ÇOCUKLAR İÇİN PİLATES

blog yazısı ekle !

ÇOCUKLAR İÇİN PİLATES

Yazar Bilgileri Taner Yalçın Pilates Hocası @ Air Form Spor Stüdyosu Pilates - Yaşamkent
Bilgisayar başında saatler boyu oyun oynayan ,okula giderken bir yük gibi taşınılan çantalar, okulda hareketsiz saatler boyu geçen zaman ve yogun sınav takvımı neticesinde beden eğitimi derslerinin de seçmeli hale getirilmesi ile birlikte günümüzdeki çocuklarlar fiziksel ve ruhsal sıkıntılar yaşamaktalar.


Duruş bozukluklarının çocukluk cağında görülme oranı % 15 -% 20 iken bu oran ilkokul çağına gelindiğinde % 70 lere kadar yükselmektedir. Kassal gelişim süreçleri yavaşlayan,kas guçleri azalan bunun sonucunda duruşu bozulan fiziksel aktivite yapma kapasiteleri azalan sağlıksız bir nesil ortaya çıkmaktadır.


Çocuklar çoğunlukla vücutlarının tam anlamıyla farkına varmazlar. Çocuklar pilates ile zamanla vücutlarının farkına varıyor ve kas kuvvetleri artıyor.


Dünyada 3 yıldır uygulanan 'kids pilates' (çocuk pilatesi), bu noktada çocuklar ve gençler icin çok önemli bir aktivite olarak kendini göstermektedir. Pilates duruş bozukluklarının giderilmesi ve kassal güçlerinin artırılması, el göz koordinasyolarının geliştirilmesi, denge yeteneklerinin arttırılması , esnekliği geliştirmenin yanında vücutlarını tanımalarını ve işleyiş biçimini anlamalarını sağlayarak farkındalıklarının ve özgüvenlerinin artmasını sağlamaktadır. Pilates çocuklara eğlenebilecekleri farklı bir fiziksel aktivite yapma imkanı sağlamaktadır.
Mat uzerinde yapılıp çocukların dikkatlerinin dağılmasını önleyen top, çember lastik gibi materyallerin kullanıldığı kids pilates seansları ortalama 30 dakika sürmektedir.


Pilatesi düzenli yapan çocuklarda duruş bozuklukları engellenebilir, nefes egzersizleri sayesinde yaşadıkları süreçler-ergenlik- çok daha uyumlu geçilebilir ve kendilerine olan güvenleri artar.


Konsantre bozukluğu ve hiperaktiflik çeken çocuklarda Pilates sayesinde önemli gelişmeler görülmektedır.Pilates prensiplerinden olan konsantrasyonu çocuklara uygulamanın en guzel yolu büyüklerdeki derslerde yaptığımız uyguladığımız imgeleme'yı oyun halıne dönüştürmek. Hayal güçlerini kapatmamış olan çocuklarla ımgeleme yapmak ve bu esnada hareketlerın yapılmasını sağlamak çok daha kolay olmaktadır.


Pilates yardımı ile çocuklarınızda huzurlu bir uyku ve iletişim rahatlığının da yerleştiğini görebilirsiniz. Özellikle obezite sorunu yaşayan çocuklarda pilates son derece etkili bir yöntem olmaktadır.


Joseph Pilates'in bu egzersizlerin oluşurulmasında bebek ve çocuk hareketlerinden de esinlenmiş olmasını hatırlayım.