksel gücü, esnekliği ve koordinasyonu artıran ve aynı zamanda stresi azaltan, zihinsel odaklanmayı güçlendiren ve besleyen, iyi duyuları geliştiren bir fiziksel ve zihinsel kondisyon sistemidir. Uzman eğitmenlerce, Ankara'nın merkezinde tam donanımlı butik pilates stüdyosu. Siz özel hissedin istedik,sağlığınız için her detayı ince düşündük.
devamını oku...
Adres: Mehmet Akif Ersoy Mah. 324. Cad. 3/62 7. kat Grand Bordo Tower (Anadolu Bulvarı üzeri) Yenimahalle Ankara

Boon Pilates

Bağlıca

CRUNCH : Bilinen en temel karın bölgesi egzersizidir.Bu ders karın ve bel ağırlıklı olarak çalışılır.karın bölgesinin güçlenmesinde ve şekillenmesinde büyük rol oynar ayrıca bel fıtığı olanlar için çok faydalı ve rahatlatıcı bir derstir.

TOTAL BODY : Tüm vücudu çalıştıran bir egzersizdir sıkılaşma ve hit cardio egzersizleri yaparak vücuttaki sarkık bölgelerin toparlanmasında büyük rol oynar aynı zamanda vücuttaki yağlı bölgelerden kurtulup incelip sıklaşmak için yapılan her yaş grubuna uygun faydalı bir derstir.

TAE BOO: İçinde savunma tekniklerinin de olduğu kardiovasküler ağırlıklı bir derstir,bu derste aynı şekilde incelip sıklaşmak için yapılan bir egzersiz çeşididir.
devamını oku...
Adres: Bağlıca Mahallesi 1180. Cadde Kayra İş Merkezi 3. Kat 7/7 Bağlıca-Ankara

Self Control Pilates

Eryaman

Pilates;joseph H. Pilates tarafından 1900lü yılların başında geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Tüm vücut sağlığı, tüm vücut birlikteliği ve nefes almak üzere üç ana prensibe dayanır.

Düzgün postür
Akıl,beden,ruh bütünlüğü
İyi hissetme
Yaşam kalitesini arttırma
Kişisel farkındalık
Özgüven
Mental ve ruhsal yenilenme sayabileceğimiz amaç ve yararlarından sadece bir kaçıdır.

Bunun dışında kendine has egzersiz yöntemiyle kasların daha ince ve uzun olmasını sağlayarak hayal ettiğimiz sıkılaşmayı, ince ve uzun görüntüyü vadeder.

Stüdyomuzda deneyimli hocalar eşliğinde konforunuz için gereken her ayrıntı düşünüldü. Pilates esnasında ve sonrasında keyifle vakit geçirebileceğiniz özel bir ortam tasarlandı. Kişiye özel eğitiminizi aldıktan sonra butik dinlenme alanlarımızda keyifle vakit geçirebilirsiniz.

Eğitim programınız sizlerin ihtiyacınıza göre hocalarımız tarafından size sunulacaktır. Kilo,sağlıklı omurga,duruş bozukluğu,sırt ve boyun ağrıları,sağlıklı yaşam ya da sadece spor sizin amacınız olabilir. Her birinin karşılığını bulabileceğiniz bu elit ortamda sizleri ağırlamaktan mutluluk duyarız.
devamını oku...
Adres: Altay Mah. Arya Nüans Plaza 1408. Cad. No:37 Daire:74 Eryaman / Ankara

Fly Pilates

Tunalı

devamını oku... Adres: Tunalı Hilmi Cad. No: 51/3 (Esat 4 Yol Yakını) Tunalı-Ankara

Madame Pilates

Batıkent

Madame Pilates

Madame Pilates, pilatese yeni bir nefes ve farklı bir bakış açısı getirmek için kuruldu. Kurucusu olan Dilek Doğan Karaman, daha önceki iş deneyimlerini pilatesle harmanlayarak pilatesin iyileştirici ve rehabilite etme gücünü ön plana çıkarıyor.

