PİLATES İÇİN REHBER

blog yazısı ekle !

PİLATES İÇİN REHBER

Pilatesin sağlık için yararlarını, pilates ve sırt ağrısı ve pilates sınıfı seçmek dahil pilates hakkında tüm ihtiyaçlarını burada bulacaksınız.

Pilates nedir?

Pilates karın kaslarının gelişmesi ya da göbek gücünü geliştirmekten fazlasıdır. Pilates tüm vücudun dengesinin geliştirilmesi, kas gücü, esneklik ve duruşu esnetmek ve güçlendirmeye odaklanan egzersiz sistemidir. Pilates alman Joseph Pilates tarafından yaratılmıştır ve yoganın elementleri ile etkileşim içindedir. 1900'lerin başında oluşturulan pilates savaş sanatları ve batı türü egzersizler içerir.Australia Sports Institute (ASI GYM)

Çankaya

devamını oku... Adres: Büyük Esat Mah. Kahraman Kadın Sokak 15/A Çankaya - Ankara

Babor Sports Club Pilates

Çukurambar

devamını oku... Adres: 1470 sok. Gökteşehir sitesi No:2 Çukurambar-Ankara

Poseidon Pilates Studio

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Bahçelievler Mah. Azerbaycan Cad. No:38/4 Bahçelievler - Ankara

Lets Fit Batıkent by Okay Köksal

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mah. Palandöken Cad. No:58 Batıkent - Ankara

Aura 8 Pilates & Functional Training Studio

Eryaman

devamını oku... Adres: Şehit Osman Avcı Mah. Melekli Cad. Karma Modern Sitesi No:97 Eryaman - Ankara

PilateSystem Studio Plus

Çayyolu

Türkiye'nin En Büyük Pilates Studyosu olan PilateSystem Studio Plus, yoğunlukla Pilates olmakla birlikte pek çok spor hizmetini de vermektedir.
Tüm Eğitmenler BodySystem Pilates Akademisi mezunudur. Stüdyolarımızda üyelerimizin tüm yağ-kas-su ölçümleri, postür analizleri, antropometrik ölçümleri yapılarak bir PAR Q Testi doldurulur. Düzenli olarak ölçümler tekrarlanarak sonuçlar doğrultusunda değerlendirmeler yapılır.

Studyolarımızda hafta içi 09:00-22:00, hafta sonu 09:00-17:30 saatleri arasında hizmet verilmektedir.
Özel Pilates Dersleri
Grup Reformer Pilates
Grup Mat Pilates
Hamile Pilatesi
Klinik Pilates
Kick Boks
Boks
Zumba
Body Jump
X-Body (EMS System)
Functional Training
Yoga-Fit
Body Barre Class
Tabata
Personel Coaching
Grup Chair
Cadillac
Spine Corrector
Ladder Barrel
Arc Barrel
TRX
Kardiyo Ekipmanları
Vücut Analiz Cihazı Ölçümleridevamını oku...
Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2846. Sokak 2H-1 Dorapark Villaları Çayyolu-Ankara

The Straps Pilates

Çukurambar

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. Protokol Plaza 39 / 96 Çukurambar - Ankara

Bournefit Pilates Studio

Çayyolu

Bournefit;

Çayyolu Alacaatlı Mahallesi'nde personal training hizmeti veren butik bir spor salonudur. En yeni ekipmanlar ve alanında uzman eğitmenler eşliğinde tamamen kişiye özel bir
program çerçevesinde pilates,fonksiyonel antrenman,kickbox,yoga, ve ems branşlarında hizmet vermektedir.

PİLATES REFORMER (bireyselve grup dersleri )

Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kasları güçlendirmeye, esnetmeye ve özellikle içselkarın kaslarının kuvvetlendirilmesine yardımcı olan bir hareket sistemidir. Denge ve nefes teknikleri ile hareketler desteklenir. Omurlarınızın arası açılırken omurga sorunlarınız azalır. Aktif ve enerjik bir hayata kavuşur ve dinç hissedersiniz.

FONKSİYONEL ANTRENMAN

Tüm vücut kaslarını çalıştıran ve vücudun işlevselliğini artıran değişik yoğunlukta ve süredeki hareketler bütünüdür. Kademeli olarak artırılabilen zorluk seviyeleri ile vücut daha dengeli, esnek,
dayanıklı ve hızlı hale gelir. Aktivite düzeyinin azalması, yanlış antrenmanlar, kötü duruş alışkanlıkları ve yaralanmalar nedeniyle eklemlere binen dengesiz yükler günlük yaşamda kasların işlevini yerine getirememesine ve sakatlanmalara neden olabilir. Geleneksel antrenmanların vücudu etkili bir şekilde çalıştıramayacağı düşüncesi fonksiyonel antrenman disiplininin öne çıkmasında rol oynar.

