Ankara Hamile Pilatesi

Hamile Pilatesi Ankara Pilates

HAMİLE PİLATESİ

Uzmanlar, Hamile pilatesini ağrılara karşı en iyi çözüm olarak görmektedir. Anne adayının nefes alıp vermedeki zorlukları, duruşunu düzeltmesi, halsizlik, beklenmeyen kas kasılmalarına karşı hamile pilatesi önerilmektedir. Böylece kasların esnek ve dayanıklılığı artırılarak normal doğumu da mümkün kılmaktadır. Hamile pilatesi normal doğum sürecine olumlu etki etmektedir ve anne adaylarını normal doğum yapmaya yönlendirmektedir.


Hamilelik, kadınların yaşadığı hassas bir dönemdir. Hamilelik dön...
devamı...

Pilates Salonu Ara

Arama Sonuçları

Premium Hamile Pilatesi

VIP+ Hamile Pilatesi

toplam 73 sonuç bulundu.
1 - 30 arası gösteriliyor.
Hamile Pilatesi Ankara Pilates

HAMİLE PİLATESİ

Uzmanlar, Hamile pilatesini ağrılara karşı en iyi çözüm olarak görmektedir. Anne adayının nefes alıp vermedeki zorlukları, duruşunu düzeltmesi, halsizlik, beklenmeyen kas kasılmalarına karşı hamile pilatesi önerilmektedir. Böylece kasların esnek ve dayanıklılığı artırılarak normal doğumu da mümkün kılmaktadır. Hamile pilatesi normal doğum sürecine olumlu etki etmektedir ve anne adaylarını normal doğum yapmaya yönlendirmektedir.


Hamilelik, kadınların yaşadığı hassas bir dönemdir. Hamilelik döneminde aylar geçtikçe bazı değişimler görülebilir. Bu durum hamileliğe bağlı olup vücudun duruşunda ve fiziksel görünümde değişikleri de beraberinde getirir. Hamilelik döneminde ağrılar anne adayının yaşadığı en büyük sorunlardandır. Ağrıların temel sebebinde anne adayının oturma, yatma kısaca duruş pozisyonlarındaki yanlışlar yatmaktadır. Ayrıca bebeğin pozisyonları da anne adayında ağrılı bir sürece sebebe olabilir.


HAMİLE PİLATESİNİN ANNE ADAYINA FAYDALARI NELERDİR?


Duruş bozukluklarını tedavi eder. Hamile kadınların karınlarının büyümesi vücudunun dengesini değiştirmektedir. Ayrıca artan ağırlık ile birlikte omurgaya yüklenme daha fazladır. Uygun hareketler ile bir nokta da toplanan ağırlık tüm vücuda dağıtılmaya çalışılır. Dengeyi kontrol ederek vücuttaki bütün kasları çalıştırmak hedeflenir.

Kemik ve iskelet sisteminin esnekliğini ve dayanıklılığını artırır. Tutulmalara, kasılmalara karşı hamile pilatesi hareketleri uygulanır. Böylece uzun süreli gevşeme sağlanır.

Doğum sürecindeki ağrıları azaltarak, doğumu çabuklaştırır. Karın bölgesinde bulunan kasların yapısını güçlendirir. Böylece doğum esnasında kasılmaları kontrol ederek ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Doğum sonrası süreç olan lohusalığa olumlu katkıları vardır. Doğum sonrası anne vücudunun kısa sürede ve hızlı bir şekilde eski haline dönmesini sağlar. Bozulan uyku düzenini yeniden edinerek vücudu dinlendirme süreci başlar.

Hamilelikte kadınlarının duygularının daha hassaslaştığı ve psikolojinin de değişiklik gösterdiği bu süreçte rahatlamam sağlar. Bir anne kendine ne kadar iyi bakarsa bebeğinin de iyi olması anlamına gelir. Böylece hem bebeğinin iyi olması hem kendinin iyi olması huzuru beraberinde getirir.

Ödeme ve şişliklere karşı kalkan görevi görür. Vücutta toplanan su normal bir insanın vücuduna göre iki kattır. Aynı zamanda şişliklerin de oluştuğu görülmektedir. Hamile pilatesi egzersizleri ödemi atmaya yardımcı olur. Derinin esneklik kazanması ile şişliklerin inmesi sağlanır.

Sindirim sisteminin işleyişini düzenler. Gaz sorununu ortadan kaldırır. Sadece fiziksel olarak değil iç sisteminde işleyişine katkısı büyüktür. Bunlardan biri tüketilen besinlerin sindirimini kolaylaştırır.

HAMİLE PİLATESİ HAMİLELİĞİN HANGİ AYLARINDA YAPILIR?


