SONBAHARDA EGZERSİZ İPUÇLARI

blog yazısı ekle !

SONBAHARDA EGZERSİZ İPUÇLARI

Sonbahar yaklaşırken, nedense, kimi insanların içinde spora karşı bir ilgisizlik gelişiyor Kim bilir? Belki yağmurlu havalar yüzünden, yemyeşil çimlerin üzerine matınızı sererek şöyle doya doya pilates çalışamadığınızdandır. Belki de gitgide soğumakta olan dış dünya, size spor salonuna gidilemeyecek kadar korkunç görünüyordur bu mevsimde.

Nedeni her ne olursa olsun, sonbaharda da tüm diğer alanlarda olduğu gibi pilates konusunda da ilginizi ve egzersiz programı disiplininizi canlı tutmak adına, işlerinizi kolaylaştıracak birkaç küçük önerimiz var.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates


1. Antrenman çizelgesi hazırlayın: İlk iş olarak önünüze bir takvim alın ve tüm önemli işlerinizi belirleyerek, ona uygun bir şekilde ve kaçışın mümkün olmayacağı bir program oluşturun. Çocuğunuzun okulu, gösterisi, arkadaşınızın doğum günü partisi, mesai saatleri, dinlenme saati gibi tüm önemli durumları göz önünde bulundurmak yararınıza olacaktır.

2. Sabah kahvaltısından önce çalışın: Sonbahar sabahlarınıza tüy gibi hafif ama enerjik başlamanızı sağlayacak bu yöntemle, zaman geçtikçe gelip kapınızı çalacak olan o malum kış yağlarını nasıl da durdurduğunuzu sevinçle takip edeceksiniz. Elbette zamanlamaya küçük bir duş alma süresini de sıkıştırmayı unutmayın.

3. Çalışma alanınızı hazırlayın: Eğer evde, bodrumda, otel odasında ya da her nerede çalışacak olursanız olun; pilates için uygun olan bir miktar alanı ve gerekli ise tüm malzemelerinizi hazırlayın. Böylelikle başlamanız gereken zamanda, gecikme ya da tamamıyla vazgeçme için bahaneniz kalmayacaktır.

4. Bir takım arkadaşı belirleyin: Birlikte antrenman takip edebileceğiniz, entegre olmakta zorluk çekmeyeceğiniz bir çalışma arkadaşınız olsun. Tek başınıza çok çalışkan olabilirsiniz ancak sosyal medya hesaplarınız gibi dikkat dağıtıcı birçok unsur da çalışıyor olacaktır.

5. Bir günlük tutun: Egzersiz yaptığınız günlerde öğrendikleriniz, hissettikleriniz ya da aklınıza gelebilecek kimi küçük pilates notları için bir günlüğünüz olsun ve onu cömertçe kullanmaktan çekinmeyin.

6. Vücudunuzu yenileyin: Çalışmalardan sonra, midenizi ve dolayısıyla tüm sisteminizi sağlıklı yağlar, mineraller ve sularla doldurmalısınız. Harcayacağınız enerji miktarını ve ardından gelebilecek olan açlık hissini, asla fazla yemek yemek için bir bahane olarak kullanmayın. Sağlıklı beslenme disiplinini mümkün olduğu kadar korumalısınız.

7. Değişiklikleri deneyin: Farklı eğitmenlerin çalışmalarına katılın, dışarıda küçük romantik yürüyüşler yapın, ev işlerinizi müzik dinleyerek ve dans ederek yapın, merdiven çıkın, odun taşıyın ya da bahçenizdeki sevimli sarı yaprakları temizleyin. Elbette yapacağınız tüm hareketler, pilates egzersizi gibi yarar hanenize kaydedilecektir.