PİLATES: SPINE TWIST (OMURGA KIVIRMA) HAREKETİ

blog yazısı ekle !

PİLATES: SPINE TWIST (OMURGA KIVIRMA) HAREKETİ

"Spine Twist" adı verilen teknik, arka bölgeyi esneten ve güçlendiren iddialı mat pilatesi egzersizlerinden birisidir. Bu egzersiz, sakatlıklardan daha az etkilenmeyi sağlayacak şekilde, omurga ve gövdenin hareket kabiliyeti aralığını arttırır. Hareket boyunca pelvisin sabit olarak tutulması, hareket başlangıçlarının güç evinden (power house) yapılmasını öğretir. Ayrıca bu teknik yardımıyla postür daha iyi bir seviyeye getirilebilir. Doğru nefes alma tekniği ile birlikte uygulanabildiği takdirde, bu egzersiz akciğerlerden kullanılmış havanın tamamıyla uzaklaştırılmasına, tam bir nefes verme işleminin gerçekleşmesine yardımcı olur. Ek olarak, tüm beden için koordinasyonu ve stabiliteyi olumlu anlamda geliştiren çalışmalardan birisidir.Australia Sports Institute (ASI GYM)

Çankaya

devamını oku... Adres: Büyük Esat Mah. Kahraman Kadın Sokak 15/A Çankaya - Ankara

Babor Sports Club Pilates

Çukurambar

devamını oku... Adres: 1470 sok. Gökteşehir sitesi No:2 Çukurambar-Ankara

Poseidon Pilates Studio

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Bahçelievler Mah. Azerbaycan Cad. No:38/4 Bahçelievler - Ankara

Lets Fit Batıkent by Okay Köksal

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mah. Palandöken Cad. No:58 Batıkent - Ankara

Aura 8 Pilates & Functional Training Studio

Eryaman

devamını oku... Adres: Şehit Osman Avcı Mah. Melekli Cad. Karma Modern Sitesi No:97 Eryaman - Ankara

PilateSystem Studio Plus

Çayyolu

Türkiye'nin En Büyük Pilates Studyosu olan PilateSystem Studio Plus, yoğunlukla Pilates olmakla birlikte pek çok spor hizmetini de vermektedir.
Tüm Eğitmenler BodySystem Pilates Akademisi mezunudur. Stüdyolarımızda üyelerimizin tüm yağ-kas-su ölçümleri, postür analizleri, antropometrik ölçümleri yapılarak bir PAR Q Testi doldurulur. Düzenli olarak ölçümler tekrarlanarak sonuçlar doğrultusunda değerlendirmeler yapılır.

Studyolarımızda hafta içi 09:00-22:00, hafta sonu 09:00-17:30 saatleri arasında hizmet verilmektedir.
Özel Pilates Dersleri
Grup Reformer Pilates
Grup Mat Pilates
Hamile Pilatesi
Klinik Pilates
Kick Boks
Boks
Zumba
Body Jump
X-Body (EMS System)
Functional Training
Yoga-Fit
Body Barre Class
Tabata
Personel Coaching
Grup Chair
Cadillac
Spine Corrector
Ladder Barrel
Arc Barrel
TRX
Kardiyo Ekipmanları
Vücut Analiz Cihazı Ölçümleridevamını oku...
Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2846. Sokak 2H-1 Dorapark Villaları Çayyolu-Ankara

The Straps Pilates

Çukurambar

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. Protokol Plaza 39 / 96 Çukurambar - Ankara

Bournefit Pilates Studio

Çayyolu

Bournefit;

Çayyolu Alacaatlı Mahallesi'nde personal training hizmeti veren butik bir spor salonudur. En yeni ekipmanlar ve alanında uzman eğitmenler eşliğinde tamamen kişiye özel bir
program çerçevesinde pilates,fonksiyonel antrenman,kickbox,yoga, ve ems branşlarında hizmet vermektedir.

