PİLATES VE SAĞLIĞIMIZ

blog yazısı ekle !

PİLATES VE SAĞLIĞIMIZ

Pilates çalışırken, her şeyden arınarak; matınızı serer ve vücudunuzun örneğin karın kaslarını güçlendirip sıkılaştıracak olan hareketlerinize başlarsınız.

Egzersizler, genellikle belli bir sırada, birbirini takip edecek şekilde tekrar edilir. Bu özel alıştırmaların "Hundred, Criss-Cross, Elephant, Swan" gibi isimleri vardır. Oldukça kolay gibi görünebilecek olan bu hareketler, aslında oldukça önemli bir şekilde hassasiyet ve kontrol gerektirecektir. Tüm bu program rastgele bir takım yorulma aktiviteleri sergilemek değildir; teknikler üzerinde güçlü vurgular yapılmalıdır.

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates


Pilates yapmak isterseniz, bir egzersiz matı üzerinde, salondaki bir eğitmen yardımı ile bunu başarabilirsiniz; bunların yanında, aletli pilates çalışmaları için özel ekipmanlarla donatılmış pilates sınıflarını da tercih edebilirsiniz. Pilates çalışmaları ortalama 45 dk. ile 1 saat arasında bir süreye yayılabilir ancak dilerseniz daha kısa bir zaman aralığında da egzersiz yapmak mümkündür. Pilates yaptıkça, kendinizi daha güçlü, daha şekillenmiş ve esnek olarak hissedeceksiniz. Tüm bunlara ek olarak, çok daha iyi bir duruş ve kendini iyi hissetmenin verdiği iyi his de sizinle birlikte olacaktır.

Pilates programınızı, kardiyo çalışmaları da eklemek koşulu ile haftanın birkaç gününe dağıtabilirsiniz; çünkü pilates aerobik değildir ve bu yüzden farklı sistemlere de çalışmaya da ihtiyaç duyabilirsiniz.

Karın ve kalça kaslarınızı sıkılaştırmak ve bunu yaparken de omurganızı en doğru şekilde tutarak doğru bir duruş kazanmak için çabalıyorsanız, bu durumda ihtiyacınız olan pilatestir. Aynı zamanda bu sistemde, güçlü bir beyin – vücut iletişimi gereksinimi olduğunu gözlemleyeceksiniz. Eğer yogadan hoşlanıyorsanız, muhtemelen bu çalışmalar da sizi oldukça rahatlatacaktır ancak bu kez çok daha yoğun bir karın egzersizi kullanacaksınız.

Her ne kadar pilates karın kası güçlendirici ve esneklik arttırıcı hareketler bütünü olsa da, salt bir kapsamlı güç geliştirme programı değildir. Kol ya da bacak kaslarınızı daha görünür şekilde geliştirmek için bir takım destekleyici çalışmalar da olmalıdır. Programınıza tamamen kardiyo ya da bazı tamamlayıcı yan egzersizler eklemek için profesyonel bir eğitmenden destek almanız yerinde olacaktır.

Pilates oldukça zorlu bir sistem olduğu için oldukça yavaş ilerlemekte fayda vardır. Üstelik bir eğitmen desteği ile çalışacaksanız, mutlaka lisans durumlarını ya da çevrenizdeki bilinçli insanların tavsiyelerini kulak ardı etmemelisiniz.