Uzun yıllar hemşirelik yapan, tüp bebek, ebelik ve endoskopi alanlarında uzmanlaşan Dilek Hoca, sahip olduğu kas, fizyoloji ve anatomi bilgilerini pilates yaparken ve yaptırırken kullanmaya başladı. Bu bilgilerin pilates yapanlar üzerinde daha fazla etki bıraktığını gören Dilek Hoca, pilatesin şifalı gücüne daha fazla inandı. Evet, pilates kasları güçlendiriyor, eklemleri açıyor, daha birçok olumlu etkisi var ama pilates belirli rahatsızlıkları da iyileştirebiliyor. Dilek Hoca, pilatesin gücünü ortaya çıkarmak için nefese de büyük önem veriyor. Nefesi hayatın en önemli noktalarından biri olduğunu düşünen Dilek Hoca, nefes ve kişisel gelişim eğitimleri de alarak kendini geliştirmeye devam ediyor.

Pilatese sıcaklık katıyor

Madame Pilates, klasik pilastes salonlarından farklı olarak geliştirdiği konseptle pilatesin sıcak ve samimi bir ev ortamında yapılmasını sağlıyor. Bu felsefeye göre dekore edilen Madame Pilates'te tüm renkler, eşyalar ve dekoratif fonksiyonlar bu farklı konsepti geliştirmeye yönelik tasarlandı.

Adı gibi sadece bayanlara özel

Madame Pilates salonu, Batıkent'te semtin en merkezi caddelerinden biri olan Rajiv Gandi Caddesi'nde yer alıyor. Aletli reformer ve mat pilatesin yapılabildiği Madame Pilates'te hem özel ders hem de grup dersleri alınabiliyor. Mademe Pilates'in en önemli özelliklerinden biri ise sadece bayanlara özel pilates dersleri vermesi. Madame Pilates'te ayrıca hamile pilatesi ve çocuk pilatesi de yapılıyor.

Dilek Doğan Karaman kimdir?

Uzmanlık alanı : Personel trainer
Deneyim : 5 yıl

Hayata hep pozitif bakan biriyim. Pilatesle tanıştığımdan beri hayatımda bir şeyleri değiştirmenin ne kadar kolay olduğunu öğrendim. Ruh ve bedenimin pilatesle birlikte çok daha sağlıklı olması beni bu duyguyu başka insanlara da yansıtma isteğine götürdü. Zamanla pilatesi çok sevdim, sevdikçe de kendimi çok daha fazla geliştirmek istedim.

Aslında benim hayatım küçük bir Karadeniz kasabası olan Zonguldak'ın Filyos ilçesinde 1983 yılında başladı. Üniversiteyi kazanana kadar orada ailemle birlikte yaşadım. Üniversite yıllarım ise İstanbul'da geçti. İstanbul benim hayatımda çok önemli bir yer edindi. Birçok şeyi o kentte tecrübe etme fırsatım oldu. Bu büyüleyici kentte 4 yıllık hemşirelik okulunu bitirdim. Hem üniversitede öğrendiklerim hem de iş hayatındaki deneyimlerim pilatesin sağlam altyapısını oluşturmamda bana büyük katkı sağladı. Özellikle anatomi, fizyoloji, kas ve iskelet sistemini detaylı bilmem pilatesi çok daha bilinçli bir şekilde yapmamı sağladı. Uzun yıllar İstanbul'da Koç Amerikan Hastanesi ve benzeri üst düzey kuruluşlarda hemşirelik yaptıktan sonra hayatıma yeni bir sayfa açmaya karar verdim. Burada tek düşüncem pilatesti...