PİLATES REFORMER (bireyselve grup dersleri )

Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kasları güçlendirmeye, esnetmeye ve özellikle içselkarın kaslarının kuvvetlendirilmesine yardımcı olan bir hareket sistemidir. Denge ve nefes teknikleri ile hareketler desteklenir. Omurlarınızın arası açılırken omurga sorunlarınız azalır. Aktif ve enerjik bir hayata kavuşur ve dinç hissedersiniz.

FONKSİYONEL ANTRENMAN

Tüm vücut kaslarını çalıştıran ve vücudun işlevselliğini artıran değişik yoğunlukta ve süredeki hareketler bütünüdür. Kademeli olarak artırılabilen zorluk seviyeleri ile vücut daha dengeli, esnek,
dayanıklı ve hızlı hale gelir. Aktivite düzeyinin azalması, yanlış antrenmanlar, kötü duruş alışkanlıkları ve yaralanmalar nedeniyle eklemlere binen dengesiz yükler günlük yaşamda kasların işlevini yerine getirememesine ve sakatlanmalara neden olabilir. Geleneksel antrenmanların vücudu etkili bir şekilde çalıştıramayacağı düşüncesi fonksiyonel antrenman disiplininin öne çıkmasında rol oynar.

EMS (AQ8)

Spor ve egzersiz yaparken çalıştırılması zor olan kasları çalıştıran giysi, kaslarımızın gelişimine katkı sağlar.EMS antrenmanları sayesinde hiç ağırlık kaldırmadan,
eklemlere ekstra yük bindirmeden kısa sürede yoğun bir çalışma elde edilir.Hem 20 dk ile zamandan tasarruf edip, hem de fitness,cardio ve slim/selülit programı ile hedefe yönelik antrenmanı planlıyoruz.

YOGA

Günümüzde huzursuzluk, depresyon , panik atak,stres v.b rahatsızlıkların daha çabuk atlatılmasına yardımcı nefes teknikleri ve hareketleriyle birleşmiştir. Kaslar gevşerken genel bir zihin ve beden farkındalığı çalışmasıdır.

KICKBOX

Uzakdoğu sporlarının bir araya gelmesi sonucunda oluşturulmuş, güç ve tecrübeye dayanan yumruk ve tekme teknikleriyle iki rakip arasında ringde ve tatemi de yapılan yarışma ve
savunma sporudur.Efor sarf ederken,kalp atım hızını yükseltir,vücuda hem daha fazla oksijen girer hem de yüksek oranda terleme meydana gelir , bununla
birlikte vücutta toksinlerin atılmasına yardımcı olur.devamını oku...
Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi Alacaatlı Caddesi No:36/16 Çayyolu-Ankara

Switch Zone Pilates

Yenimahalle

Switch Zone Pilates Yenimahalle yenilenen şubesinde aletli pilates hizmetine devam etmektedir.
Refomer ,cadillac ,barell, chair gibi pilates ekipmanları üreten Switch Zone Pilates, kendi uzmanlığını ekipmanlarıyla destekleyerek daha hızlı sonuç ve daha kaliteli hizmet vermeyi hedefleyen bir kuruluştur.

Profesyonel ekip ve kişiye özel programlarıyla sizleri sadece formunuza kavuşturmayı değil duruş bozuklukları, bel fıtığı , boyun fıtığı, lordoz, kifoz, skolyoz gibi iskelet sistemi deformasyonlarıyla olan mücadelenize destek olmayı hedefler.

Bu hedefte doktorların aletli pilatesi tavsiye etmelerinin sebebi ise reformer cadillac gibi aletli pilates ekipmanlarının vücudu destekleyerek egzersizin doğru açılarda uygulanmasına yardımcı olması ve egzersiz sirasındaki sakatlıkların ortadan kalmasını sağlamasıdır. Aletli pilates egzersiz sistemini hemen hemen her yaştaki birey yapabilir, sonuç alabilir ve hayat sıtandartlarını yükseltirken yeni bir görünüme kavuşabilir.

Kendin için bir şeyler yapmanın şimdi tam sırası!

