İLERİ YAŞ PİLATES

blog yazısı ekle !

İLERİ YAŞ PİLATES

Pilates her yaşta insan için mükemmel bir spordur. Özellikle kalbi yoran ağır egzersiz türlerinden uzak durulan ileri yaşlar için faydalı bir spordur. Tüm hayatınız boyunca spor yapmış olun ya da olmayın pilatesin yaş alan vücut için birçok yararı vardır. Yaş aldıkça fit kalmak, ince olmak ve aktif bir hayat için düzenli olarak pilates yapmayı hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

Pilates denge ve sağlamlığı artırarak düşmeleri azalatabilir.

İlerleyen yaşlarda yaşanan en büyük korku kötü bir şekilde düşme sonucunda kırılan bir kemik ya da evde yalnızken düştükten sonra yerden kalkamamak korkusudur. Pilates kişinin denge, güç ve koordinasyonunu geliştiren bir spor olduğu için ilerleyen yaşlarla birlikte gelen düşme riskini azaltabilir. Pilates yapan kişiler ayaklarını yere daha sağlam basar, hareket ederken vücutlarının daha farkında olurlar, böylelikle sendeleme ve bir yere takılarak düşme ihtimalleri azalır.
Pilates pelvik tabanı güçlendirir.

Kadınlar yaş aldıkça pelvik taban kasları güçsüzleşebilir. Bu idrar yolu enfeksiyonlarını artırır, acı veren cinsel birleşme ve idrar kaçırmaya neden olabilir. Pelvik taban kasları alt batın bölgesi için yastık görevi görür, zayıf olduğunda bu organların aşağıya baskı yapması rektum, idrar kesesi, idrar yolu ve vajinayı olumsuz etkiler. Pilates, bu kasları güçlendirerek, utanç verici ve ağrılı sağlık sorunlarını önleyebilen basit ve harika bir egzersizdir.

Pilates eklemlerinize yük bindirmez.

Eklemlerde yastıklama görevi gören kıkırdak yapı yaş aldıkça bozulur. Bu, özellikle ağır fiziksel aktiviteden sonra, diz, bilek ve kalçaların sertleşmesine ve ağrımasına neden olabilir. Zıplamaya gerek duyulmadan yapılan pilates eklemlere yük bindirmez bu nedenle ileri yaşta yapılabilecek en iyi egzersiz yöntemidir.

Pilates ağırlık kaldırmaya gerek duyulmadan güç kazandırır.

Pilates genel form kazandıran bir spor olmasının yanı sıra aynı zamanda bir güç egzersizidir. İlginç olan ise pilatesin vücudun kendi ağırlığını direnç olarak kullanmasıdır. İlerleyen yaşlarda en hafif ağırlıkları kaldırmak bile zorlaşır, ancak pilates kendine has bu yöntemle ağırlık kaldırmadan kişiye güç kazandırır ve kas kütlesinin gelişmesini sağlar.

Pilates ileri yaş yetişkinlerin esnekliğini korumaya yardım eder.

Geleneksel birçok spor kısa ve kalın kasların oluşumunu tetikler. Ancak pilates egzersizlerinin asıl amacı uzun, esnek ve yağsız kaslardır. Bu kasların kısa ve esnek olmayan kaslara kıyasla incinmesi daha düşük bir ihtimaldir. Pilates ayrıca artrit ve diğer eklem problemleri olan insanların daha rahat hareket edebilmelerini sağlar.

Pilates dinlendirir ve sakinleştirir.

Pilates çalışmasının büyük bölümü yavaş, derin nefes almaya odaklıdır.Bu nedenle çoğu insan pilatesi dinlendirici ve sakinleştirici bir egzersiz olarak görür. İleri yaşlarda ortaya çıkabilen uyku sorunları için uykudan 1 saat önce yapılan hafif bir pilates çalışması günün sonunda gevşemeyi sağlayacaktır.

Pilatesin sakatlığa yol açma riski diğer sporlara kıyasla daha azdır.

İleri yaşlarda aktif bir şeklide spor yapabilmek ne kadar arzu edilse de kas ve kemiklerin eskisi kadar güçlü olmadığı kabul edilmesi gereken bir durumdur. Eğer ileri yaşlarda yaşanan problemleri bilen bir pilates eğitmeni rehberliğinde yapılırsa pilates sakatlık riskini en az seviyede tutan bir egzersiz yöntemidir.