EMS (AQ8)

Spor ve egzersiz yaparken çalıştırılması zor olan kasları çalıştıran giysi, kaslarımızın gelişimine katkı sağlar.EMS antrenmanları sayesinde hiç ağırlık kaldırmadan,
eklemlere ekstra yük bindirmeden kısa sürede yoğun bir çalışma elde edilir.Hem 20 dk ile zamandan tasarruf edip, hem de fitness,cardio ve slim/selülit programı ile hedefe yönelik antrenmanı planlıyoruz.

YOGA

Günümüzde huzursuzluk, depresyon , panik atak,stres v.b rahatsızlıkların daha çabuk atlatılmasına yardımcı nefes teknikleri ve hareketleriyle birleşmiştir. Kaslar gevşerken genel bir zihin ve beden farkındalığı çalışmasıdır.

KICKBOX

Uzakdoğu sporlarının bir araya gelmesi sonucunda oluşturulmuş, güç ve tecrübeye dayanan yumruk ve tekme teknikleriyle iki rakip arasında ringde ve tatemi de yapılan yarışma ve
savunma sporudur.Efor sarf ederken,kalp atım hızını yükseltir,vücuda hem daha fazla oksijen girer hem de yüksek oranda terleme meydana gelir , bununla
birlikte vücutta toksinlerin atılmasına yardımcı olur.devamını oku...
Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi Alacaatlı Caddesi No:36/16 Çayyolu-Ankara

Switch Zone Pilates

Yenimahalle

Switch Zone Pilates Yenimahalle yenilenen şubesinde aletli pilates hizmetine devam etmektedir.
Refomer ,cadillac ,barell, chair gibi pilates ekipmanları üreten Switch Zone Pilates, kendi uzmanlığını ekipmanlarıyla destekleyerek daha hızlı sonuç ve daha kaliteli hizmet vermeyi hedefleyen bir kuruluştur.

Profesyonel ekip ve kişiye özel programlarıyla sizleri sadece formunuza kavuşturmayı değil duruş bozuklukları, bel fıtığı , boyun fıtığı, lordoz, kifoz, skolyoz gibi iskelet sistemi deformasyonlarıyla olan mücadelenize destek olmayı hedefler.

Bu hedefte doktorların aletli pilatesi tavsiye etmelerinin sebebi ise reformer cadillac gibi aletli pilates ekipmanlarının vücudu destekleyerek egzersizin doğru açılarda uygulanmasına yardımcı olması ve egzersiz sirasındaki sakatlıkların ortadan kalmasını sağlamasıdır. Aletli pilates egzersiz sistemini hemen hemen her yaştaki birey yapabilir, sonuç alabilir ve hayat sıtandartlarını yükseltirken yeni bir görünüme kavuşabilir.

Kendin için bir şeyler yapmanın şimdi tam sırası!

Ücretsiz deneme dersi ve detaylı bilgi için lütfen randevu alın.devamını oku...
Adres: Çarşı Mahallesi Ragıp Tüzün Caddesi No: 152-8 Yenimahalle-Ankara

Jungle Pilates Training Studio

Batıkent

Jungle Pilates & Training Studio - Batıkent Ankaradevamını oku... Adres: Yenibatı mahallesi Palandöken caddesi 16/1 Yenimahalle/Batıkent Ankara

Touche Trainer Pilates Studio

Çayyolu

Touche Trainer Pilates Studio 4 katlı bir salondur. İçerisinde Mat Pilates, Reformer Pilates (Chair, Barrel) , Bungee Fly (Ankara'da ilk), Zumba, Motr, Kick Boks ve Cross Fit alanıyla size geniş, ferah ve uzman kadrosuyla kaliteli spor yapabilme imkanı sunan bir pilates studiosudur.devamını oku... Adres: Konutkent Mah. 2945. Cadde No:85 Çayyolu - Ankara

Zep Pilates Stüdyosu - Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Şehit Osman Avcı Mahallesi 1404. Cadde No:6 Daire: 141 Eryaman-Ankara

Salsa Ankara Dans Pilates

Bahçelievler

Salsa Ankara Dans Kursunda pilates derslerimizi ücretsiz denemeye bekliyoruz.devamını oku... Adres: 3. Cad. No: 38 Bahçelievler-Ankara

bySANAT Pilates

GOP

devamını oku... Adres: Mahat Magandi cad. 26/1 GOP-Ankara

Lets Fit Mustafa Kemal

Mustafa Kemal Mahallesi

Ems egzersiz sistemlerinde 8 yıllık tecrübemizle sizlerleyiz.

Birçok sistem ve cihaz tecrübesi olan antrenörlerden oluşan bir ekibiz.

