HAMİLELİKTE PİLATES NASIL YAPILIR?

blog yazısı ekle !

HAMİLELİKTE PİLATES NASIL YAPILIR?

Hamilelikte pilates nasıl yapılır?
Hamilelik son mensturasyonun başlama tarihinden itibaren hesaplanır ve 40 haftadır. Öncelikle bu süreçte vücutta meydana gelen değişiklikleri ve egzersiz prensiplerini çok iyi bilmek gerekir.
Gebeliğin normal seyrinde devam etmesi halinde doktorundan onay alındıktan sonra, 12. Haftadan itibaren pilatese fizyoterapist gözetiminde başlanılabilir.
Serin,iyi havalandrılmış ortamda,suya kolayca ulaşılabilecek ve terlemeye izin verecek giyecekler giyerek yapılmalıdır.
Isınma ve soğuma için en az 5 dk ayrılmalıdır.
Kalp atım hızı, maksimal kalp atım hızının %60-70 aralığında olmalıdır.
Ikinci trimesterde ; sık sık (2-3 harekette bir) pozisyon değiştirilmelidir.Gebeliğin erken dönemlerinde sırtüstü yatmaktan hoşlanmayan kadınlar olduğu gibi, çoğu kadın bu pozisyonda yatmayı ve çalışmayı sever. O yüzden kişiye göre yaklaşım yapılmalıdır. Eğer kişide baş dönmesi ya da rahatsızlık oluyorsa sırtüstü pozisyon modifiye edilmelidir. Ayakta, yan yatiş ve oturma pozisyonlarında çalışmaya ağırlık verilmelidir.
Doğumu kolaylaştıran; pelvik taban kaslarını ve nefes kontrolünü öğrenerek seansa başlanmalıdır. Göğüsler, uterus ve fetüsun büyümesi sonucu vücudun ağırlık merkezi öne kayar.Bunun sonucunda alt sırtta daha fazla gerilme ve zorlanma oluşur. Sırt ve bel ağrılarının oluşumunu engellemek için postür egzersizleri, core-stabilizasyon egzersizleri yapılmalıdır.Omurganın esnekliği ve stabilitesi artırılmalıdır.
Üçüncü trimestere girmiş bir kadın vücüdunu daha büyük ve yorgun hissedecektir. Bu dönemde alt ekstremitelerdeki ödem oluşumuna dikkat edilmesi gerekir. Gevşeme,stretching üzerine yoğunlaşılmalıdır.
Rahat bir hamilelik süreci geçirebilmek için birçok egzersiz çeşidini içinde barındıran pilatesi alanında uzman Fizyoterapistler eşliğinde yapılmalıdır.