Hamile pilatesi 3. Ayda başlar. Hamile pilatesinde özellikle yoga hareketleri, esneme- gerilme hareketleri ile omurga sistemi kuvvetlendirilir. Hamile pilatesinin yanı sıra yürüyüş egzersizleri de haileler için uygun görülen egzersizler arasındadır. Yürüyüşün hafif tempolu olması dikkat edilmesi gereken önemli unsurdur.

Hamileliğin 3 ve 6. Aylarında pilatese devam edilir. Pilatese ilave hareketler yine devrededir. Ancak hamile pilatesindeki pozisyonlardan sırt üstü olarak yapılan egzersizlerden uzak durmak gerekir. Çünkü bebeğin duruşu ve annenin güvenliği için önemlidir. Bu aylarda hamile pilatesinde önemli olan hareket çeşitleri yan duruş ve oturma gibi pozisyonlar anne ve bebek sağlığı için daha uygundur.

6 ve 9. Aylarda bebeğin gelişimini tamamlayıp büyüme başladığı süreçtir. Dolayısıyla anne adayı hamile pilatesinde hareketlerinin daha hassas yapılması gerekir. Hamile pilatesinin bu dönemdeki hareketleri oturur pozisyondakilerdir.

Kısacası hamilelik süresi boyunca hamile pilatesi yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken aylara göre egzersizler yapılmasıdır. Hamile pilatesine başlamak ve sonrasında devam ettirilmesi için kişinin doktoruna ve fizyoterapistlerin önerilerine uygun hareket edilmelidir. Mutlaka doktorların muayenesinden sonra öneriler doğrultusunda hareket edilmelidir.

HAFTADA KAÇ SAAT HAMİLE PİLATESİ YAPILIR?


Her hamilelik dönemi birbirinden farklılık gösterir. Mevsimin durumu, anne adayının bünyesi, hamilelik sürecinin kaçıncı ayda olduğu gibi faktörler hamile pilatesinin süresini etkiler. Hamile olan bir kişi ile hamile olmayan bir kişinin yapacağı pilates süreci de farklıdır. Hamile olan bir kişi egzersiz sürecini etkilemekte, anneyi ve bebeği yormadan kısa süreler ile yapılmalıdır.

Bir günde hamile bir kadın en fazla yarım saat hamile pilatesi yapması gerektiği uzmanlar tarafından belirlenen standart bir süredir. Yine hamile kadınlar haftanın her günü hamile pilatesinden kaçınmalıdırlar. Haftanın 3 veya 4 günü hamile pilatesi için yeterli olacaktır. Hatırlatmakta fayda görüyorum; yoğun hareketlerden uzak durulmalıdır.

HAMİLE PİLATESİ NASIL YAPILIR?


Hamile pilatesi normal pilates hareketlerine göre daha hafif ve kısa sürelidir. Böylece hamile kadınların hamile pilatesi yaparken çok fazla yorulmadan, kendini ve bebeği incitmeden sakin hareketleri içeren bir program oluşturulması gerekir. Öyleyse temel hatları ile hamile pilatesi nasıl yapıldığına dair adım adım inceleyelim:

Hamile pilatesinin ilk adımı odaklanmadır. Vücudunun bütün bölümlere harekete uygun ve eş zamanlı hareket etmelidir. Yapılacak hareketlere odaklanmak hayata kısa bir mola vermek demektir. Bu da zihinsel rahatlamayı beraberinde getirir.

İkinci adım hamilelerin en çok sorun yaşadığı nefestir. Nefesi hareketlerin hangi noktasında alıp hangi hareket sırasında verileceğini öğrenmek nefes sayısının düzenlenmesinde etkili bir egzersizdir.

Hamilelik süreci zor ve yoğun duyguların yaşanması ile yıpratıcı olmaktadır. Bu durumda gevşeme egzersizleri bu yoğunluğu azaltıp derinlemesine rahatlık sağlar.

DOĞUM SIRASINDA HAMİLE PİLATESİ YAPMANIN FAYDALARI NEDİR?


Hamile pilatesi hareketlerinden Konsantrasyon egzersizleri ile anne doğuma odaklanarak bebeğin bu süreçte daha kolay doğmasına katkı sağlar.

Doğum esnasında derin ve güçlü nefes alıp verme işleminde başarılıdır. Böylece kasılmaları önleyerek gevşeme sağlanır.

Doğum sırasında annenin kontrollü ve bilinçli hareket etmesi kolaylaşır. Panik, endişe ve korkuya izin verilmez.

Doğum sırasında normal doğum ile gerçekleşen süreç hem annenin sağlığını hem de bebeğin sağlığı korunur.

Doğumun kısa sürede tamamlanmasını sağlar. Hamile pilatesi güçlü kaslar esnekliği de beraberinde getirir. Böylece doğum da bebeğin hayata gözlerini açması için çok zaman harcanmaz.