Hemşireliği bıraktım ve kendimi tamamen pilatese adadım. Uzun süre pilates yaptım ve çeşitli eğitimlerde kendimi geliştirdim. Türkiye Cimnastik Federasyonu başta olmak üzere farklı kurumlardan eğitimlere katıldım ve bunları başarıyla geçerek sertifikalarımı aldım. Eğitimlerime hala devam ediyorum. Çünkü insan hangi işi yaparsa yapsın her zaman mutlaka öğreneceği bir şey bulunuyor. Şu anda eşim ve çocuğumla birlikte Ankara'da yaşıyorum. İstanbul'dan uzak olmak önemli bir eksiklik olsa bile pilatesle bu eksikliği çok rahat kapatabiliyorum. Ankara'ya geldiğimden beri burada farklı pilates stüdyolarında hem özel hem de grup dersleri verdim. Aletli pilatesteki özel derslerin yanında mat dersleri de verdim. Uzun süren deneyimlerimin ardından pilatesiher şeyiyle yaşadığım Batıkent'teki Madame Pilates stüdyomda pilates dersleri vermeye devam ediyorum.


devamını oku...
Adres: İnönü Mah. Rajiv Gandhi Cd No:109 Batıkent - Ankara

PilateSystem TRIO

Çankaya

Türkiye'nin En Ayrıcalıklı Pilates Studyosu olan PilateSystem Trio, yoğunlukla Pilates olmakla birlikte pek çok spor hizmetini de vermektedir.
Tüm Eğitmenler BodySystem Pilates Akademisi mezunudur. Stüdyolarımızda üyelerimizin tüm yağ-kas-su ölçümleri, postür analizleri, antropometrik ölçümleri yapılarak bir PAR Q Testi doldurulur. Düzenli olarak ölçümler tekrarlanarak sonuçlar doğrultusunda değerlendirmeler yapılır.
Studyolarımızda hafta içi 09:00-22:00, hafta sonu 09:00-17:30 saatleri arasında hizmet verilmektedir.
Özel Pilates Dersleri
Grup Reformer Pilates
Hamile Pilatesi
Klinik Pilates
X-Body (EMS System)
Functional Training
Yoga-Fit
Tabata
Personel Coaching
Grup Chair
Cadillac
Spine Corrector
Ladder Barrel
Arc Barrel
TRX
Foot Corrector
Kardiyo Ekipmanları
Vücut Analiz Cihazı Ölçümleridevamını oku...
Adres: Hilal Mahallesi 697. Sokak No:6 Çankaya-Ankara

Crypto Dans Stüdyosu Pilates

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler 3. cad 70. sok (eski 27.sok.) 3/A Bahçelievler-Ankara

Pilates Time Academy

Eryaman

devamını oku... Adres: Ertuğrul Bey Caddesi 269.Sokak Ra-Da Life Plaza No:4 Kat:2 Daire:11 Eryaman-Ankara

bySANAT Pilates

GOP

devamını oku... Adres: Mahat Magandi cad. 26/1 GOP-Ankara

Athletique Pilates

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2812.Cadde İlko İstesi No:19/1 Çayyolu-Ankara

19 Fit Pilates & Gym

Yaşamkent

19 fit Pilates Studio;
Aletli pilates ve fonksiyonel antreman ile kişinin fiziksel düzgünlüğünü,gelişimini sağlayan çalışmalar içeren butik konsepte çalışan ve kişiye özel program düzenlenen bir işletmedir. Kendi dalında uzman eğitmenlerimiz; üyelerimize kişisel program düzenleyerek efektif bir çalışma sağlarken aynı zamanda Sağlıklı Yaşam Koçluğu konseptiyle, kişinin beslenme alışkanlığını düzenlemelerini ve hayat kalitesini arttıracak şekilde hayatlarını sürdürmelerini amaç edinirler.


19 Fit ile tanıştığınızda, profesyonel eğitmenlerimiz eşliğinde çalışarak günün yorgunluğunu ve stresini atmış olacak, isteğiniz doğrultusunda gelişiminiz için programlı, özel çalışmalar yaparak , beraber bir yol arkadaşlığına başlamış olacağız. Bu yol arkadaşlığı sadece sporla kalmayıp, sağlıklı beslenme ve periyodik takiplerle devam edecektir.


