GERÇEKTEN PİLATES YAPIYOR MUSUNUZ? 2. BÖLÜM

blog yazısı ekle !

GERÇEKTEN PİLATES YAPIYOR MUSUNUZ? 2. BÖLÜM

Hangi hareketlerin Pilates olduğunu ve hangilerinin olmadığını biliyor musunuz? Peki, ya ekipmanlar hakkında düşünceniz nedir? Hangi ekipmanların sadece Pilates egzersizlerine özgü olduğundan emin misiniz?

Eğer yazımızın ilk bölümünü okuduysanız, orada Pilatesin giderek yaygınlaşmaya başladığını ve kullanılan hareketlerin ve ekipmanların da çeşitli spor merkezleri tarafından farklı egzersiz düzenleriyle birleştirilerek ortaya yeni bir şeyler çıkartıldığından bahsetmiştik.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates
Böyle bir durumda da özellikle Pilates üzerine yoğunlaşmak isteyen kişilere yardımcı olması amacıyla, gerçek pilates egzersizlerini, diğerlerinden ayırmanıza yardımcı olabilecek bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz.

1 KULLANILAN ALET VE EKİPMANLAR

Pilatesin içerisinde reformerlar, makaralar, büyük yayları olan aletler ve matlar yer alır. Köpükten yapılmış sopalar, elastik bezler veya şişme toplar yoktur.

2. ESNEME

Pilates içerisinde aktif olarak esnemenize yarayan hareketler bulunmaktadır. Fakat spor salonlarında tavsiye edilen çeşitli sabit duruşlar veya pozisyonlar pilates değildir.

3. MÜZİK

Belki Pilates stüdyoları içerisinde hafif bir ortam müziği çalabilir ancak dersler başladığında duyacağınız tek ritim kalbinizden gelen olacaktır.

4. TEKNİK

Pilatesi, başlı başına kendine has tekniği olan bir egzersiz sistemidir. Farklı danslar, farklı sporlar veya farklı egzersiz düzenlerinden alıntılar içermez.

5. ÇEVRE

Pilates doğal ışıkla ve taze havanın girişinin sağlandığı kapalı ancak ferah bir mekânda gerçekleştirilmektedir. Bulunduğunuz yerdeki ışıkları kısmak veya odayı ısıtmak Pilatese ait teknikler değildir. Pilates egzersizlerinde önemli olan vücudunuzdan elde ettiğiniz ısıyı kullanmaktır.

6. OMMM

Pilates egzersizleri hızlı bir duş ve vücut fırçalama ile tamamlanabilir. Egzersizleriniz sonrası meditasyona başlamak veya nefes egzersizleri gerçekleştirmek bunların içine dâhil değildir.

Elbette burada önemli olan ilgilendiğiniz egzersiz sistemini yakından tanımanızdır. Aksi takdirde size kendinizi iyi hissettiren bir eğitmen veya spor salonu bulduysanız ve düzenli olarak takip ediyorsanız, ihtiyacınız olan etkileri de kendiniz için görmeye mutlaka başlayacaksınızdır.