MEDİKAL PİLATES

blog yazısı ekle !

MEDİKAL PİLATES

Sık Rastlanan Sorunlar ve Pilates ile Gelen Çözümleri

Skolyoz

Pilates ile core bölgesi kasları denen vücudun merkez kaslarını herhangi bir egzersizle olamayacak kadar çalıştırarak omurganın stabilizasyonu ile kuvvet ve esnemesi sağlanarak omurganın olması gereken şekline kavuşması sağlanır. Özellikle ergenlik çağında hızlı gelişmeyle başlayan skolyoz konusunda Pilates ile net sonuçlara ulaşılmıştır.

Hernia (Fıtık)

Kişinin doktorunun verdiği bilgi ve talimatlara paralel, omurları destekleyen doğru programla tüm sırt kaslarının çalıştırılarak skolyozda olduğu gibi Pilates ile net sonuçlara ulaşılmıştır.

Osteoporoz

Kalıtsal ya da yaş ve hormonel gelişmelere paralel olarak gelişen kemik erimesi özel muayene sonucu ortaya çıkar. Genelde her sene belli oranlarda artış gözlenen kemik erimesinde; çok özel hazırlanmış programlarla ilerlemenin önüne geçildiği hatta çok yeni ve özel vakalarda gerilemelere rastlanmıştır.

Doğum Öncesi ve Sonrası

Özellikle Pelvis bölgesi ve vücudun arkasının güçlendirilmesi ile kontrollü bir hamilelik, rahat doğum ve sonrasında çabuk form tutma sağlanılır.

Sporcu Performansı

Ne kadar yetenekli olsa da vücudunun her iki yanını eşit kullanamayan sporcuların bu yüzden oluşan denge (balance) bozukluğu genel performansı etkiler. Pilates ile vücudun dengesinin yani her iki tarafının eşit kuvvetinin (balancing) sağlanmasıyla yetenek – kuvvet dengesi gelişir ve üstün performans sağlanır.

Duruş (Postür) Bozuklukları

Günümüzün en büyük derdi olan, sürekli stres altında ve çoğunlukla hareketsiz, hatta zamanın çoğunu bilgisayar ekranına bakarak geçirmek, merdiven yerine asansör kullanmak, akşam iş dönüşü yorgun ve bitkin halde genellikle koltuk kanepe üzerine şekilsiz uzanıp televizyon seyretme ya da günlük yaşantıda vücudun tek yanını kullanarak çalışma gibi sorunlardan; vücudun bazı kasları kısalırken bazılar uzun ama güçsüz ve sert hale gelir. Bu omurganın doğal pozisyonunun bozulmasına yol açar. Bu durum beraberinde ağrı getirir. Pilates ile vücudun her iki yanının eşit çalıştırılması ve dengeli gelişim sağlanması ile duruş bozukluklarının tedavisi sağlanır.

Pilatesin Faydaları

  • Pilates ile skolyoz sorununu çözmek,
  • Osteoporoz vakalarında kemik erimesinin önüne geçmek,
  • Sporcuysanız, başarı grafiğinizi yükseltmek,
  • Vücudunuzun her iki yanını eşit güçlendirmek,
  • Günlük performansınızı arttırmak,
  • Bilgisayar başında çalışmanın verdiği duruş bozukluklarını gidermek ve bunların yol açtığı ağrılardan kurtulmak,
  • Hücre yaşlanmasının önüne geçmek/geciktirmek isteyen herkese uzmanlar tarafından pilates tavsiye edilmektedir.