- Kişiye özel antrenman programları,
- Sporcu beslenmesi, yönlendirme ve takibi
- Spor ve yaşam üzerine motivasyon
- İsteğe bağlı uzman diyetisyen takviyesi
- Sağlık, sıkılaşma ve kilo verme
- Yaz-kış sosyal outdoor aktiviteler


Aletli Pilates

Güç kazanmak, vücudu doğru şekilde esnetmek, postür bozukluklarını düzeltmek veözellikle bedensel incelme, sıkılaşma sağlayan, özel mekanizmazlara sahip makinalarla (Cadillac, Reformer, Ladder Barrel, Chair) yapılan pilates çalışmalarıdır.

Fonksiyonel Antrenman

Klasik antrenmanların aksine birçok kas grubunu birlikte çalıştıran, nabız yükseltilerek vücut yağ yakışını arttıran kişiye daha fazla kas hakimiyeti, denge ve güç artışı sağlayan kişiye özel çalışmalardır.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent mah. 3222 cad. (aşiyan anaokulu yanı) Aydoğan Sitesi B Blok No: 2 Yaşamkent-Ankara

PilateSystem Studio Plus

Çayyolu

Türkiye'nin En Büyük Pilates Studyosu olan PilateSystem Studio Plus, yoğunlukla Pilates olmakla birlikte pek çok spor hizmetini de vermektedir.
Tüm Eğitmenler BodySystem Pilates Akademisi mezunudur. Stüdyolarımızda üyelerimizin tüm yağ-kas-su ölçümleri, postür analizleri, antropometrik ölçümleri yapılarak bir PAR Q Testi doldurulur. Düzenli olarak ölçümler tekrarlanarak sonuçlar doğrultusunda değerlendirmeler yapılır.

Studyolarımızda hafta içi 09:00-22:00, hafta sonu 09:00-17:30 saatleri arasında hizmet verilmektedir.
Özel Pilates Dersleri
Grup Reformer Pilates
Grup Mat Pilates
Hamile Pilatesi
Klinik Pilates
Kick Boks
Boks
Zumba
Body Jump
X-Body (EMS System)
Functional Training
Yoga-Fit
Body Barre Class
Tabata
Personel Coaching
Grup Chair
Cadillac
Spine Corrector
Ladder Barrel
Arc Barrel
TRX
Kardiyo Ekipmanları
Vücut Analiz Cihazı Ölçümleridevamını oku...
Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2846. Sokak 2H-1 Dorapark Villaları Çayyolu-Ankara

Yiğit Gürsoy BodyWell Pilates

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi, 3207. Caddesi, No: 51 Yaşamkent ANKARA

1on1 Personal Training Pilates

Çankaya

Reformer Pilates
Özel tasarlanan bir aletle uygulanan vücudun esnemesini, güçlenmesini, postür ve kaybettiniz enerjiyi size geri kazandıracak zinde kalmanızı sağlayacak egzersiz hareketleridir. Reformer pilates yer çekimi kuvveti etkisini azaltarak bu hareketleri çok daha rahat uygulamamızı sağlar.

HAMİLE PİLATESİ
Gebelik döneminde, vücutta gözle görülür duruş bozuklukları meydana gelir.Bu durum hamilelerde enerji seviyesinin düşmesine,kramp, solunum güçlüğü,kendini pskolojik olarak iyi hissetmeme ve ağrılara neden olur. hamilelik döneminde özel bir egzersiz zamanı yoktur. Gebelik bir hastalık süreci değildir. Her anne adayı uzman bir doktordan destek alarak egzersiz yapabilir. Egzersiz tamamen kişiye özeldir.
devamını oku...
Adres: Reşit Galip Caddesi No:2/B 100.Yıl Mahallesi Çankaya-Ankara

Fame Dans Okulu Pilates

Ümitköy

devamını oku... Adres: 2494. Sokak No:17 Osman Ağa Konakları Ümit Mahallesi Ümitköy-Ankara

19 Fit Pilates by Şerife Kurt

Yaşamkent

19 Fit Pilates by Şerife Kurt

2 KATLI BUTİK BİR SALONDUR.
ALETLİ PİLATES, HAMİLE PİLATESİ, CADİLLAC, BARREL, CHAİR VE FONKSİYONEL ÇALIŞMALAR YAPILMAKTADIR.

