7 MADDE İLE PİLATES HAYATIMIZI NASIL GÜZELLEŞTİYOR?

blog yazısı ekle !

7 MADDE İLE PİLATES HAYATIMIZI NASIL GÜZELLEŞTİYOR?

Modern yaşamlarımızda var olduğu hali ile pilates, düşüncelerimizi berraklaştırmak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için takip ettiğimiz önemli egzersiz serilerinden birisi haline gelmiştir. Peki, ama pilates, bu kadar kısa bir sürede, hepimiz için nasıl da adeta bir gereksinim haline geldi? Pilates bizlere nasıl yardımcı olur?

Ankara'daki tüm Pilates Salonları için tıklayınız
Ankara Pilates


Güçlüklerle dolu yorgun bir mesainin ardından, diğer spor aktiviteleri bizlere angarya gibi göründüğü zamanlarda, ruhumuzu dinginleştirecek ve formda kalmamıza ciddi bir katkı sağlayacak olan bir dizi egzersiz imdadımıza yetişir. Ayrıca, pilates olarak tanıdığımız bu hareketler bütünü, hiç de öyle ünlü hevesinden ibaret bir balon da sayılmaz. Peki neden?

1. Strese Güle Güle Demek

En bilinen halinde mat ile gerçekleştirilen pilatesin yanı sıra, reformer pilates olarak da bilinen aletli pilates, dünya çapında birçok takipçisi ile en önemli aktiviteler arasında yer almaktadır. Uzmanlara göre bu popülerliğin ardında, sonuçları hızlı bir şekilde görmek ve hissetmek oldukça önemli bir neden olarak yatıyor. Bu olumlu sonuçlar da elbette motivasyonu kamçılayıcı bir etkiyi beraberinde getiriyor. Bütün vücudun çalıştırıldığı pilates sınıfları oldukça yoğun; ve insanlar yalnızca egzersiz yapmış olmanın ferahlığını değil, aynı zamanda çalışma sonrasındaki endorfin mutluluğundan da paylarına düşeni alıyorlar.

Örneğin yalnızca bir saat gibi kısa bir sürede, etkili hareketler tekrar tekrar çalışılabilir; bu bakımdan zamandan tasarruflu bir yöntemdir pilates. Sürecin sonunda da, hiç azımsanmayacak bir şekilde, stres avcısı görevini en iyi şekilde yerine getirir. Eğlence vadeden küçük bir grup aktivitesi keşfetmek isterseniz, sabah günün ilk işi olarak ya da yoğun bir mesainin yorgunluğu üzerine, pilatesi tercih edilebilirsiniz.

2. Bir Mankenin Kol Formuna Sahip Olmak

Popüler insanlar, genellikle çok beğenilen biçimli kaslarının mimarı olarak pilatesi işaret ederler. Pilates çalışmaları, yığınla fotoğraf çekimi, röportaj veya toplantı gibi birçok etkinliğe katılmak ve her birini son dakikasına kadar dikkatle planlamak zorunda kalan ünlülerin yoğunluğuna kolaylıkla uyum sağlamaktadır.

Elbette, yalnızca tüm vücudu çalıştırmış olmanın yanında, bazı başka faydaları da vardır. Ünlüler arasında oldukça kabul gören ortak kanıya göre, özenilen o kırmızı halı görüntülerini pilatese borçludurlar. Daha uzun, biçimli ve ince kasları ile olduklarından daha ince ve uzun görünürken, bu manzaraya ek olarak sıkı bir karın, esneklik ve denge unsuru da eşlik etmektedir.

3. Egzersizleri Rahatlıkla Gerçekleştirebilmek

Herhangi bir saate bağımlı spor programı için korku dolu bir şekilde salona gitmek zorunda kalmak oldukça can sıkıcı olabilir. Ancak pilates, kendi zamanınızı sizin tasnif etmenizi sağlarken, evde dahi günlük programınızı takip edebilmenize olanak tanır.

Hatta oldukça yoğun iş temposu olan kişiler için, örneğin kişisel bir spor eğitmeni ile birlikte çalışmak ve birçok çalışmayı kendisine öğretildiği şekilde, zamana ve salona bağlı kalmadan gerçekleştirmesi ve en uygun zamanlarda kontrol için eğitmenini görmesi tavsiye edilir.

Esnek, sportif ya da çok istekli bir durumda bile olsanız, mutlaka bir uzman öğreticiden fayda alarak pilates çalışmak oldukça önemlidir. Çünkü kimi zaman fayda getirmesi umulan bilinçsiz hareketler, umulmadık zararlara yol açabilirler.