Ücretsiz deneme dersi ve detaylı bilgi için lütfen randevu alın.devamını oku...
Adres: Çarşı Mahallesi Ragıp Tüzün Caddesi No: 152-8 Yenimahalle-Ankara

Jungle Pilates Training Studio

Batıkent

Jungle Pilates & Training Studio - Batıkent Ankaradevamını oku... Adres: Yenibatı mahallesi Palandöken caddesi 16/1 Yenimahalle/Batıkent Ankara

Touche Trainer Pilates Studio

Çayyolu

Touche Trainer Pilates Studio 4 katlı bir salondur. İçerisinde Mat Pilates, Reformer Pilates (Chair, Barrel) , Bungee Fly (Ankara'da ilk), Zumba, Motr, Kick Boks ve Cross Fit alanıyla size geniş, ferah ve uzman kadrosuyla kaliteli spor yapabilme imkanı sunan bir pilates studiosudur.devamını oku... Adres: Konutkent Mah. 2945. Cadde No:85 Çayyolu - Ankara

Zep Pilates Stüdyosu - Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Şehit Osman Avcı Mahallesi 1404. Cadde No:6 Daire: 141 Eryaman-Ankara

Salsa Ankara Dans Pilates

Bahçelievler

Salsa Ankara Dans Kursunda pilates derslerimizi ücretsiz denemeye bekliyoruz.devamını oku... Adres: 3. Cad. No: 38 Bahçelievler-Ankara

bySANAT Pilates

GOP

devamını oku... Adres: Mahat Magandi cad. 26/1 GOP-Ankara

Lets Fit Mustafa Kemal

Mustafa Kemal Mahallesi

Ems egzersiz sistemlerinde 8 yıllık tecrübemizle sizlerleyiz.

Birçok sistem ve cihaz tecrübesi olan antrenörlerden oluşan bir ekibiz.

Güncel olarak Türkiye'nin en donanımlı ve kaliteli sistemi olan @aq8system wireless ems sistemi üyelerimizde aldığımız başarılı sonuçların kazanılmasının en önemli etmenlerindendir.

AQ8 kablosuz ems sistemi sizlerin amaçları doğrultusunda sisteminde

  • güç antrenman sistemi
  • kassal dayanıklılık antrenman sistemi
  • kardiyo antrenman sistemi
  • yağ yakımı antrenman sistemi
  • hiit antrenman sistemi
  • core antrenman sistemi
  • selülit antrenman sistemi olmak üzere birçok programı antrenörlerin kullanımına bırakmıştır.
Önemli olan da Türkiye'de buna benzer birçok cihaz olmasına rağmen sistemin geçmişi, geçerliliği, güvenirliliği, kalitesi ve verimliliği gibi sorulara cevap vererek tercihinizi yapmanız olacaktır.devamını oku...
Adres: Mustafa Kemal Mah. 2158. Sokak 2/A Musfata Kemal - Ankara

Trio Pilates Yoga Studio

Bağlıca

devamını oku... Adres: Yeni Bağlıca Mah. 1180. Cad. No:1 Daire:8 Bağlıca - Ankara

Home Pilates

Çankaya

devamını oku... Adres: Birlik Mahallesi 435. Cadde 458. Sokak 24/9 Çankaya-Ankara

Nuya Academy Pilates Stüdyosu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı mah. 3381.cad. No:19/ C1 Elbizia İş Merkezi Çayyolu / Ankara

Quads Team Pilates

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Jolly Fiz Pilates

Eryaman

devamını oku... Adres: Altay Mah. Ayaş Yolu Bulvarı No: 212 Ata Yıldız Platinum Plaza Kat:7 No:35 Eryaman - Ankara


Talimatlar:

1. Bacaklarınız vücudunuzun önünde uzanmış ve kollarınız yana doğru gevşemiş pozisyonda olacak şekilde matınızın üzerine oturun. Her iki oturma kemiği üzerine, ağırlığınızı dengeli bir şekilde paylaştırarak ve mümkün olduğunca uzamış şekilde olmaya özen gösterin.