STÜDYOMUZDA OTOPARK SIKINTISI YOKTUR.devamını oku...
Adres: Yaşamkent Mah. 3158. Cad. 32/1 C Blok Dorlin Sit. Yaşamkent-Ankara

Atılım Gym Pilates

Bağlıca

devamını oku... Adres: Bağlıca Bulvarı No:1 D3 Etimesgut-Ankara

All in One Pilates Studio

Çankaya

4'lü Grup Pilates Reformer ve 4'lü Pilates Chair dersleri hakkında bilgi almak için bizi arayınız.devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2144 sok. 13-A Tevfik bey Apartmanı Çankaya-Ankara

Bournefit Pilates Studio

Çayyolu

Bournefit;

Çayyolu Alacaatlı Mahallesi'nde personal training hizmeti veren butik bir spor salonudur. En yeni ekipmanlar ve alanında uzman eğitmenler eşliğinde tamamen kişiye özel bir
program çerçevesinde pilates,fonksiyonel antrenman,kickbox,yoga, ve ems branşlarında hizmet vermektedir.

PİLATES REFORMER (bireyselve grup dersleri )

Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kasları güçlendirmeye, esnetmeye ve özellikle içselkarın kaslarının kuvvetlendirilmesine yardımcı olan bir hareket sistemidir. Denge ve nefes teknikleri ile hareketler desteklenir. Omurlarınızın arası açılırken omurga sorunlarınız azalır. Aktif ve enerjik bir hayata kavuşur ve dinç hissedersiniz.

FONKSİYONEL ANTRENMAN

Tüm vücut kaslarını çalıştıran ve vücudun işlevselliğini artıran değişik yoğunlukta ve süredeki hareketler bütünüdür. Kademeli olarak artırılabilen zorluk seviyeleri ile vücut daha dengeli, esnek,
dayanıklı ve hızlı hale gelir. Aktivite düzeyinin azalması, yanlış antrenmanlar, kötü duruş alışkanlıkları ve yaralanmalar nedeniyle eklemlere binen dengesiz yükler günlük yaşamda kasların işlevini yerine getirememesine ve sakatlanmalara neden olabilir. Geleneksel antrenmanların vücudu etkili bir şekilde çalıştıramayacağı düşüncesi fonksiyonel antrenman disiplininin öne çıkmasında rol oynar.

EMS (AQ8)

Spor ve egzersiz yaparken çalıştırılması zor olan kasları çalıştıran giysi, kaslarımızın gelişimine katkı sağlar.EMS antrenmanları sayesinde hiç ağırlık kaldırmadan,
eklemlere ekstra yük bindirmeden kısa sürede yoğun bir çalışma elde edilir.Hem 20 dk ile zamandan tasarruf edip, hem de fitness,cardio ve slim/selülit programı ile hedefe yönelik antrenmanı planlıyoruz.

YOGA

Günümüzde huzursuzluk, depresyon , panik atak,stres v.b rahatsızlıkların daha çabuk atlatılmasına yardımcı nefes teknikleri ve hareketleriyle birleşmiştir. Kaslar gevşerken genel bir zihin ve beden farkındalığı çalışmasıdır.

KICKBOX

Uzakdoğu sporlarının bir araya gelmesi sonucunda oluşturulmuş, güç ve tecrübeye dayanan yumruk ve tekme teknikleriyle iki rakip arasında ringde ve tatemi de yapılan yarışma ve
savunma sporudur.Efor sarf ederken,kalp atım hızını yükseltir,vücuda hem daha fazla oksijen girer hem de yüksek oranda terleme meydana gelir , bununla
birlikte vücutta toksinlerin atılmasına yardımcı olur.devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mah. 3381. Sok. No: 2/C Çayyolu-Ankara