Güncel olarak Türkiye'nin en donanımlı ve kaliteli sistemi olan @aq8system wireless ems sistemi üyelerimizde aldığımız başarılı sonuçların kazanılmasının en önemli etmenlerindendir.

AQ8 kablosuz ems sistemi sizlerin amaçları doğrultusunda sisteminde

  • güç antrenman sistemi
  • kassal dayanıklılık antrenman sistemi
  • kardiyo antrenman sistemi
  • yağ yakımı antrenman sistemi
  • hiit antrenman sistemi
  • core antrenman sistemi
  • selülit antrenman sistemi olmak üzere birçok programı antrenörlerin kullanımına bırakmıştır.
Önemli olan da Türkiye'de buna benzer birçok cihaz olmasına rağmen sistemin geçmişi, geçerliliği, güvenirliliği, kalitesi ve verimliliği gibi sorulara cevap vererek tercihinizi yapmanız olacaktır.devamını oku...
Adres: Mustafa Kemal Mah. 2158. Sokak 2/A Musfata Kemal - Ankara

Trio Pilates Yoga Studio

Bağlıca

devamını oku... Adres: Yeni Bağlıca Mah. 1180. Cad. No:1 Daire:8 Bağlıca - Ankara

Home Pilates

Çankaya

devamını oku... Adres: Birlik Mahallesi 435. Cadde 458. Sokak 24/9 Çankaya-Ankara

Nuya Academy Pilates Stüdyosu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı mah. 3381.cad. No:19/ C1 Elbizia İş Merkezi Çayyolu / Ankara

Quads Team Pilates

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Jolly Fiz Pilates

Eryaman

devamını oku... Adres: Altay Mah. Ayaş Yolu Bulvarı No: 212 Ata Yıldız Platinum Plaza Kat:7 No:35 Eryaman - Ankara


İlk önce Amerika'daki profesyonel dansçılar tarafından yaralanmalardan sonra iyileşme dönemi için etkili bir şekil olarak kullanılmış ve aynı zamanda dünya çapında popülerliği hızlı bir şekilde artmış ve Madonna ve Jennifer Aniston gibi müptelaları bulunmaktadır.

Pilatesin sağlığa yararları nelerdir?

Pilatesin sağlığa yararları konusunda birçok rapor vardır. Ama bu raporların çok azı bilimsel deneye dayanmaktadır ve bu alanda daha fazla araştırmanın yapılması gerekmektedir.

Anne-Marie Zulkahari pilatesi 30 yıldan fazladır öğretmektedir ve ayrıca Pilates Kurumu öğretmen eğitimi organizasyonunun kurucularından biridir. Pilatesin vücut duruşunun gelişmesine, kas oranının ve esnekliğinin, karın kaslarının, eklemlerin hareket etmesini, aynı zamanda stres ve tansiyonun dindirilmesini sağlamaktadır.

Pilates sırt ağrısını dindirebilir mi?

Pilatesin düşük oranda sırt ağrısını dindirdiği hakkında birkaç kanıt bulunmaktadır. Egzersizlerin etkili olması için kişiye özel olarak belirlenmeli ve aynı zamanda kalifiye bir öğretmen tarafından öğretilmelidir.

Pilates kilo vermeye yardımcı olabilir mi?

Pilates kilo vermek için etkili bir aktivite değildir. Ama Anne-Marie pilatesin kilo vermeye destek olduğunu ve daha iyi bir görünüş için etkili olduğunu söylemiştir. Eğer kilo vermek istiyorsanız, pilatesle birlikte sağlıklı beslenme ve yüzme, yürüyüş ya da bisiklet gibi bazı aerobik aktivitelerini birleştirmelisiniz.

Pilates için çok mu yaşlıyım?

Hayır. Pilates her yaşta insan için uygun bir spordur. Londra'nın kuzey batısında eğitim veren Marie 80 yaşlarında öğrencilerinin olduğunu belirtmiştir. Marie,"Hiçbir zaman başlamak için geç değildir" demiştir. "Pilates ile birlikte kişiye özel egzersiz programını geliştirebilirsiniz. Daha yaşlı yetişkinlerle denge, vücut duruşu, koordinasyon ve nefes alıp verme konusunda çalışma yapıyoruz. Daha hafif egzersizlerle onların zayıflıkları üzerinde çalışmayı teklif ediyorum ve onların hareket etme kapasitesini geliştiriyorum."

Pilates yapmak için fit mi olmalıyım?

Hayır. Pilates her vücut tipine sahip insanlar için uygundur. Pilatese hakim olan kişiler, pilatesin aktivite seviyenizi arttırmak için daha nazik bir spor olduğunu söylemektedirler. Özellikle de hareketli değilseniz, ağrınız veya yaranız varsa pilates sizin için önem taşıyacaktır.