2. Bacaklarınızı hafifçe birbirine baskılayın ve sonunda topuklara doğru kuvvetlendirin. Ayağınızı ve parmaklarınızı esnetin.

3. Göbeğinizi omurganıza doğru içinize çekin, abdominal kaslarınızı kuvvetlice sıkın.

4. Kollarınızı omuz hizasında kaldırın. Avuç içleriniz aşağı bakar ve parmak uçlarınız ileriyi işaret eder bir pozisyonda olmalısınız. Bu durum sanki bir "T" harfine benzemeye çalışmak olarak düşünülebilir.

5. Nefes alırken, göbeğinizi çekerek sıkın. Üst bedeninizin ve omurganızın uzayarak, başınızın üst bölgesi ile sanki tavana değecekmiş gibi yükseldiğinizi düşünün.

6. Hareketi gövdenizden başlatın ve olabildiğince sağa doğru bükülün. Kalçalarınızın mat zemininden ayrılmasına kesinlikle izin vermeyin. Kalçalarınızı ve bacaklarınızı bir arada tutabilmek için hafifçe baskılayın. Bir diğer versiyonda, döneceğiniz yöne doğru iki aşamalı bir bükülme hareketi de gerçekleştirebilirsiniz.

7. Bedeninizi merkeze geri alırken, derin bir şekilde nefes alın ve kollarınızın açıklığını koruyun.

8. Şimdi sola doğru bükülürken, tamamen nefes verin ve mümkün olduğunca uç noktaya kadar bükülmeye çalışın. Nefes alın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün.

9. Her defasında daha fazla bükülmeye ve daha fazla nefes vermeye çalışarak, bu egzersizi üç tur olarak gerçekleştirebilirsiniz. En son olarak, başlangıç noktasına dönüp, kollarınızı yanlara bırakarak gevşeyebilirsiniz.

Uyarılar:

Fiziksel faydaları ile birlikte, Spine Twist hareketi, hareketlerinizle nefesinizi koordine etmeyi öğreten bir tekniktir. Aşağıdaki bazı noktaları göz önünde bulundurmanız yararınıza olabilir.

- Pelvisinizin sabit ve egzersiz boyunca yerinden oynamadığından emin olun.

- Her nefes verme esnasında, sanki ıslak bir bezi sıkıyormuş gibi, eski havayı ciğerlerinizden tamamen dışarı attığınızı düşünün.

- Bükülme ve sonrasında merkeze geri dönme aşamasında, derin abdominal kaslarınızı kullandığınızı hissedin.

- Ayaklarınızdan topuklarınıza kadar var olan esnemeyi hissedin.

- Bükülme (twist) hareketi boyunca, mümkün olduğu kadar en uzamış şekilde oturmaya çalışın.

- Hareket boyunca kalçalarınızı sıkıştırın.

- Başınızın, hareketi en son olarak gerçekleştirmesini sağlayın. Başınızı rahatlatmak amacıyla, hareketi baş bölgesinden başlatmamaya özen gösterin.

- Başınızı üst bölgesinin yukarıda ve tavana dokunacakmış gibi bir hayali doğrultuda olduğundan emin olun. Boynunuz kısalmasın ya da omuzlarınız kamburlaşmasın.

Özet:

Postürünüzü düzeltin. Spine Twist hareketi ile omurga etrafındaki kaslar esnetilir ve güçlendirilir. Sırtınızdaki kasların esnemesi ve her yöne rahatlıkla hareket edebilecek bir rahatlığa ulaşması, sizi sadece olası sakatlıkların zararlı etkilerinden daha fazla korumakla kalmaz, aynı zamanda günlük hayatınızda bile oldukça etkili yararlar sağlar. Daha fazla bükülebildikçe, omurlar arasındaki boşluğunuz rahatlayacak ve böylelikle omurganız uzama ve destek konusunda rahatlayacaktır. Hareket esnasında nefesinizi koordine etmek, kanınızdaki oksijen seviyesini arttırarak, kalıcı bir enerjiye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Daha fazla bükülebilmek, daha uzun görünebilmenizin sırrı olabilir.