1. Strese Güle Güle Demek

En bilinen halinde mat ile gerçekleştirilen pilatesin yanı sıra, reformer pilates olarak da bilinen aletli pilates, dünya çapında birçok takipçisi ile en önemli aktiviteler arasında yer almaktadır. Uzmanlara göre bu popülerliğin ardında, sonuçları hızlı bir şekilde görmek ve hissetmek oldukça önemli bir neden olarak yatıyor. Bu olumlu sonuçlar da elbette motivasyonu kamçılayıcı bir etkiyi beraberinde getiriyor. Bütün vücudun çalıştırıldığı pilates sınıfları oldukça yoğun; ve insanlar yalnızca egzersiz yapmış olmanın ferahlığını değil, aynı zamanda çalışma sonrasındaki endorfin mutluluğundan da paylarına düşeni alıyorlar.

Örneğin yalnızca bir saat gibi kısa bir sürede, etkili hareketler tekrar tekrar çalışılabilir; bu bakımdan zamandan tasarruflu bir yöntemdir pilates. Sürecin sonunda da, hiç azımsanmayacak bir şekilde, stres avcısı görevini en iyi şekilde yerine getirir. Eğlence vadeden küçük bir grup aktivitesi keşfetmek isterseniz, sabah günün ilk işi olarak ya da yoğun bir mesainin yorgunluğu üzerine, pilatesi tercih edilebilirsiniz.

2. Bir Mankenin Kol Formuna Sahip Olmak

Popüler insanlar, genellikle çok beğenilen biçimli kaslarının mimarı olarak pilatesi işaret ederler. Pilates çalışmaları, yığınla fotoğraf çekimi, röportaj veya toplantı gibi birçok etkinliğe katılmak ve her birini son dakikasına kadar dikkatle planlamak zorunda kalan ünlülerin yoğunluğuna kolaylıkla uyum sağlamaktadır.

Elbette, yalnızca tüm vücudu çalıştırmış olmanın yanında, bazı başka faydaları da vardır. Ünlüler arasında oldukça kabul gören ortak kanıya göre, özenilen o kırmızı halı görüntülerini pilatese borçludurlar. Daha uzun, biçimli ve ince kasları ile olduklarından daha ince ve uzun görünürken, bu manzaraya ek olarak sıkı bir karın, esneklik ve denge unsuru da eşlik etmektedir.

3. Egzersizleri Rahatlıkla Gerçekleştirebilmek

Herhangi bir saate bağımlı spor programı için korku dolu bir şekilde salona gitmek zorunda kalmak oldukça can sıkıcı olabilir. Ancak pilates, kendi zamanınızı sizin tasnif etmenizi sağlarken, evde dahi günlük programınızı takip edebilmenize olanak tanır.

Hatta oldukça yoğun iş temposu olan kişiler için, örneğin kişisel bir spor eğitmeni ile birlikte çalışmak ve birçok çalışmayı kendisine öğretildiği şekilde, zamana ve salona bağlı kalmadan gerçekleştirmesi ve en uygun zamanlarda kontrol için eğitmenini görmesi tavsiye edilir.

Esnek, sportif ya da çok istekli bir durumda bile olsanız, mutlaka bir uzman öğreticiden fayda alarak pilates çalışmak oldukça önemlidir. Çünkü kimi zaman fayda getirmesi umulan bilinçsiz hareketler, umulmadık zararlara yol açabilirler.

Profesyonel bir kişiden alınacak destek programına sadık kalın ve bedeninizde gerçekleşecek mucizeye tanık olun.

4. Pilates Çalışarak Formda Kalmak

Bazı eğitmenlere göre, mat ile gerçekleştirilen klasik pilatese nazaran, reformer olarak adlandırılan aletli pilates çalışmaları daha fazla kalori yakılmasına ve daha hızlı form kazanmaya yardımcı olmaktadır.

Özellikle fazla kiloları ile mücadele eden, azimli savaşçılardansanız; aletli pilates çalışmaları ile kardiyo egzersizlerini, profesyonel yardım ile harmanlayarak çalışabilir, böylelikle çok daha doğru ve etkili bir şekilde arzu ettiğiniz formu yakalayabilirsiniz.