Anne-Marie birçok müşterisinin fit olmadıkları için pilates yaptıklarını söylemektedir. Pilates sayesinde daha az aktif olan kişilerin fitness seviyelerini yükseltmek için adapte edilebileceğini ve aynı zamanda çok fit olan birinin mücadele etmesini sağlamaktadır. Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce, eğer sağlık koşulları ya da yaralanmalar gibi sağlık sorunlarınız varsa sağlık profesyonellerinden tavsiye almaya çalışmanız daha uygun olacaktır.

Pilates yaparken yaralanma olasılığım var mı?

Pilates nazik ve aynı zamanda etkisi düşük olan bir egzersizdir. Yaralanmalar yaygın değildir. Ama kalifiye bir öğretmen ve kendinizi fazla zorlamayacağınız seviyede bir sınıf bulmanız önemlidir. Eğer şimdi egzersiz yapmıyorsanız ya da yaralarınızın iyileşmesini bekliyorsanız, sınıfa başlamadan önce pilates öğretmeninize ve sağlık danışmanından tavsiye almanız önemlidir.

Pilates ve yoga arasındaki fark nedir?

Hem pilates hem de yoga güç, denge, esneklik, vücut duruşu ve iyi nefes alıp verme tekniklerini geliştirme konusuna odaklanmaktadır. Akıl ve beden arasındaki birlik üzerinde etkisi ile yoga, pilatesin sahip olmadığı daha fazla ruhsal etkiye sahiptir. Yoganın ana bileşenleri vücut duruşu ( tüm vücudun gücünü ve esnekliğini arttırmaya dayalı hareketler) ve nefes alıp vermektir.

Pilates de nefes alıp vermeyi kullanır; ama pilatesin egzersizleri vücudun belirli bölümlerini hedef alan daha belirli hareketlerine odaklanmaktadır. En iyi pilates sınıfları öğretmenin her bir kişinin gücüne ve zayıflıklarına uygun programları geliştirmek için kurulanlardır.

Pilates aletleri ile yapılan ve minder üzerinde yapılan egzersiz arasındaki fark nedir?

Joseph Pilates egzersizleri özel aletler üzerinde yapılmasını ve daha sonra da öğrencilerin evde pilates yapmaları için minder/mat egzersizleri geliştirmiştir.

Minderde yapılan pilatesle, egzersizler çoğunlukla minderler üzerinde yapılır ve bazen de bantları esnetmek ve jimnastik topu gibi küçük ekipmanlar kullanılır.

Belirli tıbbi koşullar için, aletlere dayalı pilates daha uygun olabilir. Çünkü ekipman ve daha küçük sınıf grupları bireylerin ihtiyaçlarına göre şekillendirme yapılabilecek egzersiz programları anlamına gelmektedir.

Alet kullanan sınıflar bireylerin ilgisini en yüksek seviyede tutar. Ama bunlar genellikle daha pahalıdır. Aletler vücudunuzu geliştirmek için direnç sağlamak için kullanılır ve vücudunuzu destekleyip ihtiyaçlarınıza bağlı kalır.

Sınıf ya da öğretmen seçerken nelere dikkat etmem gerekir?

Minder üzerinde yapılan pilates öğretimi için 3 seviyede ilerlemek gerekmektedir. Ama pilates için alet kullanımı hakkında bir özellik istenmemektedir.

Pilates öğretimine geçmek için birçok yol vardır. Tüm öğretmenler gerekli birşekilde ulusal olarak tanınan özelliklere sahip değillerdir. Ama belki de pilates eğitiminden geçmiş olabilirler.

Eğlence merkezleri ve sağlık kulüpleri gibi çoğu sağlık ve fitness sağlayıcısı öğretmenlerin profesyonel olmasını sağlamaya çalışırlar ve öğretmenlerin sağlık ve fitness endüstrisine uygun standartlarında olmasını temin ederler. Bu bağlamda profesyonel öğretmenler hakkındaki bilgilere internet vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Tekrar belirtmek gerekirse pilates öğretmenlerin hepsi belirli bir kuruma bağlı değillerdir.

Sağlık durumu, fitnes seviyesi ya da bütçe gibi fiziksel ihtiyaçlarınıza uygun olacak öğretmeni seçmek önem taşımaktadır. Göz önünde bulundurulması gereken diğer noktalar da öğretmenin eğitim ve öğretim tecrübeleridir. Anne-Marie, iletişimde bulunabileceğiniz bir öğretmen seçmeniz gerektiğini iletmektedir. Bu şekilde de gideceğiniz sınıfta eğlenmeniz mümkün olacaktır. Yakın çevrenizde size uygun eğitimli pilates öğretmeni bulmak için araştırma yapmaya başlayın.