Profesyonel bir kişiden alınacak destek programına sadık kalın ve bedeninizde gerçekleşecek mucizeye tanık olun.

4. Pilates Çalışarak Formda Kalmak

Bazı eğitmenlere göre, mat ile gerçekleştirilen klasik pilatese nazaran, reformer olarak adlandırılan aletli pilates çalışmaları daha fazla kalori yakılmasına ve daha hızlı form kazanmaya yardımcı olmaktadır.

Özellikle fazla kiloları ile mücadele eden, azimli savaşçılardansanız; aletli pilates çalışmaları ile kardiyo egzersizlerini, profesyonel yardım ile harmanlayarak çalışabilir, böylelikle çok daha doğru ve etkili bir şekilde arzu ettiğiniz formu yakalayabilirsiniz.


5. En Doğru Duruş Alışkanlığını Kazanmak


Genellikle pilates programları, dayanıklılığını arttırmak isteyen, doğru vücut pozisyonunda duruşu öğrenmeye çalışan, sahalardaki genç atletlerden ofisteki orta yaşlı insanlara kadar, herkes için uygun hareketleri bünyesinde barındırır. Özellikle durağanlık mağduru olan kalça, sırt ve boyun bölgelerini etkili bir biçimde çalıştırır.

Çoğu pilates eğitmeni, öğrencilerine en çok hangi bölgelerinden yakındıklarını sorduklarında, çoğunlukla aldıkları yanıtlar omuz kasılmaları, boyun tutulmaları ya da bacak yorgunlukları gibi yanıtlar olmaktadır. Peki, siz bu şikayetlerden hangisine sahipsiniz?

Pilates eğitimlerinde birçok kas grubunuz, ve elbette şikayetçi olduklarınız da dahil olmak üzere, giderek daha fazla bileşen içeren ve daha dinamik, fonksiyonel hareketler aracılığıyla çalıştırılır; ayrıca bu hareketler genellikle günlük rutin içerisinde sergilediğiniz aktivitelerin mekaniği ile oldukça benzer özellikler taşırlar.

Tüm bu egzersizler yardımı ile dinamik dengeniz artacak; yani vücut, daha uzun süre zinde kalabilen, en doğru ve dik duruş pozisyonunu kolaylıkla alabilen bir dayanım ve esneklik seviyesine ulaşacaktır.

6. Gebelik Döneminde Pilates Çalışabilmek

Kadınlar için, hamilelik ve doğum süreci, vücutta önemli değişimler gözlemlenen oldukça önemli bir zaman dilimidir. Bazı kadınlar, gebeliğiyle tanışır tanışmaz spordan vazgeçen hemcinslerinin aksine, günlük fiziksel aktivitelerinden vazgeçmek istemezler.

Hamilelikle birlikte sorunsuz bir şekilde yürütülebilecek sistem olarak pilates, sizlere bir çok açıdan oldukça yarar sağlayacaktır; ancak pilates uzmanlarının konu ile ilgili uyarılarına da kulak vermek şartıyla. "Bebek öncesinde karın sıkılaştırma ve güçlendirme hareketleri çalışmakta olan bir anne adayı, gebelik süresince daha çok bacak ya da sırt gibi çalışmalara devam etmelidir ve karın kaslarını çok fazla zorlamamalıdır."

Bu zaman zarfında pilates çalışmalarına devam etmek, doğum sonrasında arzu edilen vücut toparlanmasını, hızlandırır ve oldukça kolaylaştırır. Doğru bir hareket serisi ve doğru çalışma yöntemi ile bağışıklı sistemi ve sirkülasyonu artacak; daha kolay bir doğum olayı için gereken enerji seviyesine en iyi şekilde yaklaşılacaktır.

Bununla birlikte, her türlü egzersiz şeklini öncelikle doktor kontrolü altında gerçekleştirmek ve konu hakkında çalışmalar öncesi eğitmenleri bilgilendirmek öncelikli kuralınız olmalıdır.

7. Yaşasın Sırt Ağrılarına Veda Etmek

Pilates önceleri bir rehabilitasyon yöntemi olarak doğmuştur. 1883 yılında dünyaya gelen Joseph Pilates isimli Alman sporcu, zayıf bir duruşun zaman içerisinde vücut dayanıklılığını da zayıflatacağına inanmıştır. Sonrasında, hayatını kendi egzersiz tekniklerini öğretmeye adayacaktır.

Kendi adı ile anılan bu önemli dalın mimarı Pilates, nefes kontrolü ve omurganın doğru duruşu ile derin gövde ve abdominal kaslarımızı güçlendirerek, stresi de yenebileceğimizi belirtmiştir.