5. En Doğru Duruş Alışkanlığını Kazanmak


Genellikle pilates programları, dayanıklılığını arttırmak isteyen, doğru vücut pozisyonunda duruşu öğrenmeye çalışan, sahalardaki genç atletlerden ofisteki orta yaşlı insanlara kadar, herkes için uygun hareketleri bünyesinde barındırır. Özellikle durağanlık mağduru olan kalça, sırt ve boyun bölgelerini etkili bir biçimde çalıştırır.

Çoğu pilates eğitmeni, öğrencilerine en çok hangi bölgelerinden yakındıklarını sorduklarında, çoğunlukla aldıkları yanıtlar omuz kasılmaları, boyun tutulmaları ya da bacak yorgunlukları gibi yanıtlar olmaktadır. Peki, siz bu şikayetlerden hangisine sahipsiniz?

Pilates eğitimlerinde birçok kas grubunuz, ve elbette şikayetçi olduklarınız da dahil olmak üzere, giderek daha fazla bileşen içeren ve daha dinamik, fonksiyonel hareketler aracılığıyla çalıştırılır; ayrıca bu hareketler genellikle günlük rutin içerisinde sergilediğiniz aktivitelerin mekaniği ile oldukça benzer özellikler taşırlar.

Tüm bu egzersizler yardımı ile dinamik dengeniz artacak; yani vücut, daha uzun süre zinde kalabilen, en doğru ve dik duruş pozisyonunu kolaylıkla alabilen bir dayanım ve esneklik seviyesine ulaşacaktır.

6. Gebelik Döneminde Pilates Çalışabilmek

Kadınlar için, hamilelik ve doğum süreci, vücutta önemli değişimler gözlemlenen oldukça önemli bir zaman dilimidir. Bazı kadınlar, gebeliğiyle tanışır tanışmaz spordan vazgeçen hemcinslerinin aksine, günlük fiziksel aktivitelerinden vazgeçmek istemezler.

Hamilelikle birlikte sorunsuz bir şekilde yürütülebilecek sistem olarak pilates, sizlere bir çok açıdan oldukça yarar sağlayacaktır; ancak pilates uzmanlarının konu ile ilgili uyarılarına da kulak vermek şartıyla. "Bebek öncesinde karın sıkılaştırma ve güçlendirme hareketleri çalışmakta olan bir anne adayı, gebelik süresince daha çok bacak ya da sırt gibi çalışmalara devam etmelidir ve karın kaslarını çok fazla zorlamamalıdır."

Bu zaman zarfında pilates çalışmalarına devam etmek, doğum sonrasında arzu edilen vücut toparlanmasını, hızlandırır ve oldukça kolaylaştırır. Doğru bir hareket serisi ve doğru çalışma yöntemi ile bağışıklı sistemi ve sirkülasyonu artacak; daha kolay bir doğum olayı için gereken enerji seviyesine en iyi şekilde yaklaşılacaktır.

Bununla birlikte, her türlü egzersiz şeklini öncelikle doktor kontrolü altında gerçekleştirmek ve konu hakkında çalışmalar öncesi eğitmenleri bilgilendirmek öncelikli kuralınız olmalıdır.

7. Yaşasın Sırt Ağrılarına Veda Etmek

Pilates önceleri bir rehabilitasyon yöntemi olarak doğmuştur. 1883 yılında dünyaya gelen Joseph Pilates isimli Alman sporcu, zayıf bir duruşun zaman içerisinde vücut dayanıklılığını da zayıflatacağına inanmıştır. Sonrasında, hayatını kendi egzersiz tekniklerini öğretmeye adayacaktır.

Kendi adı ile anılan bu önemli dalın mimarı Pilates, nefes kontrolü ve omurganın doğru duruşu ile derin gövde ve abdominal kaslarımızı güçlendirerek, stresi de yenebileceğimizi belirtmiştir.