PİLATESİN FAYDALARI

blog yazısı ekle !

PİLATESİN FAYDALARI

Pilates neredeyse vücudunuzdaki bütün kasları çalıştırırken onlara esnek bir görünüm sağlar. Diğer sporların aksine pilates kaslarınızı güçlendirirken şişkin kas görünümüne sebep olmaz. Dansçılar ve balerinler ile jimnastikçiler bu nedenle pilatesi tercih etmektedirler. Vücudumuzda yer alan dengeleyici kasların güçlenmesine bu sayede de vücut dengesinin sağlanmasına yarar gösterir.

Pilates egzersizleri ayrıca zihin için de vücut için olduğu kadar faydalı olup stresten uzaklaştırır, vücudu rahatlatır. Kontrollü ve tam konsantrasyon ile yapılan bir spor olduğundan dengeyi geliştirir, zihni açar ve dinlendirir. Pilates kişinin vücudunu tanımasına yardımcı olur. Vücudunun ne kadar güçlü, esnek ya da kontrollü, dengeli olduğu konusunda bilinçlenmesini sağlarBayanlarda özellikle karın, basen ve kollar zayıf kaslardır ve yağlar da bu bölgelerde birikir. İlerleyen dönemlerde kilo alıp verme ya da hamilelikten sonra yine bu bölgelerde sarkmalar görülebilmektedir. Bu sarkmaların toparlanması, yağların yakılması ve yine bu bölgelerde ki kasların güçlenmesi pilatesin en büyük yararları arasında yer almaktadır. Pilates göbek sorunu olanların da yine göbeklerini sağlıklı eritmelerini sağlamakla birlikte sıkılaşma da fayda sağlamaktadır.

Pilates Prensipleri:

1.Kontrol

2.Nefes

"Akciğerlerin tamamen boşaltılması başlı başına bir sanattır ve malesef en önemli adım olan doğru nefes alıp vermek, en az anlaşılanıdır"

3.Akıcılık

"Bedeni inşa eden, zihnin kendisidir"

4.Merkezleme

"Fiziksel olarak iyi hissetmenin, mental rahatlığın, ruhsal barışın kazanımı ve zevki, sahibi için paha biçilmezdir"

5.Kesinlik,Doğruluk

"Doğru yapılan iki hareket, düşünmeden ve kontrolsüzce yapılan on hareketten daha iyidir"

6.Konsantrasyon